Jak bezpiecznie pobierać wodę ze studni?

Wydawać by się mogło, że woda wodociągowa jest dzisiaj standardem. W rzeczywistości jednak wiele gospodarstw wciąż korzysta z wody studziennej i to nie tylko na wsi, ale również w miastach. Najczęściej ma to związek brakiem możliwości dopięcia się do sieci wodociągowej, często jednak również z własnych przekonań mieszkańców. Wiele osób wciąż jest przekonanych, że własne ujęcie wody to prawdziwe bogactwo, a smak wody studziennej nie może równać się ze smakiem wody wodociągowej. Oczywiście, pobieranie wody ze studni ma sporo zalet, trzeba jednak zadbać o to, by pobierać wodę w bezpieczny sposób.

O czym należy pamiętać przy budowie studni?

Po wykopaniu czy wywierceniu studni konieczna jest instalacja pompy, której głównym zadaniem jest tłoczenie wody do punktów poboru pod odpowiednim ciśnieniem. Pompy do studni występują w różnych rodzajach i są stosowane w zależności od głębokości studni. Jeżeli głębokość studni nie przekracza 8 m, sprawdzą się montowane w domu pompy samozasysające, czy mówiąc inaczej, pompy hydroforowe. Jeżeli jednak głębokość studni przekracza 8 m, konieczne jest zastosowanie pompy głębinowej, którą należy zatopić w wodzie. Pompy hydroforowe najwyższej jakości znajdziesz tutaj: https://www.dostudni.pl/pompy-hydroforowe,c10.html.

Kiedy warto zastosować stację uzdatniania wody?

Uzdatnianiem wody warto zainteresować się przede wszystkim w przypadku studni kopanych o niewielkiej głębokości. Istnieje spore ryzyko, że woda docierająca do punktów poboru jest zanieczyszczona, gdyż pobierana jest ona z najpłytszych warstw wodonośnych. Warto wiedzieć, że do wody mogą przedostawać się różnego rodzaju substancje pochodzące ze skał, np. żelazo czy mangan, ale także zanieczyszczenia wynikające z działań człowieka, np. sztuczne środki ochrony roślin, które mogą być niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

Czy warto przeprowadzić analizę wody?

Badanie wody pod kątem ewentualnych bakterii i drobnoustrojów jest jak najbardziej zalecaną czynnością. W sprawie jakości wody przeznaczonej do picia należy zgłosić się do sanepidu, laboratorium bądź innej firmy zajmującej się tego rodzaju badaniami. Należy dostarczyć próbkę wody pobraną w miejscach poboru wody. Próbka ta zostanie dokładnie przebadana na obecność groźnych dla naszego zdrowia bakterii. Badanie wody jest ważne, a zainstalowany system uzdatniania wody niekoniecznie rozwiązuje problem zanieczyszczeń bakteriologicznych. Warto więc dowiedzieć się, czy woda pobierana przez pompy do czystej wody nadaje się do bezpośredniego spożycia.

Jak bezpiecznie pobierać wodę ze studni?

Woda pobierana ze studni głębinowej powinna być przebadana i uzdatniona do spożycia. Bardzo ważna jest także twardość wody. Zbyt dużo kamienia w wodzie w perspektywie czasu może skutkować poważnymi konsekwencjami, podobnie zresztą, jak zanieczyszczenia. Na rynku dostępne są specjalne stacje zmiękczające wodę przy użyciu soli. Kiedy z analizy wody wyniknie, że jej twardość wykracza poza normę, warto zainwestować w taki sprzęt.

Korzystając z własnej wody studziennej, należy pamiętać o czyszczeniu studni. Z biegiem czasu studnia może ulegać zamuleniu i zanieczyszczeniu, mogą pojawić się także niebezpieczne bakterie i drobnoustroje. To dlatego zaleca się czyszczenie i dezynfekcję studni minimum raz na dwa lata, a najlepiej raz na rok. Tak krótki okres pozwoli na uniknięcie poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Pompy i wszelki osprzęt potrzebny do bezpiecznego pobierania wody z własnego ujęcia znajdziesz tutaj: https://www.dostudni.pl/.

Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 głos
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Po czym poznać dobry sklep z wyposażeniem łazienek?

Read Next

Nowe mieszkania w Olsztynie DDOM – idealne miejsce do życia

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments