Zalety zakładania trawnika na wiosnę

Zakładanie trawnika metodą wysiewu wiąże się z ograniczeniami czasowymi. O ile, korzystając z rolki, trawnik można założyć w dowolnym momencie okresu wegetacyjnego, nasiona wymagają natomiast odpowiednich warunków do kiełkowania, a trawa do prawidłowego wzrostu Kiedy zatem najlepiej rozpocząć zakładanie trawnika?

Optymalna wilgotność podłoża

Nasiona trawy, poza odpowiednią temperaturą, potrzebują wilgotnego podłoża, aby wykiełkować. Z tego właśnie powodu, zakładanie trawnika wiosną jest dobrym pomysłem. Po okresie roztopów gleba jest znacznie bardziej wilgotna. Po wysiewie trawnik nie będzie wymagał tak częstego podlewania, jak zakładany latem, kiedy słońce mocno wysusza glebę, co stwarza niebezpieczeństwo dla nasion.

Ograniczone ryzyko suszy

Wiosna, stanowi dobrą porę na wysiewanie trawnika również ze względu na warunki atmosferyczne. W maju, nie należy raczej spodziewać się groźnych dla nasion i kiełkującej trawy przymrozków. Jednocześnie temperatury nie są jeszcze tak wysokie jak latem, więc ogranicza się ryzyko, że susza zniweczy plany właściciela ogrodu. Cieplejsze, majowe lub czerwcowe dni równoważą coraz częściej występujące opady atmosferyczne. Oczywiście, gdy deszcz nie pada regularnie, trawnik i tak będzie wymagał systematycznego podlewania.

Gęsta murawa gotowa na lato!

Wysiew trawnika wiosną jest korzystny także ze względów praktycznych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że trawa zdąży się odpowiednio zagęścić i zakorzenić do lata, by można było w pełni cieszyć się z jej uroków, spędzając czas na świeżym powietrzu. Obecnie coraz większym powodzeniem cieszą się nasiona trawy samozagęszczającej, które kiełkują szybciej i zapewniają szybszy wzrost oraz ukorzenienie murawy. Wysiewanie trawnika w maju i doskonała darń w czerwcu? To naprawdę realna wizja!

Przemyślany wybór pory wysiewu

Decydując się na wysiew trawnika wiosną, należy jeszcze wybrać odpowiedni dzień. Warto z wyprzedzeniem analizować prognozy pogody. Najlepiej, kiedy temperatura gleby przynajmniej przez kilka dni utrzyma się na poziomie 10 stopni, choć współczesne gatunki traw cechują się lepszą odpornością na warunki termiczne. Należy za wszelką cenę unikać wysiewu w wietrzny dzień – w takim przypadku podmuchy powietrza mogę przemieszczać znajdujące się w podłożu nasiona.

Więcej porad na temat zakładania trawnika można znaleźć na stronie Lovethegarden.com.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Wynajem mieszkań w Warszawie – jak znaleźć odpowiednie mieszkanie?

Read Next

Jak zabezpieczyć ścianę przed zabrudzeniami?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments