Jak dbać o blat z konglomeratu.

Blaty z konglomeratu w kuchniach i łazienkach są częstym rozwiązaniem. Otrzymujemy je często już zabezpieczone fabrycznie, ale ochrona trwa przez kilka miesięcy jeśli nie używamy właściwych preparatów do ich pielęgnacji. Na co się narażamy w takich przypadkach? Na pewno na przebarwienia, odplamienia lub na trwałe uszkodzenie wierzchniej warstwy blatu lub parapetu z konglomeratu.

Rodzaje blatów z konglomeratu.

Konglomerat, to mieszanka zmielonego marmuru – konglomerat marmurowy, lub zmielonego granitu – konglomerat granitowy lub zmielonego kwarcytu (np. z płytek) – konglomerat kwarcowy (chyba najbardziej popularny) z żywicą. Każdy producent stosuje inne proporcje żywicy i marmuru, granitu lub kwarcu do produkcji swoich blatów dlatego nie można opierać się na tych samych danych co do stopnia nasiąkliwości tego materiału. Dodatkowo niektóre blaty z konglomeratu lub parapety są matowe (pozbawione wierzchniej warstwy żywicy), a inne posiadają dodatkową powłokę żywiczną, która nadaje dodatkowy połysk i obniża chłonność materiału. Narażona jednak jest na łatwiejsze uszkodzenie od gorąca lub wytrawienie (zniszczenie poleru) np od rozcieńczonego octu lub kwaśnych owoców.

Czym myć blaty z konglomeratu?

Chyba jedyną i profesjonalną chemią do mycia konglomeratu ma niemiecka firma Akemi. Pełen zestaw, to 3 preparaty. Akemi Quartz Intesive Cleaner to płyn do usuwania uporczywych plam, zabrudzeń, czegoś, co już wsiąkło w powierzchnię. Drugi preparat to Quartz Polish – krem, impregnat do zabezpieczania powierzchni przed zaplamieniem oraz nadawania połysku na powierzchni. Działa jak utwardzalny wosk. Trzeci to płyn Quartz Clean & Care, do codziennej pielęgnacji zabezpieczonej powierzchni. Przede wszystkim nie usunie impregnatu, wzmocni go oraz usunie zabrudzenia. Wszystkie te środki mają atest do kontaktu z żywnością i skórą a to ważne. Ten zestaw idealnie sprawdzi się w blatach i powierzchniach z konglomeratu kwarcowego.
Jeśli wiemy, że nasz parapet lub blat jest z konglomeratu marmurowego lub granitowego, do zaimpregnowania możemy użyć impregnatu do polerowanego kamienia np. Akemi Nano Effect oraz płynu do mycia Akemi Tripple Effect. Znacznie lepiej zabezpieczą naszą powierzchnię.

Pielęgnując blat z konglomeratu unikać należy ostrych gąbek, detergentów z grudkami lub substancji żrących, gdyż trwale mogą uszkodzić wierzchnią warstwę i zastosowanie innych płynów nie uratuje blatu.

Artykuł powstał we współpracy z ekspertami ze sklepów Impregnat do Kamienia PL

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 głos
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Budowa domów pod klucz – wady i zalety

Read Next

Różne możliwości dotacji w 2023 r.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments