Zielony dach bez tajemnic

Zielony dach to nowoczesne rozwiązanie, które poprawia nie tylko estetykę, ale również funkcjonalność przestrzeni. Czym jest w praktyce? Jakie są jego wady i zalety? Podpowiadamy.

Zielone dachy to dachy pokryte roślinnością — trawą, krzewami, bylinami, a nawet… drzewami. Ich wielowarstwowa konstrukcja zapewnia nie tylko optymalny rozwój roślin, ale również odpływ wody czy skuteczną termoizolację.

W zależności od rodzaju konstrukcji i grubości warstwy podłoża (substratu) dzielimy je na intensywne i ekstensywne.

Zielone dachy — intensywne i ekstensywne

  • Zielone dachy intensywne to klasyczne ogrody na dachach, przystosowane do użytkowania przez ludzi. Możesz na nich zasadzić wszystkie rodzaje roślin. Pamiętaj jednak, że będą one wymagać odpowiedniej pielęgnacji, podobnie jak te, zasadzone w tradycyjnym przygodowym ogrodzie.
  • Zielone dachy ekstensywne to powierzchnie, które nie będą użytkowane przez ludzi. Ich głównym celem jest osiągnięcie korzyści ekologicznych, czyli oczyszczenie powietrza czy produkcja większej ilości tlenu. 

Ogród na dachu — nie tylko w biurowcach

Wbrew obiegowej opinii zielone dachy nie są domeną biurowców i nowoczesnych apartamentów. Z takiego rozwiązania może skorzystać także osoba prywatna, właściciel domu z dachem płaskim lub stropodachem. Dlaczego warto to zrobić?

Zalety zielonych dachów

  • Zielone dachy mają niezaprzeczalne walory wizualne. Taki ogród umieszczony na dachu „zwykłego” domu kostki kompletnie odmieni jego wygląd, dodając mu nowoczesności i szlachetności.
  • Ogromną zaletą takiego rozwiązania są także… oszczędności. Ogród na dachu stanowi świetną izolację, chroniąc wnętrza przed wysoką i niską temperaturą. Zimą zapobiega utracie ciepła, latem — przegrzaniu pomieszczeń.
  • Ogród na dachu oczyszcza powietrze z miejskich zanieczyszczeń i produkuje tlen, co w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie.

Zielony dach — samodzielnie czy z pomocą profesjonalistów?

Samodzielnie stworzenie zielonego ogrodu jak najbardziej jest możliwy. Taki zabieg wymaga jednak szerokiej wiedzy. Przed rozpoczęciem działań należy odpowiednio przygotować powierzchnię — zabezpieczyć przed wilgocią, zadbać o odpowiednie odprowadzenie wody oraz położyć drenaż. Niestety, nawet niewielki błąd na tym etapie może skutkować zmniejszeniem funkcjonalności dachu i poważnymi konsekwencjami.

Jeśli nie masz wiedzy i doświadczenia w przeprowadzeniu takich prac, zdecydowanie lepszym (i bezpieczniejszym) rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która realizuje takie projekty.

źródło: http://www.dohmann.pl/zielone-dachy

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Dźwig i podnośnik – najpopularniejsze pojazdy w budownictwie

Read Next

Jak wybrać dobrego dewelopera?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments