Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Zabudowa bliźniacza jest tak naprawdę czymś pomiędzy zabudową szeregową, a budynkiem wolnostojącym. Bliźniak to nic innego jak dwa budynki, które są ze sobą połączone poprzez współdzielenie jednej ściany bocznej.
Bardzo często- ze względu na fakt, że budynki są ze sobą złączone- przy ich projektowaniu zakłada się, że jeden jest niejako odbiciem drugiego. Są one więc identyczne, chociaż nie jest to obowiązkowe. Daje to wrażenie idealnej symetrii, co bardzo dobrze prezentuje się z zewnątrz i sprawia, że cała inwestycja jest estetyczna. Ze względu na tak charakterystyczną zabudowę bliźniaków, mają one wiele zalet, chociaż w kilku kwestiach trzeba zdecydować się na kompromis.
Gdzie najczęściej można spotkać bliźniaki?
Tak charakterystyczny rodzaj zabudowy w dużej mierze pozwala na oszczędność przestrzeni. Bardzo często nie byłoby możliwe wybudowanie na danej działce dwóch domów wolnostojących, jeśli jednak ma ona wystarczającą wielkość- można ulokować na niej bliźniaka. W praktyce, działka pod inwestycję, na której ma stanąć bliźniak wcale nie musi być duża. Jest to więc oczywista oszczędność przestrzeni, a zatem takie rozwiązanie znacznie częściej jest wybierane w miastach oraz na terenach podmiejskich, gdzie miejsca jest mniej, a grunty pod inwestycje są bardzo drogie. Co istotne, koszty budowy bliźniaka w stosunku do kosztów wybudowania dwóch domów wolnostojących są niższe. Jest to więc możliwość atrakcyjna z punktu widzenia inwestorów nieruchomości. Bliźniaki mogą prezentować się bardzo estetycznie, a dodatkowo dają znacznie więcej możliwości w stosunku do zabudowy szeregowej.
Jakie zalety mają bliźniaki?
Rozwiązanie to jest praktykowane także ze względu na wiele innych zalet. Na pewno warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak:
- Nie tylko koszty budowy w przypadku bliźniaka są niższe, ale koszty późniejszej eksploatacji budynku. Głównie wskazuje się na niższe koszty związane z ogrzewaniem, jakie wynikają w związku z współdzieleniem ściany. Taka inwestycja cechuje się po prostu lepszymi warunkami termicznymi.
- Bliźniaki dają możliwość posiadania własnego ogródka. Oczywiście, część jest współdzielona z sąsiadem, ale istnieje też możliwość wydzielenia strefy prywatnej dla każdego z mieszkańców, miejsca na podjazd czy też garaż. To atrakcyjna możliwość dla osób wcześniej mieszkających w blokach, ale też dla rodzin z dziećmi, które marzą o posiadaniu własnego podwórka.
- Większe poczucie bezpieczeństwa w stosunku do mieszkania w budynku wolnostojącym.
- Dom zawsze zostaje pod czyjąś opieką nawet pod dłuższą nieobecność jednego z mieszkańców.
Czasem trzeba iść na kompromis
Kompromis ten na pewno związany jest z tym, że w przypadku bliźniaka dość blisko znajduje się sąsiad, a więc poczucie prywatności może być delikatnie ograniczone. Dwa budynki połączone w jedno oznaczają też, że za pewne trzeba będzie dogadywać się z sąsiadem w kwestiach gospodarowania całą nieruchomością, co czasem może być problematyczne. Wspólne sąsiedztwo nie musi oczywiście stanowić wady związanej z mieszkaniem w takiej inwestycji. Zdarza się, że osoby znające się bliżej lub będące rodziną decydują się na zamieszkanie w dwóch częściach bliźniaka.
Jak widać, zabudowa bliźniacza niesie ze sobą szereg korzyści. Nosząc się z myślą o kupnie mieszkania czy o budowie domu- na pewno warto takie rozwiązanie wziąć pod uwagę.
Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.