Zainwestuj w kominek i nie martw się prognozą pogody

Warunki pogodowe w ostatnich tygodniach zaskoczyły większość społeczeństwa. Niestety, mrozy oraz obfite opady śniegu nie tylko utrudniły wykonywanie codziennych obowiązków ale też zachwiały stabilnością polskiej energetyki. W wielu regionach naszego kraju, wystąpiły problemy z sieciami ciepłowniczymi. Najgłośniejszym przypadkiem jest awaria w Warszawie.

W stolicy, efektem spadku temperatury było uszkodzenie rurociągu. Mieszkańcy części dzielnic stracili dostęp do ciepłej wody użytkowej i systemu ogrzewania. W niektórych przypadkach, konieczne było okresowe przesiedlenie mieszkańców. W taki sposób, przez atak zimy ludzie stracili dach nad głową. Jak się zabezpieczyć przed takimi sytuacjami? Można próbować wielu rozwiązań, ale optymalna opcja zabezpieczenia energetycznego jest prostsza niż może się wydawać. Mowa o technologii znanej od wielu dekad czyli o kominkach. Rozwój technologiczny sprawił, że są to urządzenia, które nie tylko urozmaicą wystrój wnętrza ale również efektywnie ogrzeją cały budynek. Dodatkowo, wkłady kominkowe i kominki wolnostojące (np. Defrohome) posiadają szereg innych zalet. Charakteryzują się ekologicznością (dzięki certyfikatom Ecodesign) oraz prostą i wygodną eksploatacją. Obecnie, kominki stają się standardem w nowoczesnym budownictwie. Atak zimy na początku 2021 roku oraz pandemia koronawirusa z pewnością sprawią, że popyt na kominki dynamicznie wzrośnie, co jest oczywiście zrozumiałe i poparte argumentami.

W jaki sposób kominek dba o nasze bezpieczeństwo energetyczne?

Ogrzewanie domu przy użyciu wkładu kominkowego lub pieca typu koza może być realizowane na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest kominek z płaszczem wodnym. Jest to system zintegrowany z instalacją centralnego ogrzewania budynku. Woda jest podgrzewana w płaszczu okalającym palenisko (stąd nazwa systemu) a następnie jest transportowana do grzejników lub ogrzewania podłogowego. Ponadto, kominek z płaszczem wodnym może brać udział w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.

Drugim wariantem grzewczym jest kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza. Instalacja ta, oprócz kominka posiada takie elementy jak:

  • Aparat nawiewny- serce systemu. Jego wydajność należy dobrać do wielkości instalacji systemu DGP.
  • Filtr powietrza – służy do filtrowania kurzu. Zazwyczaj umiejscowiony jest blisko aparatu nawiewnego.
  • Kształtki – pomagają w efektywnym prowadzeniu kanałów.
  • Kanały –  izolowane przewody o odpowiedniej średnicy. Możliwe jest łączenie systemu okrągłego z prostokątnym (w zależności od potrzeb).
  • Anemostaty –nawiewniki z regulowaną szczeliną.

System dystrybucji gorącego powietrza może działać grawitacyjnie lub przy wsparciu wentylatorów. Pierwsza z tych opcji gwarantuje eksploatację niezależną od dostaw energii z zewnątrz. Dzięki temu, możemy używać kominka i efektywnie ogrzewać dom nawet w przypadku skrajnych kryzysów. Niestety, kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza nie może uczestniczyć w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.

Jak widać, powyższe systemy to proste rozwiązania, które w awaryjnych sytuacjach mogą zadbać o nasz komfort termiczny i zaspokojenie podstawowej potrzeby jaką jest ciepło własnych czterech kątów. Ciężko przewidzieć jakie będą kolejne zimy, jednak przed ewentualnym kryzysem warto zabezpieczyć się już dziś, inwestując w nowoczesny kominek (sprawdź ofertę kominków Defrohome)!

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Styl industrialny i małe mieszkanie – czy idą ze sobą w parze?

Read Next

Jak przygotować mieszkanie pod ozonowanie?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments