Czy warto kupić kawalerkę?

Zwolenników kupowania kawalerek nie brakuje. Jednak, czy zawsze to dobry wybór i na czym tak naprawdę polega fenomen tego typu mieszkania? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

Co to jest kawalerka?

Kawalerka to potoczna nazwa dla mieszkania, składającego się zazwyczaj z jednego pokoju, który łączy funkcję sypialni i salonu. Do tego oczywiście dochodzą również takie pomieszczenia jak łazienka oraz kuchnia. Mimo że coraz popularniejsze stają się aneksy kuchenne.

Dziś można znaleźć nadal całkiem sporo ogłoszeń, gdzie dostępne są kawalerki na sprzedaż. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Najważniejsze jest to, aby wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę podczas kupowania jednopokojowego mieszkania. W Bydgoszczy sporo ofert nie posiada balkonów, ale za to znajdują się w dobrych lokalizacjach. Szczególnie w dużych, akademickich miastach znacznie częściej można zakupić kawalerkę blisko centrum lub w pobliżu węzłów komunikacyjnych. Jest to związane z tym, że zazwyczaj kawalerski wynajmują studenci, młode osoby, ale też osoby starsze, które mogą komunikacją miejską skuteczniej dojechać do lekarza czy na zakupy.

Kto najczęściej kupuje kawalerkę?

Warto również zwrócić uwagę na to, kto zazwyczaj kupuje kawalerki. Jak już wcześniej podkreśliliśmy, po takie mieszkania sięgają przede wszystkim następujące 3 grupy osób:

  • młode rodziny z jednym dzieckiem – kawalerka na pierwsze mieszkanie może być dobrym wyborem dla młodego małżeństwa z jednym dzieckiem, wszystko dlatego, że jest dostępna w niższej cenie i nie wymaga tak dużej zdolności kredytowej, a do tego w przyszłości może stać się dobrą inwestycją na starość lub dla dzieci,
  • single – po kawalerki chętnie sięgają osoby, które mieszkają samodzielnie i nie potrzebują dużej przestrzeni, takie rozwiązanie nie wymaga dużych nakładów finansowych, a mimo wszystko pozwala na usamodzielnienie się,
  • osoby starsze – często osoby starsze zamieniają swoje mieszkania czy domu na kawalerki, które dają im większe bezpieczeństwo i są tańsze w utrzymaniu.

Kawalerka kontra dwa pokoje

Jeśli stoisz właśnie teraz przed decyzją, czy lepiej wybrać kawalerkę, czy też mieszkanie dwupokojowe, to koniecznie rozważ poniższe kwestie:

  • zwróć uwagę na lokalizację,
  • przeanalizuj, na którym piętrze ma znajdować się każda z tych opcji,
  • zastanów się, jakie będą koszty utrzymania kawalerki, a ile wyniesie utrzymanie mieszkania dwupokojowego, skonfrontuj te dane z własnymi przychodami i wydatkami,
  • spójrz realnie, jak często odwiedzają Cię goście,
  • zastanów się, ile osób ma mieszkań w mieszkaniu,
  • przeanalizuj tryb życia i potrzeby domowników,
  • zwróć uwagę na to, czy Twoje meble lub inne elementy wyposażenia na pewno pomieszczą się w kawalerce.

Oczywiście duże znaczenie odgrywa również to, jakie są Twoje zasoby finansowe i zdolność kredytowa. W razie kredytu hipotecznego zwróć też uwagę na to, przez jak długi czas będziesz spłacać mieszkanie. Dopiero później podejmij decyzję, która opcja bardziej Ci się opłaca.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 głos
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Rynek powierzchnii magazynowych w Polsce – prognozy na rok 2023

Read Next

Gdzie warto wykorzystać oświetlenie liniowe?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments