Rynek powierzchnii magazynowych w Polsce – prognozy na rok 2023

Gospodarką światową w ostatnich latach wstrząsały różne wydarzenia m.in. pandemia spowodowana COVID-19, wojna na Ukrainie, sankcje nakładane na Rosję i sankcje nakładane na resztę świata przez Rosję. Poszczególne kryzysy przekładały się na różne dziedziny życia – rosły i wciąż rosną koszty żywności, energii, pesymistyczne nastroje zapanowały w bankach, w budownictwie mieszkaniowym. Wielu ekspertów zastanawiało się, jak sytuacja na świecie (np. brak stali) wpłynie na rynek magazynowy w Polsce, który od wielu lat rozwija się bardzo dynamicznie i stawia nas pod tym względem w krajach UE w pierwszej dziesiątce.

Rynek magazynowy w Polsce – lekkie hamowanie

Popyt na hale magazynowe w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie. Atrakcyjne warunki finansowania, konkurencyjne koszty wynajmu, specjalne strefy ekonomiczne, rozbudowa infrastruktury, poprawa jakości istniejących dróg sprawiają, że inwestorzy chętnie przenoszą swoje działalności nad Wisłę, natomiast niskie nasycenie powierzchni magazynowej w m2 na 1 mieszkańca sprawia, że często podejmują decyzję o budowie obiektów magazynowych. Niepewna sytuacja na światowych rynkach nie miała dotychczas większego wpływu na rozwój rynku magazynowego – w 2022 roku deweloperzy dostarczyli ok. 2,8 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej choć koszty budowy hali wzrosły, banki dokładniej analizują wnioski o finansowanie, inwestorzy dokładnie rozważają za i przeciw.

Prognozy na rynku magazynów 2023 rok

Analitycy i eksperci zgodnie podkreślają, że tempo wzrostu rynku magazynowego zmieni się, ale w dalszym ciagu pozostanie duże. Kluczowym problemem, z którymi przyjdzie zmierzyć się deweloperom będą wysoka inflacja, rosnące koszty inwestycji (dla porównania w bardzo dużym uproszczeniu hala stalowa cena za m2 w 2023 roku wynosi 800-1100 zł, w 2022 r. wynosiła 600-1000 zł), znalezienie źródeł finansowania, znalezienie pracowników. Deweloperzy w tym roku postawią na ostrożność – ich decyzje będą bardzo przemyślane, a lokalizacje starannie wybrane. Zmian należy spodziewać się także w zachowaniu inwestorów – rosnące koszty użytkowania obiektów sprawią, że postawią na rozwiązania ekologiczne, nowoczesne, dopasowane do własnych potrzeb (Build to suit (BTS) – w takiej technologii stawia obiekty generalny wykonawca Cermont)

Jeśli bieżący rok nie przyniesie nowych wydarzeń, które zachwieją równowagą światowej gospodarki, należy się spodziewać względnej stabilizacji na obecnym poziomie. Na powrót do „lepszych czasów” nie ma co na razie liczyć, o ile w ogóle będzie to możliwe.

 

 

 

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Pompy ciepła – jak działają?

Read Next

Czy warto kupić kawalerkę?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments