Jak kontrolować inwestycje giełdowe?

O inwestycjach w akcje można opowiadać bez końca. Temu zagadnieniu poświęcono już opasłe tomy książek do analizy fundamentalnej i technicznej, z których wynikają określone rekomendacje dla inwestorów. O wiele trudniej jednak ujarzmić psychikę samych uczestników. Podążanie za emocjami na rynku i brak kontroli nad własnymi działaniami jest prostą drogą do utraty pieniędzy. Dziś przedstawimy sposób na ucieczkę z tej pułapki. Jak odzyskać kontrolę nad inwestycjami?

Inwestowanie na giełdzie – najważniejsze reguły postępowania

Zanim przejdziemy do meritum, warto przypomnieć podstawowe zasady odpowiedzialnego inwestowania na giełdzie papierów wartościowych:

  • podążaj za aktualnym trendem i naucz się go identyfikować;
  • daj się rozwijać zyskom, lecz natychmiast ucinaj straty;
  • nie próbuj przechytrzyć rynku i wyłapywać punktów odwrócenia trendu;
  • skup się na fundamentach – inwestowanie w wartość przynosi długoterminowe rezultaty;
  • dywersyfikuj portfel inwestycyjny;
  • kupuj płynne spółki o niedoszacowanej wartości;
  • pogłębiaj swoją wiedzę o mechanizmach rynkowych;
  • na rynek wrzucaj tylko tyle pieniędzy, ile jesteś w stanie stracić;
  • zapisuj swoje transakcje w dzienniku i regularnie do nich zaglądaj.

Utrzymanie dyscypliny w obrębie powyższych wskazówek natychmiast sprawi, że Twoje inwestowanie na giełdzie stanie się bardziej przewidywalne. Utrzymanie właściwego kursu inwestycyjnego okrętu wymaga regularnego spoglądania na mapę i kontrolowania swojej pozycji. Taką funkcję pełni właśnie dziennik inwestora – narzędzie do trzymania emocji na wodzy i racjonalizacji procesu decyzyjnego.

Dlaczego warto prowadzić dziennik inwestora?

Pomyśl o swojej ostatniej inwestycji. Dlaczego kupiłeś daną spółkę? Jaka powinna być jej rzeczywista wycena w momencie zrealizowania przez Ciebie transakcji zakupowej? Czy firma mądrze dysponuje swoimi zasobami? Co jesteś w stanie powiedzieć o modelu jej zarządzania? Jakie zagrożenia występują w ujęciu wewnętrznym, sektorowym i makroekonomicznym? Gdzie ustawiłeś Stop Lossa?

Trudno odpowiedzieć na te pytania z głowy. Dziennik inwestora porządkuje inwestycyjny chaos. Dostarcza informacji o Twoich sukcesach i błędach. Rozumowanie indukcyjne osadza inwestowanie na giełdzie na praktycznych fundamentach, które wynikają z właściwego Tobie sposobu postępowania i tolerancji ryzyka.

Dokumentowanie transakcji i ich rezultatów sprowadza się do wypełnienia kilku tabelek w Excelu. Giełda to nie miejsce na spontaniczność i emocje – tutaj wszystkie czynności powinny bazować na personalizowanej strategii i samodzielnej kontroli jakości. Dziennik inwestora pozwala trzymać rękę na pulsie niezależnie od okoliczności.

Nie wiesz, jak uczynić inwestowanie na giełdzie bardziej przewidywalnym? Potrzebujesz gotowego schematu dziennika, który pozwoli Ci zaoszczędzić dziesiątki godzin ciężkiej pracy? Wejdź na stronę https://notowaniagpw.elms.pl/produkt/dziennik/ i skorzystaj z profesjonalnego narzędzia w Excelu do kontroli Twoich inwestycji. W serwisie notowaniagpw.pl znajdziesz ponadto potężną dawkę wiedzy inwestycyjnej, która zaprocentuje lepszymi decyzjami w wymagającej rzeczywistości giełdowej.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Czym kierować się przy wyborze firmy ochroniarskiej?

Read Next

Jak urządzić pokój dla gracza?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments