Fotowoltaika w domu rodzinnym – czy to się opłaca?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Coraz więcej osób decyduje się na instalację fotowoltaiki w domach jednorodzinnych. Takie rozwiązanie pozwala przetwarzać energię słoneczną na prąd. Panele słoneczne mają wiele zalet, m. in. są ekologiczne oraz zapewniają niezależność od podwyżek cen prądu. Fotowoltaika daje nam więc przede wszystkim wolność – dzięki wykorzystywaniu promieni słonecznych, możemy znacznie podreperować budżet domowy. Opłacalność fotowoltaiki zależy od wielu czynników. Ile kosztuje założenie fotowoltaiki na dom jednorodzinny? Przeczytaj, żeby się dowiedzieć.

Fotowoltaika, czyli pozyskiwanie energii ze słońca

Promieniowanie słoneczne to niewyczerpalne i zupełnie darmowe źródło energii. W ostatnim czasie, fotowoltaika znacząco się rozwinęła. Często można zobaczyć różnego rodzaju budowle z panelami słonecznymi. Taki widok jednoznacznie kojarzy się nam z ekologią. Czym dokładnie jest fotowoltaika? Za pomocą paneli fotowoltaicznych, pozyskuje się prąd elektryczny. Jest on przekształcany w prąd zmienny i może służyć do zasilania różnych urządzeń, a także do ogrzewania domu bądź podgrzania wody. Panele montuje się na dachu bądź na gruncie, zawsze od południa.

Fotowoltaika – ile kosztuje? Jakie ma zalety?

Koszt fotowoltaiki to przede wszystkim cena paneli słonecznych. Zapłacić trzeba też za:

  • inwerter, który zmienia prąd stały w zmienny
  • konstrukcję
  • montaż

Ile kosztuje założenie fotowoltaiki na dom rodzinny? Cena uzależniona jest od wielu warunków, takich jak rodzaj paneli, projektu, dachu, a także wielkość instalacji. Ważnym aspektem jest też moc instalacji. Im wyższa, tym mniej zapłacimy za 1 kWp. Najczęściej używa się mocy 5 kWp, nieco rzadziej 6-7 kWp. 1 kWp to średnio koszt od 4 tys. do 6 tys.

Ile kosztuje założenie fotowoltaiki na dom jednorodzinny?

Ile kosztuje założenie fotowoltaiki na dom jednorodzinny? Montaż może trochę kosztować, lecz w dłuższej perspektywie czasowej – z pewnością się zwróci. Fotowoltaika to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które ma świetlaną przyszłość. Szeroko komentowaną zaletą jest ekologiczność tego wyboru. Produkcja własnej energii zapobiega zanieczyszczaniu środowiska oraz nie wpływa negatywnie na globalne ocieplenie. Istnieje też możliwość magazynowania energii w akumulatorach, co sprawia, że możemy uniknąć przerw w dostawie prądu. Panele fotowoltaiczne mają długi czas eksploatacji, bo jest to aż do 30 lat. Sam okres użytkowania jest wolny od kosztów związanych z eksploatacją. Raz na jakiś czas konieczne jest jedynie umycie paneli przez profesjonalną ekipę oraz przeglądy instalacji fotowoltaicznych. Zaleca się, żeby przeprowadzać je co pięć lat.

Fotowoltaika – czy to się opłaca?

Tak więc czy fotowoltaika w domu rodzinnym jest rozwiązaniem opłacalnym? Okazuje się, że jak najbardziej. To świetna inwestycja – mimo początkowej wysokiej sumy, jaką musimy wyłożyć, pozwala na zaoszczędzenie sporych pieniędzy w późniejszym czasie. Na korzyść fotowoltaiki przemawiają obecne rachunki za prąd. Niestety – opłaty, jakie ponosimy, znacząco obciążają nas finansowo, a z roku na rok stają się coraz wyższe. Warto też zauważyć, że istnieje wiele programów dofinansowań osób korzystających z fotowoltaiki, co sprawia, że koszty zwrócą się szybciej, niż podejrzewamy (zwrot inwestycji powinien nastąpić po mniej więcej 6 latach użytkowania). Warto też wspomnieć, że na pewnych elementach nie ma co oszczędzać. Szczególnie ważna jest dobra jakość paneli oraz inwertera, a także powierzenie montażu profesjonalistom.

Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Dlaczego warto postawić na domek ogrodowy z drewna?

Read Next

Central Kort – elastyczne boiska wielofunkcyjne

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments