Zbiornik na deszczówkę w domku jednorodzinnym – jaki wybrać?

Magazynowanie wody opadowej staje się coraz bardziej popularnym sposobem na ekologiczne życie, ale także rozwiązaniem na znalezienie oszczędności. Sposobów wykorzystania takiej wody jest bez liku – od podlewania ogrodu, przez spłukiwanie toalety, do zasilania oczka wodnego, dzięki czemu zainteresowanie tematem wzrasta każdego roku. Artykuł ten ma na celu zniwelowanie początkowych wątpliwości związanych z wyborem zbiornika na deszczówkę.

Czym się kierować przy wyborze?

 W pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć na dwa podstawowe pytania:

  • do czego ma być wykorzystywana deszczówka?
  • ile pieniędzy chcę przeznaczyć?

Są dwa typu zbiorników na wodę opadową: podziemny i naziemny – obie nazwy nad wyraz dokładnie opisują ich fizyczne umiejscowienie.

Zbiorniki naziemne mają pojemność od 300 do 2 000 litrów, a ich głównym przeznaczeniem jest magazynowanie wody do podlewania ogrodu. Posiadając więc niewielki trawnik, warto dwukrotnie się zastanowić przed kupnem zbyt dużego zbiornika, gdyż woda ta nie będzie wykorzystywana. Są one podłączane bezpośrednio pod rynny, tzw. rury spustowe, przez co z reguły umiejscawia się je bezpośrednio przy elewacji. Producenci takich zbiorników, idąc z duchem czasu, dokładają wszelkich starań, aby wizualne walory ich produktów nie rozmijały się z oczekiwaniami klientów.

Zbiorniki podziemne zaczynają się od pojemności 2 000 litrów, czyli są znacznie większe od zbiorników naziemnych, jednak ich zastosowanie często daleko wykracza poza podlewanie trawnika – a przynajmniej jedynie do niej się nie ograniczają. Zbiorniki te są w formie modułowej, czyli można połączyć ze sobą dowolną ich ilość. Woda doprowadzana jest do takiego zbiornika bezpośrednio z rur spustowych. Producenci, przy droższych produktach, oferują systemy filtrujące i badające wodę, dzięki czemu można wykorzystać ją do spłukiwania toalety czy też do pralki. Woda taka nie posiada w swoim składzie kamienia, co jest jej dodatkowym atutem. Uwaga: zbiorniki podziemne z wykorzystaniem wody do domowych czynności (toaleta, pranie) z reguły zakłada się podczas budowy budynku. Modernizacja instalacji istniejącego już domu może się wiązać ze zbyt wysokimi kosztami.

Przy wyborze zbiornika warto również pamiętać o samym jego zapełnieniu – dach na niewielkim domku jednorodzinnym będzie potrzebował dużo czasu na zapełnienie zbiornika o pojemności 8 000 litrów.

Ceny zbiorników

Cena zbiornika uzależniona jest od jego wielkości oraz rodzaju (naziemny, podziemny). Najtańszy zbiornik naziemny o niewielkiej pojemności można kupić już za kilkaset złotych, większy, np. 2 000 litrowy, to koszt rzędu 1 000 zł. Zbiorniki podziemne – ze względu na większe nakłady pracy oraz ich specyfikę – są droższe. Zbiornik o pojemności 2 000 – 3 000 litrów, licząc z montażem, może wynieść około 2 000 zł. Na bardziej zaawansowane projekty (pod kątem np. prania) trzeba przeznaczyć kilka tysięcy złotych, zbliżając się nawet do 10 000 zł.

Wykorzystanie

Jak już zostało wspomniane wcześniej, zbiorniki na deszczówkę wykorzystywane są do wielu czynności, odciążając przy tym pracę wodociągów. Utrzymanie trawnika czy też roślin ogrodowych wymaga nierzadko sporej ilości wody, której w upalne dni w kranie często po prostu brakuje. Posiadanie sporej wielkości ogrodu z pokaźną liczbą roślin powinno wręcz zmusić do zastanowienia się nad montażem takiego zbiornika. Jednakże nawet przy niewielkiej działce warto zainwestować w naziemny zbiornik – przy niewielkich kosztach zakupu i montażu w łatwy sposób można zaoszczędzić na rachunkach za wodę – co w każdym przypadku kupna zbiornika na deszczówkę jest niekwestionowanym plusem.

Co więcej, coraz większa liczba ludzi chce żyć ekologicznie, magazynowanie wody opadowej staje się więc idealnym „pierwszym krokiem” do postawienia na drodze do życia w zgodzie z naturą.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Co trzeba wiedzieć na temat wymiany wodomierzy?

Read Next

Kawalerka inwestycyjna: czym powinna się charakteryzować?

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dawid Cibis
Dawid Cibis
3 lat temu

Genialny artykuł. Temat wyczerpany w 100%. Każda osoba, która szuka szczegółowych informacji o zbiornikach na deszczówkę, znajdzie odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania.

Grażyna
Grażyna
3 lat temu

Zastanawiałam się jaki zbiornik na deszczówkę wybrać? Wydawało mi się, że jedyne rozwiązanie to nieestetyczne beczki umieszczone pod rynnami. Jednak okazuje się, że mogę skorzystać z bardziej estetycznego rozwiązania. Dzięki artykułowi wiem także z jakimi kosztami muszę się liczyć. Serdecznie dziękuję za pomoc.

uzytkownik
uzytkownik
3 lat temu

U nas nie ma kanalizacji burzowej, po jednej większej ulewie zbiornik 6000 litrów zapełnia się prawie w 90% z domku ok. 200mkw

Krystyna
Krystyna
1 rok temu

Dobry zbiornik na deszczówkę to naprawdę fajna sprawa. My mamy swój od Dom i Woda i spisuje się doskonale, spełnia wszystkie nasze wymagania.