Gdzie wykorzystuje się tuleje zaciskowe?

W przemyśle wykorzystuje się szereg maszyn, które służą do obróbki metalu, tworzyw sztucznych czy też drewna. Wymienić wśród nich można tokarki konwencjonalne i CNC. Służą one do toczenia i wytaczania materiałów. Do prawidłowego działania wymagają jednak specjalistycznego osprzętu. Zalicza się do nich m.in. tulejki zaciskowe. Elementy te są wykorzystywane w przemyśle powszechnie. Gdzie konkretnie znajdują zastosowanie?

Tulejki zaciskowe – gdzie się je wykorzystuje?

Tokarki konwencjonalne i CNC to urządzenia chętnie wykorzystywane w przemyśle do obróbki elementów wykonanych z metalu, drewna lub tworzyw sztucznych. Są one wyposażone w nóż tokarski, wiertło lub narzędzie do gwintowania, które precyzyjnie skrawa powierzchnię najczęściej brył obrotowych – stożków, wałków czy też gwintów.

Żeby tokarka konwencjonalna lub CNC precyzyjnie obrabiała przedmiotów, musi być wyposażona w dodatkowy osprzęt. Wśród praktycznego oprzyrządowania wymienia się tulejki zaciskowe. To elementy przytrzymujące, które tworzą wokół obrabianego przedmiotu swoisty kołnierz. W efekcie działają na niego z dużą siłą zaciskową, co pozwala na pewny chwyt. Przekłada się to na większą precyzję i bezpieczeństwo procesu technologicznego. Co ważne, podzespoły te mogą trzymać nie tylko obrabiany przedmiot, ale i wykorzystywane narzędzie – nóż czy też wiertło tokarskie.

Tulejki zaciskowe wykorzystuje się nie tylko w tokarkach konwencjonalnych i CNC, ale też w:

  • maszynach typu szwajcarskiego (wyposażonych w ruchome wrzecienniki),
  • frezarkach górnowrzecionowych,
  • urządzeniach wysokoobrotowych stosowanych przez modelarzy i majsterkowiczów,
  • głowicach gwintujących do mocowania gwintowników.

Tulejki zaciskowe stanowią niezbędny osprzęt maszyn przeznaczonych do obróbki skrawaniem. Przesądzają nie tylko o dokładności procesu i jego efektach, ale również zużyciu narzędzi i czasie obróbki. Gwarantują precyzję chwytu i zwiększają bezpieczeństwo przeprowadzanych działań. Nic więc dziwnego, że znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Styl skandynawski – dlaczego warto się nim zainteresować?

Read Next

Po co są potrzebne filtry w sprężarce powietrza?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments