Dlaczego warto zamontować u siebie panele fotowoltaiczne?

Większość z nas słyszało już co nieco o panelach fotowoltaicznym. Wiemy, że są to jedne z przykładów odnawialnych źródeł energii (w skrócie OZE). Dzięki panelom fotowoltaicznym możemy zamienić energię pochodzącą ze słońca w energię elektryczną. Czytelnikom z woj. śląskiego polecamy skorzystać z oferty: fotowoltaika Rybnik. Wewnątrz paneli znajdują się specjalne układy półprzewodnikowe zwane ogniwami. To właśnie w nich dochodzi do konwersji fotowoltaicznej, czyli wytworzenia się “prądu” z światła słonecznego. A dokładniej, gdy promienie słońca padają na ogniwa, znajdujące się w środku elektrony zaczynają się poruszać, dzięki czemu generuje się prąd elektryczny.

Jednak to nie koniec, wytworzony przez ogniwa prąd jest prądem stały. Byśmy mogli go powszechnie używać, należy przetworzyć go na prąd przemienny o napięciu 230 Volt. Służy do tego falownik. Tego typu prąd możemy już swobodnie używać w naszych gniazdkach.

Panele fotowoltaiczne - czym są i jak działają?
Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Jakie korzyści możemy czerpać, dzięki użyciu fotowoltaiki?

Co daje nam instalacja panelu słonecznych na naszych dachach? Najważniejszą korzyścią, którą odczują nasze portfele przez kolejne lata jest oszczędność. Na początku oczywiście musimy zainwestować dość sporo w cały układ z fotowoltaiką i zlecić profesjonalny montaż np. firmie: Progres Rybnik. Ale w perpektywie kolejnych kilku lat powinno nam się to zwrócić z dużą nawiązką. Tym bardziej, że coraz częściej słyszy się, że energia elektryczna będzie przez kolejne lata tylko droższa, co już widzimy na naszych rachunkach. Dużą zaletą jest też fakt, że po zamontowaniu panelu nie ponosimy regularnych kosztów eksploatacji. Dodatkowo system jest bezobsługowy, nie wymaga od nas ciągłego doglądania. Bardzo ważne też jest to, że dzięki korzystaniu z promieni słonecznych zyskujemy czystą energię. Co pozwala nam zadbać o ochronę środowiska naturalnego i mamy pozytywny wpływ na otaczający nas Świat.

Jakie korzyści możemy czerpać, dzięki użyciu fotowoltaiki?
Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Czy panele słoneczne mają wady?

Panele skuteczne zmieniają energię słoneczną na elektryczną i sprawdzają się w większości przypadkach. Ale są pewne wyjątki. Aby zyskiwać jak najwięcej prądu z naszych paneli powinniśmy mieć odpowiednie miejsce do ich zainstalowania. Musi byś ono całkowicie niezacienione i mieć właściwe nachylenie. Niewielkie odstępstwa od tych reguł mogą wiązać się z mniejszą skutecznością naszego systemu fotowoltaicznego, będzie produkować mniej prądu, co wydłuży okres zwrotu z inwestycji. No właśnie kolejną wadą mogą okazać się początkowe wysokie koszty instalacji. Jednak należy pamiętać, że można je obniżyć, dzięki programom rządowym promującym fotowoltaikę.

Czy panele słoneczne mają wady?
Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Czy instalacja fotowoltaki w gospodarstwie domowym będzie opłacalna?

Technologia wytwarzania paneli znacznie się poprawiła przez ostatnie lata. Przez co są one wydajniejsze i bardziej wytrzymałe, również ceną są bardziej opłacalne niż kiedyś. Dzięki czemu inwestycja w panele powinna nam się szybciej zwrócić i wytrzymać na kilkadziesiąt lat. W większości przypadków będzie to bardzo dobrym pomysłem i pozwoli na znaczne oszczędności w kolejnych latach.

Źródło do zdjęcia głównego: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 głos
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Po co są potrzebne filtry w sprężarce powietrza?

Read Next

Gont bitumiczny – popularny produkt wykorzystywany jako pokrycie dachowe. Dobrej jakości materiał dostępny za niską cenę

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments