Jakie zastosowanie w ogrodzie ma agrotkanina?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Piękne kwiaty i krzewy w ogrodzie to zasługa nie tylko odpowiedniej pielęgnacji, ale i ochrony. Nawet jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, możesz zabezpieczyć swoją roślinność przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zapobiec rozwojowi chwastów. Pomoże Ci w tym agrotkanina. Jak ją zastosujesz?

Czym jest agrotkanina?

Agrotkanina jest nazywana również matą ściółkującą lub matą szkółkarską. To nic innego jak syntetyczny materiał z nici polipropylenowych. Wykorzystuje się go w ogrodnictwie i rolnictwie.

Wprawdzie polipropylen jest dość cienkim materiałem, jednak sama agrotkanina jest trwała i wytrzymała. Warto wspomnieć o technologii jej wykonana – nitki polipropylenowe łączy się podobnie jak podczas tworzenia tkaniny ubraniowej.

Agrotkanina nie jest materiałem przeznaczonym tylko dla profesjonalistów. Owszem, kiedy była mniej znana korzystali z niej głównie fachowi ogrodnicy. Teraz mogą ją zastosować nawet hobbyści i amatorzy.

Agrotkanina – idealna do ściółkowania gleby

Ściółkowanie jest konieczne, aby utrzymać zdrowie gleby. Skutecznie pomoże w tym agrotkanina, która:

  • zapobiega rozwojowi chwastów (utrudnia zakorzenianie młodych chwastów, a w przypadku, kiedy już się pojawią, ułatwia ich usuwanie),
  • poprawia nawodnienie gleby (ogranicza parowanie wody z powierzchni gleby, dzięki czemu roślinność rośnie szybko i bujnie – nie musisz jej tak często podlewać),
  • ogranicza konieczność stosowania herbicydów, więc jest ekologiczna (wiąże się to z ograniczeniem rozwoju chwastów),
  • reguluje temperaturę gleby, stwarzając idealne warunki do rozwoju roślin,
  • zapewnia ochronę przed mrozem (na agrotkaninę możesz wysypać korę, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie roślinności przed zimnem),
  • pozytywnie wpływa na glebę, sprawiając, że jest bardziej żyzna (i tym samym bogata w składniki odżywcze niezbędne do wzrostu roślin),
  • zapobiega erozji gleby,
  • zapewnia odpowiednią wentylację i wchłaniane wody opadowej,
  • w sadach i warzywnikach ogranicza wilgoć owoców i warzyw, dzięki czemu się nie psują ani nie brudzą.

Jak wykorzystać agrotkaninę w ogrodzie?

Agrotkanina ma wiele zastosowań w ogrodzie. Możesz ułożyć ją pod ozdobnymi roślinami – na przykład iglakami. Drzewa sadzi się w otworach w agrotkaninie, a na wierzch wysypuje się korę lub ozdobne kamyki.

Maty ściółkującej użyjesz także wtedy, kiedy masz zamiar uprawiać truskawki. Są to wymagające owoce, ponieważ potrzebują dużo wody. Po prostu wystarczy, że wytniesz w agrotkaninie otwory, w których posadzisz truskawki. Montaż nie zajmuje tu wiele czasu, tym bardziej że producenci agrotkanin sprzedają dodatkowe akcesoria ułatwiające ich rozkładanie (zaciski, elementy mocujące). Matę ściółkującą możesz dowolnie przyciąć nożyczkami i dopasować ją do wielkości grządek.

To jednak nie wszystkie zastosowania agrotkaniny. Przyda się ona także wtedy, kiedy sadzisz rośliny ozdobne, takie jak kwiaty przeznaczone do cięcia. Ponadto agrotkanina sprawdzi się na klombach i rabatach. Dzięki niej sadzonki są większe i zdrowsze.

Agrotkanina czy agrowłóknina – co wybrać do ogrodu?

Mało doświadczeni ogrodnicy często mylą agrotkaninę z agrowłókniną. Chociaż te dwa materiały mają podobne zastosowanie, jednak znacznie się od siebie różnią.

Agrowłókninę tworzy się w inny sposób niż agrotkaninę. Powstaje ona z włókien, a nie nici polipropylenowych, a ich struktura w tkaninie jest nieregularna. Materiał ten lepiej nadaje się do ochrony roślin przed mrozem niż agrotkanina. Natomiast tę drugą warto wybrać do ściółkowania i zapobiegania rozwojowi chwastów.

Obie tkaniny występują w wielu kolorach, więc łatwo je dobrać do swoich upodobań i estetyki ogrodu.

Wiesz już, jak wykorzystać agrotkaninę w ogrodzie. Materiał ten jest trwały i wytrzymały. Posłuży Ci dlatego przez wiele sezonów.

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Next

Skład drewna z cięciem na wymiar

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments