Zastosowanie kamieni naturalnych przez architektów

Używanie kamieni naturalnych przez architektów jest tak stare, jak pierwsze wznoszone prawdziwie trwałe obiekty budowlane. Kamienia używano we wszystkich kulturach, które miały do niego dostęp, od azteckich piramid przez europejskie dolmeny, aż po tajską Ajutthaję. Dzisiejsi architekci równie chętnie sięgają po ten materiał, zarówno przy prestiżowych budynkach użyteczności publicznej, jak i przy projektowaniu domów mieszkalnych.

Kamień w architekturze – moda, która nie przemija

Kamień naturalny i architektura to dwa pojęcia bardzo ściśle ze sobą połączone, zarówno przez wiele wieków tradycji projektowania z kamienia, jak i przez współczesne realizacje wciąż z upodobaniem wykorzystujące ten materiał. Tylko dzięki jego niesamowitej trwałości mamy dziś możliwość podziwiania kunsztu dawnych budowniczych i projektantów. Obiekty wznoszone przez dawne kultury, które miały możliwość korzystania z kamienia naturalnego, wciąż zachwycają nas swoim wyglądem, rozmachem oraz znajomością zasad wykorzystania i obróbki użytego surowca. Cała tradycja europejskiej architektury została ukształtowana w oparciu o różnorodne inspiracje greckimi i rzymskimi budowlami z kamienia, imponującymi kamiennymi katedrami epoki średniowiecza czy pięknem renesansowych pałaców.

Współcześni architekci wciąż powracają do korzystania z kamienia naturalnego, na nowo odkrywając jego surowe piękno i możliwe do uzyskania niesamowite efekty. Czerpiąc zarówno z potęgi i skali surowych budowli megalitycznych, jak i z misternego późnego gotyku oraz jego ażurowych i pełnych światła projektów tworzą wiele projektów, które wciąż zachwycają.

„Dziś kamień naturalny jest bardzo rzadko wykorzystywany jako materiał konstrukcyjny. Wynika to zarówno z tego, że używanie kamienia do budowy elementów struktury budynku byłoby dość kosztowne, jak i z tego, że prace trwałyby za długo jak na dzisiejsze standardy. Kamień naturalny jest jednak bardzo często stosowany jako element dekoracyjny i wykończeniowy. W budynkach użyteczności publicznej najczęściej architekci korzystają z możliwie prostych form, by wyeksponować jego wygląd. Wśród najczęstszych sposobów na wprowadzenie elementów kamiennych jest wykładanie elewacji” –  wyjaśnia ekspert z firmy HB Polska, która specjalizuje się w dostarczaniu kamienia naturalnego.

Rodzaj użytego kamienia, faktura i kolorystyka wykorzystanych płyt kamiennych zależy od charakteru budynku oraz wyglądu jego bryły. Używane są zarówno duże jednolite płaszczyzny, jak i mniejsze elementy o zróżnicowanej fakturze i kolorystyce. Kamień jest również nieodłącznym elementem projektowania wnętrz. Najczęściej wykorzystuje się go jako okładzinę ścienną oraz materiał do wykładania podłogi. Bardzo popularne stały się również meble kamienne. Są to już nie tylko lady recepcyjne, ale również stoliki, elementy ławek ustawianych w halach czy dużych donic.

Kamień naturalny w projektowaniu domów mieszkalnych

Kamień jest równie chętnie wykorzystywany przy projektowaniu domów jedno- jak i wielorodzinnych. Okładziny z płyt kamiennych zdobią fasady eleganckich apartamentowców oraz prestiżowych rezydencji. Zwykle jest też wykorzystywany do zagospodarowania terenu wokół budynku. Stosunkowo często spotyka się kamienne okładziny schodów, płyty chodnikowe czy kostki układane na podjazdach.

We wnętrzach obiektów mieszkalnych wciąż chętnie projektuje się kamienne podłogi i ściany. Przy wyborze materiału na okładziny ścienne, rosnącą popularnością cieszą się zwłaszcza te gatunki, które są nieco rzadziej spotykane, a pozwalają na osiągnięcie spektakularnych efektów. Zwolennicy wnętrz bardziej tradycyjnych poza zawsze modnym marmurem, coraz częściej zwracają uwagę także na trawertyn. Przy aranżacjach nowoczesnych poza granitem wykorzystuje się również bardzo atrakcyjny wizualnie onyks, a także piaskowiec i łupek.

Kamień jest wciąż popularny przy komponowaniu wystroju domów. Tradycyjnie wykorzystuje się go do okładania schodów, wykonywania parapetów i obramowań okiennych, a także jako materiał na obudowy kominków. Wciąż modne są blaty kuchenne i łazienkowe z kamienia naturalnego. Coraz częściej architekci wnętrz decydują się jednak na również mniej typowe zastosowania. Popularne stają się kamienne umywalki, wanny i zlewy kuchenne. W domach pojawiają się też meble lub istotne fragmenty zrobione z kamienia. W kuchniach zdarzają się już nie tylko kamienne blaty, ale również boki wysp kuchennych. W salonach można spotkać kamienne stoliki, ławki. Fornirem kamiennym coraz częściej okleja się również fronty nowoczesnych szafek czy komód.

W przypadku wielu reprezentacyjnych domów jednorodzinnych, sposobem na użycie kamienia jest również układanie pokrycia dachowego z naturalnego łupka. Tak wykonany dach odznacza się niepowtarzalnym wyglądem, a przy tym ogromną trwałością.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Elektroniczne odświeżacze powietrza – gdzie można je zastosować?

Read Next

Podstawowe kryteria wyboru wymarzonego mieszkania

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments