Jak i czym czyścić monitor?

Zabrudzony ekran monitora może zmniejszać przyjemność i komfort korzystania z komputera. Jak skutecznie i w bezpieczny sposób pozbyć się kurzu, zacieków czy tłustych plam? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Dlaczego warto regularnie czyścić monitor?

Wszelkiego rodzaju zabrudzenia na wyświetlaczu odbierają mu estetyczny wygląd. Nawet drobna warstwa kurzu przyczepionego do matrycy monitora sprawia, że całe Twoje stanowisko komputerowe wygląda na niezadbane. Tłuste plamy i ślady po palcach same w sobie wyglądają niechlujnie. Mogą też wpływać na gorsze odwzorowanie kolorów, słabszy kontrast, a w skrajnych przypadkach nawet zniekształcenia obrazu. Rzadko czyszczone monitory stają się ponadto siedliskiem alergenów, a nawet bakterii i wirusów. Częstsze czyszczenie wpływa zatem korzystnie na komfort pracy lub rozrywki na komputerze, na estetykę urządzenia i jego otoczenia, ale też na zdrowie użytkowników. Warto poza tym pamiętać, że pozostawione na dłuższy czas zacieki jest trudniej usunąć.

W jaki sposób czyścić monitor?

Stare monitory CRT, czyli kineskopowe, można było czyścić w zasadzie czymkolwiek, a także w dowolny sposób, nie narażając ich na uszkodzenia. Taka technologia jest dziś jednak przestarzała i całkowicie wyszła z użycia. Urządzenia zajmowały zbyt wiele miejsca, oferując przy tym ekran o bardzo małej – jak na dzisiejsze standardy – przekątnej, a kontrast, odwzorowanie kolorów, częstotliwość odświeżania czy szczegółowość obrazu pozostawiały naprawdę sporo do życzenia. Współczesne monitory oferują znacznie lepszą jakość oraz większe ekrany w płaskich obudowach, a to za sprawą stosowania nowoczesnych technologii LED, która gwarantuje także mniejsze zużycie energii. Jednak coś za coś. Jeżeli posiadasz taki sprzęt, np. nowoczesny monitor AOC lub innego renomowanego producenta, musisz o niego odpowiednio zadbać. Użycie niewłaściwych środków lub materiałów może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń.

Czyszczenie monitora: wybierz odpowiednie preparaty i akcesoria

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po preparaty dedykowane dla monitorów. Do wyboru mamy specjalne pianki, żele, aerozole, a także wilgotne chusteczki. Skutecznie usuwają wszystkie zabrudzenia, a dodatkowo mogą zapewnić antystatyczną ochronę, dzięki której przez pewien czas nie będzie osadzał się kurz. Zaleta takich środków jest także przyjemny zapach. Jeżeli chcesz użyć innego środka, niż dedykowany preparat, upewnij się, czy w składzie nie ma acetonu, alkoholu, amoniaku lub rozpuszczalników, ponieważ takie substancji okazują się niebezpieczne dla powłoki matrycy. Do aplikowania środka czyszczącego przyda się odpowiednia ściereczka, najlepiej z mikrofibry, bawełny lub tkaniny. Może to być, chociażby, ściereczka do czyszczenia okularów. Przed użyciem koniecznie sprawdź, czy na jej powierzchni nie ma żadnych drobin, które mogłyby uszkodzić wyświetlacz. Istotna jest także sama technika czyszczenia – najlepiej wykonywać delikatne koliste ruchy. Szorowania, zwłaszcza przez dłuższy czas w jednym miejscu, należy unikać. Pamiętaj też o tym, by preparat nakładać najpierw na ściereczkę, a nie bezpośrednio na ekran.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Roboty ziemne w przygotowaniu do budowy

Read Next

Hurtownia fotowoltaiczna BeeIN – poznaj ofertę firmy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments