Zadaszenie tarasu czy markiza?

Zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem będzie stałe zadaszenie tarasu czy składana markiza? Analizujemy wady i zalety obydwu rozwiązań i podpowiadamy, które sprawdzi się lepiej w jakiej sytuacji.

Dzięki odpowiedniemu zadaszeniu taras całkowicie zmienia swój klimat. W ten sposób możesz stworzyć swoje wymarzone miejsce do spędzania czasu w ogrodzie z książką i kawą lub spotkań z przyjaciółmi i rodziną.

Markiza

Wybór odpowiedniego rozwiązania będzie zależał przede wszystkim od tego, jakie są nasze potrzeby i możliwości finansowe. Markizy sprawdzają się idealnie, jeśli szukamy po prostu czasowego sposobu na zadaszenie. Doskonale chronią one przed słońcem. Możesz rozłożyć je gdy na przykład planujesz spotkanie z przyjaciółmi w ogrodzie, a następnie złożyć i z powrotem cieszyć się wolną przestrzenią. Niestety, ze względu na swoją konstrukcję markizy zupełnie nie sprawdzą się przy deszczu lub silnym wietrze.

Zadaszenie tarasu z drewna

Jeżeli poszukujesz rozwiązania, które sprawdzi się na dłużej, zdecydowanie lepszym wyborem będzie zadaszenie tarasu stworzone na wymiar zamontowane na stałe. Umożliwi ono na korzystanie z tarasu także w chłodniejsze, nawet jesienno-zimowe dni, doskonale chroniąc przebywające na nim osoby przed opadami atmosferycznymi, zimnem czy wiatrem (szczególnie jeśli dodatkowo jest wyposażone w zabudowy boczne).

Nie będziesz musiał już kończyć przyjęć na świeżym powietrzu, bo pogoda nagle się pogarsza czy zaczyna padać. W ten sposób Twój dom zyska dodatkową przestrzeń, a jego bryła będzie prezentowała się w sposób znacznie ciekawszy niż do tej pory. Dobrze wykonane zadaszenie z wysokiej jakości materiałów pomaga podkreślić wszystkie walory architektoniczne budynku, ukazać jego klasę i elegancję oraz zapewnia trwałość przez wiele lat.

Zapytaliśmy Pana Pawła Wajdę, właściciela firmy Koswood – zajmującej się budową i montażem zadaszeń tarasowych i garażowych oraz markiz, jakie rozwiązanie najczęściej wybierają klienci, markizę czy stałe zadaszenie tarasu?

„Większość naszych klientów wybiera stałe zadaszenie tarasu – głównie dlatego, iż zapewnia lepszą ochronę  – chroni przed wiatrem, deszczem i słońcem, czego markiza nie zapewni. Stałe zadaszenia tarasu jest też mniej problematyczne w użytkowaniu, nie musimy pamiętać o tym, aby je zwijać na czas mniej sprzyjających warunków atmosferycznych. Obecnie wycofujemy z naszej oferty markizy – ponieważ z wywiadu, który przeprowadziliśmy wynika, że nasi klienci są bardziej zadowoleni z zadaszeń tarasu wykonanych z drewna . Często jadąc na montaż zastajemy tam już zamontowaną markizę z której klient nie jest do końca zadowolony i chcę ją zastąpić drewnianym zadaszeniem tarasu”

Zalety i wady zadaszenia tarasu:

+ Stabilna zwarta konstrukcja odporna na silne wiatry – nie musimy się martwić że zostanie zdmuchnięta podczas wichury;
+ Konstrukcji nie trzeba składać na zimę;
+ Jeśli konstrukcja jest wykonana w prawidłowy sposób i z dobrej jakości materiałów służy przez długie lata;
+ Zadaszenie może być wykonane na wymiar – nie ma ograniczenia powierzchni, jaką możemy zadaszyć;
+ Zadaszenie może zostać dopasowane do budynku tworząc jedną bryłę oraz spójny wygląd dopasowany do charakteru budynku;
+ Możliwość zabudowy zadaszenia zabudową boczną;
+ Chroni przed deszczem silnym wiatrem i słońcem;

– Cena porządnego zadaszenia tarasu wykonanego z dobrej jakości materiałów zaczyna się od 8tyś zł + koszt montażu – cena zależna od metrażu;
– Brak możliwości złożenia może być wadą – konstrukcja jest na stałe przytwierdzona do płyty tarasu;

Zalety i wady markizy:

+ Cena – markiza automatyczna z montażem to koszt około 7000 zł;
+ Możliwość złożenia w niektórych przypadkach może być zaletą np: jeśli chwilowo chcemy skorzystać z pełnego słońca w miejscu tarasu;

– Markiza nie chroni przed silniejszym deszczem i wiatrem;
– Markizą możemy zadaszyć ograniczoną powierzchnię;
– Nie mam możliwości dopasowania zadaszenia pod konkretny wymiar;
– Nie ma możliwości dopasowania zadaszenia do stylu budynku kształtu budynku;
– Nie sprawdza się na długie lata – tkanina z której jest wykonana może blaknąć a jej włókna stają się coraz słabsze z biegiem czasu;
– Trzeba pilnować, aby nie zwijać markiz,y gdy jest ona wilgotna może to powodować powstanie pleśni i osłabienie struktury tkaniny z której jest wykonana;
– Podczas silniejszego deszczy tkanina może przeciekać;
– Mało odporna na skrajne warunki atmosferyczne;
– Trzeba składać na zimę;
– Trzeba pilnować aby zawsze była zwinięta podczas silniejszych wiatrów – ponieważ może zostać porwana a jej konstrukcja uszkodzona;

Zarówno markizy, jak i trwałe zadaszenia znajdują swoich zwolenników. Jeżeli poszukujesz prostego rozwiązania czasowego i nie potrzebujesz ochrony przed deszczem i słońcem dobrze sprawdzi się markiza, gdy szukasz jednak czegoś na długie lata co ochroni Cię praktycznie przed każdymi warunkami pogodowymi, zdecydowanie lepszym wyborem będzie zadaszenie tarasu z drewna które jest solidne a zarazem doda charakteru twojemu domu.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Jak zadbać o trawnik?

Read Next

Panele Winylowe – 5 najważniejszych zalet

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments