Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Listopad w ogrodzie należy do bardzo chłodnych i mokrych miesięcy. Nocą mogą pojawiać się także przymrozki. To pora na ostatnie porządki i przygotowania do nadchodzącej zimy. Zatem jakie prace należy wykonać w ogrodzie w listopadzie? Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najważniejszych prac do wykonania. W ich sporządzeniu pomogła nam Ogrodowa Galeria – szkółka roślin, która jak nikt inny zna się na pielęgnowaniu bylin, krzewów i drzew.
Ochrona bulw i cebulek
Niektóre rośliny są tak wrażliwe na mróz i śnieg, że nie wystarczy im ochrona w postaci okrywania na zimę ściółką. Mówimy tutaj o roślinach, które posiadają bulwy i cebulki. Jaką ochronę należy zastosować w ich przypadku? Trzeba je po prostu jak najszybciej wykopać i przenieść do bezpiecznego i ciemnego pomieszczenia. Aby jeszcze bardziej o nie zadbać warto umieścić je w skrzynce z trocinami lub torfem. Dzięki takiemu zabiegowi zyskasz pewność, że na wiosnę nie będą one nadmiernie przesuszone.
Pielęgnacja bylin, roślin jednorocznych i dwuletnich
Bardzo ważna jest odpowiednia ochrona bylin i kwiatów ogrodowych, a listopad jest odpowiednim do tego czasem. Najbardziej wrażliwe na mróz rośliny należy dokładnie okryć świerkowymi lub sosnowymi gałązkami. Doskonale sprawdzi się także agrowłóknina. Warto pamiętać przy tym, że suche lub zwiędłe łodygi usuwamy dopiero na wiosnę – na nadchodzącą zimę nie warto ‘kaleczyć’ roślin, niech przesuszone liście i kwiatostany stanowią dodatkową ochronę.
Usuwamy za to obumarłe łodygi i liście z roślin jednorocznych i dwuletnich. Te drugie przed nadejściem srogiej zimy należy obficie podlać i okryć agrowłókniną. Do tego zabiegu możesz także wykorzystać gałązki iglaków.
Dbałość o rośliny na tarasie
Jeśli Twój ogród znajduje się także na tarasie, to musisz pamiętać także o ich pielęgnacji. W tym przypadku będzie to bardzo proste. Najlepiej przenieść rośliny w donicach w suche i chłodne miejsce, w którym temperatura nie spadnie poniżej zera. Jednak jeśli posiadasz pojemniki na stałe przymocowane np. do barierki, to pomyśl o okryciu roślin gałązkami iglaków lub słomą. Jeśli tylko masz możliwość to możesz położyć styropian pod donice. Dzięki takiemu zabiegowi uchronisz korzenie roślin przed przemarznięciem.
Opieka krzewów i drzew ozdobnych
Przed nastaniem groźnej i mroźnej zimy należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć drzewa i krzewy ozdobne. Listopad to ostatni moment, aby ochronić je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak: porywisty wiatr, silny mróz i opady gęstego śniegu. Szczególnie należy zadbać o małe drzewa i krzewy iglaste. To one najbardziej narażone są na ciężar mokrego śniegu, którego nadmiar grozi połamaniem. Zadbaj o to, aby na wiosnę cieszyły one Twoje oczy! Aby skutecznie uchronić je przed uszkodzeniem należy obwiązać je sznurkiem lub specjalną żyłką ogrodniczą. Bardzo ważne jest także systematyczne zbieranie i strząsanie śniegu. Taka pielęgnacja bez wątpienia odwdzięczy się na przyszły rok.
Z nami przygotujesz się na nadchodzącą zimę
Koniec lata i zamieszkanie jesieni w ogrodzie nie zwalnia nas z końcowych prac. Wręcz przeciwnie – to właśnie one mają bardzo duży wpływ na wygląd naszego ogrodu na wiosnę. Nie odkładaj ich do przyszłego roku. To ostatni moment!
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.