Zamontowanie napędu w bramie garażowej zapewni jej użytkownikom niesamowitą wygodę. Zamierzając zaparkować auto w garażu, nie trzeba wychodzić z auta, aby otworzyć bramę. Sprawdza się to zwłaszcza w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych.
Zamontowanie napędu w bramie garażowej zapewni jej użytkownikom niesamowitą wygodę. Zamierzając zaparkować auto w garażu, nie trzeba wychodzić z auta, aby otworzyć bramę. Sprawdza się to zwłaszcza w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Brama nie tylko sama się otworzy, ale i sama się zamknie. Decydując się na montaż napędu do bramy garażowej, należy przed zakupem zapoznać się z pewnymi wskazówkami, dzięki którym napęd zostanie odpowiednio dopasowany i będzie służył na długie lata. Typ i wielkość napędu uzależnione są od rodzaju bramy garażowej, a dokładniej rodzaju jej otwierania. Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje bram garażowych – uchylne, dwuskrzydłowe oraz segmentowe.
Rodzaje napędów uzależnione od rodzaju bramy
Napędy do bram garażowych najlepiej zakupić w komplecie z bramą, choć instalacja samego napędu jest możliwa także w późniejszym czasie. Wszystko zależy od tego, jaką bramę garażową mamy zamontowaną, bo okazuje się, że nie każdy typ napędu sprawdzi się w zamontowanej bramie. Przy wyborze napędu należy zwrócić uwagę na prędkość przesuwu, siłę ciągu oraz rodzaj sterowania.
- Bramy segmentowe. Do tego typu bram pasuje każdy napęd, jednak warto zwrócić uwagę na to, by siła ciągu była większa, ponieważ otwieranie/zamykanie bramy polega właśnie na pracy ramienia ciągnącego.
- Bramy uchylne. Tutaj istotna jest moc napędu, ponieważ praca bamy opiera się na jej podnoszeniu i opadaniu.
- Bramy dwuskrzydłowe. W tego typu bramie zamontowanie napędu jest już bardziej skomplikowane. Napęd powinno montować się w bramach rozwiernych, których szerokość nie przekracza 3 metrów. Do bramy mocowane są specjalne dźwignie, które ciągną lub pchają skrzydła bramy.
Z jakich elementów składa się napęd?
Najważniejszy element w napędzie to siłownik. Dzięki niemu brama się otwiera i zamyka za pomocą ramienia. Ramię montowane jest do skrzydła bramy i w zależności od dostępnych opcji, może bramę ciągnąć lub popychać, poruszać się po szynie itp. Wszystko w zależności od rodzaju bramy. Mówiąc o elementach napędu bramowego, nie sposób nie wspomnieć o tzw. module sterującym. To on kieruje pracą siłownika. Szyny, po których porusza się ramię bramy garażowej, montowane są do sufitu w przypadku bramy segmentowej/uchylnej lub do ściany garażu, kiedy mamy do czynienia z bramą dwuskrzydłową. Warto dodać, że sterowanie bramą za pomocą pilota możliwe jest dzięki specjalnym odbiornikom umieszczanym w module sterującym.
Opcje sterowania napędem bramowym
Bramy garażowe można wyposażyć w napęd elektryczny, obsługiwany przez pilot. Jest to najpopularniejsza z opcji sterowania napędem, choć na rynku pojawiają się coraz to nowocześniejsze możliwości. Do uruchamiania bramy zastosować można kodowane sterowniki, a nawet skanery linii papilarnych. Oczywiście możliwe jest także otwieranie bramy metodą tradycyjną, na klucz. Wszystko zależy od wygody i w dużej mierze zasobności portfela, bo wiąże się to ze sporymi kosztami. Obecnie przy budowie domu od początku można zastosować inteligentny system sterowania nie tylko bramą garażową czy wjazdową, ale także całym budynkiem z dowolnego miejsca, o każdej porze.
Na koniec warto wspomnieć o tym, że choć napędy do bram garażowych działają tylko za pomocą prądu. Co więc zrobić w przypadku jego braku? Czy wówczas otworzenie/zamknięcie bramy jest niemożliwe? Oczywiście producenci napędów przygotowali się także na taką sytuację i wyposażyli bramy garażowe w specjalne linki umożliwiające awaryjne odblokowanie napędu.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.