Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie sufitowe?

Ogrzewanie podłogowe już dobrych parę lat temu stało się niemal standardem w nowoczesnym budownictwie. Popularność zyskuje także ogrzewanie ścienne. Cały czas powstają jednak nowe rozwiązania. Czy ciepło może płynąć także z sufitu? Może.

Na czym polega ogrzewanie sufitowe?

Z pewnością dla wielu osób takie rozwiązanie brzmi niedorzecznie. Przywykliśmy do tradycyjnych grzejników konwektorowych, które oddają ciepło do powietrza. A jak wiadomo, ogrzane powietrze unosi się do góry. Oznacza to, że pomieszczenie zostaje ogrzane nierównomiernie i cieplej jest pod sufitem, niż przy podłodze. Dlatego właśnie kaloryfery montuje się tuż nad podłogą, by ciepło było odczuwalne w całym pomieszczeniu. Współczesne systemy grzewcze działają jednak w inny sposób. Ciepło przekazują poprzez promieniowanie podczerwone, dzięki czemu nagrzewają nie powietrze, lecz meble i pozostałe wyposażenie pomieszczenia, a nawet przebywających w nim ludzi. Z tego powodu położenie instalacji może być dowolne. Nieważne, czy przewody zostaną ukryte pod podłogą, w ścianie czy suficie, ich wydajność okazuje się tak samo wysoka, a straty związane z utratą ciepła – nieznaczne.

Zalety ogrzewania sufitowego

Ogrzewanie sufitowe wiąże się z wieloma zaletami. Należy do nich na pewno estetyka, ponieważ przewody ukrywa się pod płytą karton-gipsową, czyniąc je całkowicie niewidocznymi. Daje to bardzo duże możliwości aranżacji pomieszczenia. Warto zauważyć, że w przypadku ogrzewania podłogowego te możliwości okazują się bardziej ograniczone, ponieważ trzeba zrezygnować z dywanów oraz mebli przylegających całą powierzchnią do podłogi. Problem ten nie występuje przy ogrzewaniu sufitowym, a większa odległość przewodów od elementów wyposażenia pozwala na jeszcze bardziej równomierne rozprowadzenie ciepła po pomieszczeniu. Pozostałe zalety to stosunkowo niska cena takiej instalacji, dość prosty i bezinwazyjny montaż, a także łatwa obsługa, sprawdzająca się do ustawiania pożądanej temperatury za pomocą specjalnego sterownika. Brak zjawiska konwekcji, do którego efektów należy unoszenie się kurzu, powinni docenić alergicy.

Wady ogrzewania sufitowego

Po stronie minusów należy wspomnieć o możliwym niedogrzaniu dolnych partii pomieszczenia, a więc przede wszystkim podłogi. To z kolei potencjalnie wpływa na wyższy koszt eksploatacji, ponieważ trzeba zużyć więcej energii, aby nie odczuwać dyskomfortu związanego z zimną posadzką. Ponadto, część osób może czuć się nieco dziwnie, gdy ciepło będzie płynąć z góry. Rozwiązanie tych problemów to stosowanie zarówno ogrzewania sufitowego, jak i podłogowego. W ten sposób można cieszyć się zaletami obu, w znacznym stopniu ograniczając ich wady. Wbrew pozorom, nie zwiększa to kosztów eksploatacji, ponieważ każda instalacja będzie pracować z mocą mniejszą o połowę. Wciąż jednak pozostaje problem z wysokimi i wciąż rosnącymi cenami prądu, niezbędnego do nagrania przewodów. Oferowane przez nas folie grzewcze zużywają jednak znacznie mniej energii elektrycznej od tradycyjnych mat grzewczych.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Jaki rozdzielacz do podłogówki dobrać? Wszystko zależy od twoich potrzeb

Read Next

Maszyny budowlane – minikoparka

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments