Zakup mieszkania z pomocą pośrednika – czy warto?

Zakup mieszkania dla większości z nas jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Część osób decyduje się powierzyć to zadanie pośrednikom z agencji nieruchomości. Rolą takiej agencji jest dopilnowanie, aby proces sprzedaży lub kupna mieszkania przebiegł bezpiecznie i jak najbardziej sprawnie. Przed rozpoczęciem współpracy z pośrednikiem, należy podpisać z nim umowę. Jednak czy warto zdać się w tym wypadku na pomoc profesjonalisty?

Kim jest pośrednik nieruchomości?

Pośrednik w obrocie nieruchomościami to osoba, która posiada licencję zawodową i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Do jego zadań należy m.in. zbieranie i prezentacja ofert sprzedaży mieszkań, przygotowanie niezbędnych dokumentów i pomoc w załatwieniu formalności. Dobry pośrednik sprawdzi stan prawny mieszkania tj. księgę wieczystą, ewentualną hipotekę i inne zaległości, sporządzi umowę przedwstępną i będzie nam towarzyszył przy zawarciu aktu notarialnego. Agencje nieruchomości często są w stanie polecić również sprawdzoną kancelarię notarialną.

„Mówiąc najprościej, pośrednik pomaga znaleźć odpowiednie mieszkanie, które będzie spełniało oczekiwania klienta, a następnie pomaga mu je kupić. Niestety za taką usługę trzeba zapłacić zazwyczaj od 2 do nawet 4 procent od ceny transakcyjnej plus VAT” – dodaje nasz rozmówca reprezentujący firmę deweloperską Gryf Development w Szczecinie, która specjalizuje się w budowie i sprzedaży nowych mieszkań bez pośredników.

Pośrednik posiada własną bazę ogłoszeń oraz wie, na których serwisach pojawiają się najbardziej atrakcyjne oferty, stąd klient nie musi marnować czasu na codzienne przeglądanie stron z ogłoszeniami. Pośrednik zrobi to za niego, a oprócz tego postara się zaplanować spotkania ze sprzedającymi w najdogodniejszym terminie. Dobry pośrednik pomoże klientowi na chłodno ocenić sytuację. Często też udaje mu się wynegocjować lepszą cenę nieruchomości.

Zakup mieszkania z pośrednikiem czy bez?

Osoby kupujące mieszkanie rezygnują z pomocy pośrednika najczęściej z powodu kosztu takiej usługi. Jak wiadomo, agencje nieruchomości pobierają prowizję, która zależna jest od wartości kupionego mieszkania. Niestety, nie wszyscy pośrednicy są w stu procentach uczciwi, dlatego pamiętajmy, aby być odporni na wszelkie próby manipulacji. Często zdarza się także, że klienci spotykają się z brakiem profesjonalizmu ze strony agencji i uważają, że wiele z nich specjalizuje się głównie w wyciąganiu prowizji, stąd osoby szukające mieszkań są negatywnie nastawione do instytucji pośrednika nieruchomości.

Nowe mieszkania od dewelopera w Szczecinie dają możliwość zakupu bez pośredników, dzięki temu oszczędzamy spore pieniądze – nawet do 4 procent wartości nieruchomości, które możemy przeznaczyć na inne cele, np. na wyposażenie. Przy zakupie mieszkania od dewelopera jesteśmy także zwolnieni z podatku od czynności cywilno-prawnych. Co więcej, deweloperzy oferują pomoc w finansowaniu czy kompletowaniu dokumentów. Dlatego, jeśli nie chcemy inwestować w pośrednika, zawsze możemy zająć się tematem samodzielnie. Da nam to z pewnością dużą dowolność.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Worki Big Bag – rozmiar, zastosowanie i najważniejsze parametry

Read Next

Przygotowanie procesu produkcyjnego konstrukcji spawanej

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments