Kocioł gazowy kondensacyjny – ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie do domu

Kocioł gazowy to nadal najczęściej wybierane źródło ciepła. Urządzenie jest nie tylko ekonomicznym, ekologicznym, ale również bezobsługowym sposobem na tanie ogrzewanie w domu. Nowoczesny kocioł kondensacyjny gwarantuje zyski energetyczne – a to korzyść zarówno dla domowego budżetu, jak i dla planety. W artykule razem z ekspertem marki Saunier Duval rozwijamy temat oraz przedstawiamy aktualne informacje o tym urządzeniu grzewczym.

Kocioł gazowy – dlaczego to ekonomiczne rozwiązanie?

Docierające w ostatnim czasie informacje o brakach w dostępności i podwyżkach cen, czyli wzroście kosztów ogrzewania, wywołują negatywne emocje. To prawda, że cena gazu w 2023 roku jest wyższa od tej z 2022. Jednak nic nie wskazuje na to, aby go zabrakło.

W ostatnim czasie wszystkie dostępne paliwa podrożały. Porównując cenę węgla, pelletu oraz oleju, wybór gazu ziemnego w domu jednorodzinnym może okazać się najtańszy. Pamiętaj, aby uwzględnić, ile kWh jesteśmy w stanie osiągnąć z danej jednostki. Wpływ na to ma głównie sprawność urządzenia. W 1 kg węgla może być około 7 kWh energii, jednak sprawność kotła stałopalnego bardzo często nie przekracza 70%, a więc do naszej instalacji dociera tylko niecałe 5 kWh. Zarówno stojący, jak i wiszący kocioł kondensacyjny marki Saunier Duval cechuje efektywność bliska 100% w skali roku. Na wysoką sprawność urządzenia wpływa również zjawisko kondensacji, w którym odzyskujemy energię w procesie schładzania spalin. Oznacza to, że duża część ciepła, która w kotłach konwencjonalnych uchodziła do atmosfery przez komin, pozostaje w domu. Wydajność kotła tylko w niewielkim stopniu jest uzależniona nad temperatury zasilania naszego układu.

Niskotemperaturowa instalacja będzie miała wyższą sprawność, jednak różnica jest niewielka (około 3%) w porównaniu z grzejnikami pracującymi na wysokim parametrze. W ostatnim czasie kocioł gazowy porównywany jest z pompą ciepła, która może być jeszcze tańszym źródłem ogrzewania. To prawda jednak, że wysokość temperatury zasilania ma dużo większy wpływ na wydajność pompy ciepła i przy grzejnikach kocioł gazowy może okazać się tańszym rozwiązaniem. W instalacjach, gdzie wymagana jest wysoka temperatura zasilania, sprawność urządzenia ma bardzo duże znaczenie.

Kolejną przewagą kotła jest to, że w porównaniu ze stałopalnymi kotłami nie potrzebujemy dodatkowego pomieszczenia na magazyn opału, a nasza kotłownia jest pomieszczeniem czystym. Dzięki takiej zmianie zyskujemy dodatkowe pomieszczenie.

Kocioł gazowy w pomieszczeniu gospodarczym
Kocioł kondensacyjny Saunier Duval

W działkach, do których doprowadzona jest instalacja gazowa, warto zwrócić uwagę na możliwość zastosowania kotła gazowego, ponieważ jest to jedno z najtańszych źródeł ogrzewania. Argument ekonomiczny jest bardzo często głównym powodem, przemawiającym za wyborem kotła gazowego jako źródła ciepła w naszym domu.

W większych budynkach usługowych sytuacja wygląda inaczej i należy traktować je indywidualnie. Zależnie od wielkości przyłącza i taryfy, ceny mogą być różne, a argument ekonomiczny nie musi być tym głównym.

Czy ogrzewanie gazowe jest ekologiczne i bezpieczne?

Eksploatując kocioł gazowy w procesie spalania, emituje on blisko 30-krotnie mniej pyłów zawieszonych, takich jak PM 2.5 i PM 10 i ponad 60 razy mniej gazowych zanieczyszczeń organicznych (OGC) niż eksploatowane kotły na węgiel. Pod względem emisji dwutlenku i tlenku węgla oraz tlenków azotu również wypadają od nich zdecydowanie lepiej. Dokładne wartości emisji NOx i CO podane są w kartach katalogowych urządzeń. Problem smogu widoczny jest w większości kraju. Główną przyczyną jest spalanie węgla w budynkach mieszkalnych. Niska emisja jest głównym problemem zanieczyszczeń powietrza zimą. Dlatego warto zdecydować się na wymianę ogrzewania na bardziej ekologiczne.

Kocioł kondensacyjny marki Saunier Duval pozwala eliminować zagrożenie związane z zabójczą emisją tlenku węgla, wyciekami gazu czy wydostawaniu się spalin przy spadku siły ciągu w tradycyjnym kominie. Komora spalania jest całkowicie oddzielona od pomieszczenia, więc wadliwie działająca wentylacja nie będzie miał wpływu na poprawną pracę kotła. Oczywiście nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, w których nie mam wentylacji w pomieszczeniu.

Bezobsługowe kotły ekologiczne

Dobry kocioł gazowy to taki, który został wyposażony w prosty i intuicyjny sposób sterowania. Obsługa urządzeń Saunier Duval nie wymaga ingerencji użytkownika. Raz zaprogramowany sterownik, nie potrzebuje innych nastaw. Programujemy temperaturę ciepłej wody oraz temperaturę w pomieszczeniu, a kocioł sam reaguje na spadki temperatur, tak aby zapewnić najwyższy komfort. Praca opiera się na krzywej grzewczej, która uwzględnia temperaturę zewnętrzną lub pracuje z regulatorem pokojowym, który kontroluje temperaturę w naszym pomieszczeniu.

W regulatorach MiPro marki Saunier Duval istnieje możliwość połączenie tych dwóch funkcji, co jeszcze bardziej ułatwia utrzymanie komfortu cieplnego. Dodatkowo istnieje możliwość wyboru temperatur w różnych przedziałach czasowych, planowania całego tygodnia, ustawienie temperatur dziennych i nocnych, kontrola ciepłej wody i planowanie dni poza domem. Wszystkie te opcje pomagają ograniczyć koszty eksploatacji oraz zwiększyć komfort użytkowników.

Sterowanie kotłem za gazowym za pomocą MiPro
Regulator MiPro Sens

Należy pamiętać, że zadbane urządzenie zagwarantuje niezawodną pracę, bez awarii oraz zapewni najwyższą sprawność. Zaleca się wykonywanie corocznego przeglądu w celu wyczyszczenia komory spalania oraz sprawdzenia go pod względem technicznym. Przegląd pozwoli wykryć niewłaściwą pracę kotła, ale również instalacji. Odpowiednio wczesna reakcja umożliwi usunięcie wszystkich nieprawidłowości i wydłuży żywotność kotła i instalacji.

Kocioł kondensacyjny, oprócz gazu, w procesie spalania wykorzystuje również powietrze zewnętrzne. Zła jakość powietrza, na którą mamy mniejszy wpływ, przekłada się także na zanieczyszczenia kotła. Urządzenia pracujące w trudnych warunkach, muszą być serwisowane częściej, a więc jakość otaczającego powietrza wpływa nie tylko na nasze płuca i zdrowie, ale również na nasz portfel i żywotność kotła.

Jeśli zastanawiasz się, ile zapłacisz za ogrzewanie gazowe, koszt ten będzie uzależniony od wielu czynników m.in. od ceny surowca, efektywności kotła czy izolacji budynku.

Decydując się na kocioł gazowy, zachęcamy do kontaktu z autoryzowanymi instalatorami Saunier Duval, którzy odbyli szkolenia organizowane przez firmę i są w stanie na miejscu zweryfikować możliwości zastosowania poszczególnych rozwiązań.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Jak oszacować koszt orynnowania?

Read Next

Reaktywne kleje termotopliwe – zastosowania

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments