W przydomowych ogrodach są bardzo popularne żywopłoty z żywotników tui. Na pewno w przypadku tego rodzaju żywopłotu najbardziej istotny jest wybór odmiany odpowiedniej, rozstawa właściwa podczas sadzenia jak i także pielęgnacja późniejsza roślin. Dowiedzmy się zatem jak założyć, a później pielęgnować z tui żywopłot?
Zalety żywopłotów z tui.
Zaletą żywopłotu właśnie z tui jest to, że już po kilku latach od procesu posadzenia osiąga on wysokość pożądaną i staje się prawdziwą zieloną osłoną. Na żywopłot wybierać należy gatunki, które są po pierwsze łatwe w uprawie oraz odporne na mróz. Ułatwi to nam na pewno pielęgnację późniejszą żywopłotu oraz ograniczy wszelkie problemy w uprawie. Bardzo ważną cechą odmianową właśnie jest pokrój roślin oraz szybkość wzrostu. W kolejności dalsze postawić możemy na przykład na kolorystyczne walory. Na żywopłoty poleca się zachodni żywotnik, olbrzymi żywotnik oraz wschodnia biota.
Odmiany żywotnika, które są polecane na żywopłoty.
Na pewno poleca się Brabant, a więc zachodni żywotnik. Jest to roślina bardzo szybko rosnąca. Osiąga mniej więcej cztery do ośmiu metrów wysokości. Powinniśmy ją ciąć mniej więcej dwa razy na rok. Odpowiednie miesiące to kwiecień i lipiec. Dzięki temu bardzo silnie się zagęści. Kolejna polecana odmiana to Columna, żywotnik zachodni. Jest to tuja o wąskim pokroju, a nawet kolumnowym. Osiąga do sześciu metrów wysokości. Nie wymaga zupełnie cięcia, ale za to tworzy znacznie mniej szczelne żywopłoty. Kolejna odmiana godna polecenia to Yellow Ribbon. Jest to zachodni żywotnik. Bardzo szybko rośnie, a pokrój ma stożkowy. Osiąga od trzech do sześciu metrów wysokości. Przyrosty roczne wynoszą jakieś czterdzieści centymetrów. Ostatnia polecana odmiana to Kórnik, a więc żywotnik olbrzymi. Odmiana ta osiąga od dwóch do trzech metrów wysokości. Ma bardzo gęsty stożkowo szeroki pokrój.
Jak założyć żywopłot?
Na pewno żywopłot z tui zakładać najlepiej jesienią wczesną. Odpowiednio wcześniej powinniśmy przygotować sam teren pod proces sadzenia. Podłoże przekopać należy oraz także oczyścić. Dołki wykopujemy na odległość między pięćdziesiąt, a siedemdziesiąt centymetrów od ogrodzenia. Powinny być o wiele większe od korzeniowej bryły. Odległości optymalne pomiędzy konkretnymi tujami to między pięćdziesiąt, a sześćdziesiąt centymetrów. Zaś dla tuj o szerokim pokroju to nawet sto dwadzieścia centymetrów. Sadzenie zbyt częste roślin przyśpiesza znacznie tworzenie gęstej oraz zwartej ściany, ale później żywotniki mogą nam chorować.
Pielęgnacja żywopłotu.
Tuje bezpośrednio po posadzeniu dokładnie należy podlać. Podlewamy także zimą, ale tylko w bezmroźne dni oraz w dni ciepłe. Brak wody w zimowym okresie oraz w okresie wczesnowiosennym często powoduje brązowienie się igieł. Jeśli w naszym ogrodzie przebywają często czworonożni przyjaciele, to mniejsze okazy powinniśmy ochronić siatką. Przy sadzeniu jesiennym żywopłotów nawożenie wykonujemy dopiero w roku kolejnym.
Podsumowanie.
Jak widać żywopłot z tui będzie się pięknie prezentował. Musimy jednak pokusić się o odpowiedni wybór odmian, znajomość procesu odpowiedniego sadzenia jak i także o znajomość podstaw zasad pielęgnacji.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Posiadanie swojego własnego domu wiąże się również z obowiązkiem dbania o jego podwórko. Żywopłot to doskonała inwestycja. Rośliny te nie tylko doskonale się prezentują, ale dodatkowo filtrują powietrze. Bardzo dobre porady, dzięki którym z pewnością zasadzę żywopłot na swojej posesji.
Nawet nie wiedziałem, że żywopłot trzeba zakładać najlepiej wczesną jesienią. Świetny artykuł, w którym opisano wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego świetnego sposobu na piękne udekorowanie swojego ogrodu bądź posesji. Jak nadejdzie jesień, zainwestuję w żywopłot u siebie, ponieważ to doskonały pomysł.