Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia grzewcze, stanowiące doskonałą alternatywę dla tradycyjnych systemów ogrzewania. Zasilają one instalacje CO oraz sprawiają, że gospodarstwa domowe mogą korzystać z ciepłej wody użytkowej. Na tym jednak nie kończy się jeszcze ich potencjał. Dzięki innowacyjnej technologii pompa ciepła może również zapewnić domownikom komfort cieplny w okresie letnich upałów, działając na zasadzie klimatyzacji. Nie powinien więc dziwić fakt, że rozwiązanie to cieszy się rosnącym zainteresowaniem nie tylko wśród prywatnych inwestorów, ale również i w przemyśle. W jaki sposób pompy ciepła magazynują energię?
Wsparcie dla CWU i CO – jak wybrać zbiornik ciepła?
Aby dobrać pompy ciepła do celów wsparcia systemów grzewczych, należy oprzeć się na obliczeniach, wynikających z normy PN-EN 12831. To właśnie dzięki nim możliwe staje się oszacowanie niezbędnej mocy grzewczej, wystarczającej do pokrycia realnego zapotrzebowania na ciepło wśród domowników. Dopiero prawidłowe określenie mocy grzewczej, pozwala na dobór odpowiedniego zbiornika buforowego. Jest to niezwykle istotne, gdyż błędna decyzja w tym zakresie, może skutkować np. wymuszeniem częstego uruchamiania się sprężarki lub też jej ciągłej pracy. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy pompa ciepła ma służyć wyłącznie podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej (CWU). Woda ta trafia do zasobnika CWU, którego pojemność uzależniona jest w największym zakresie od zapotrzebowania osób, zamieszkujących dane gospodarstwo domowe. To z kolei wynosi średnio 50 litrów na osobę, czym można sugerować się, dokonując wyboru najlepszego dla siebie rozwiązania.
Jakie problemy może rodzić wykorzystanie pomp ciepła?
Magazyny ciepła to swoista odpowiedź na problem szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Takie magazyny znane są również pod nazwą buforów ciepła lub zbiorników buforowych. Dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest magazynowanie energii, bez konieczności jej produkcji wyłącznie w ramach bieżącego zapotrzebowana. Na takim rozwiązaniu zyskują wszyscy, począwszy od producentów i instalatorów, skończywszy natomiast na użytkownikach pomp ciepła. Na współczesnym rynku pojawiają się zasobniki ciepła o różnej objętości. Mogą mieć one kilkaset litrów w przypadku gospodarstw domowych lub też kilka tysięcy litrów. Te z kolei wykorzystywane są w przemyśle i produkcji. Zasobniki te różnią się pod względem wielu aspektów, w tym m.in. wymiarami, kształtem i grubością izolacji. Stanowią one realne wsparcie dla pomp ciepła, umożliwiając im tym samym efektywniejsze działanie. Takie magazyny energii pozwalają na dużą niezależność i oszczędność ich użytkownikom, nic więc dziwnego, że powstają one na terenie całego kraju, zarówno w większych miastach, jak Lublin czy Wrocław, jak i w mniejszych miejscowościach. To potencjał, który warto odkryć w dobie kryzysów energetycznych i stale rosnących cen energii.
Jak podłączyć zbiornik pompy ciepła?
Kolejnym etapem, który następuje po określeniu optymalnej pojemności zbiornika, będzie jego podłączenie do instalacji. Może ono przybierać dwie formy. Pierwszą z nich jest podłączenie równoległe. Jego główną cechą jest to, że do bufora trafiają woda zasilająca i woda powracająca z obiegów grzewczych. Takie rozwiązanie determinuje konieczność podgrzewania do maksymalnej temperatury całej wody, znajdującej się w zbiorniku. Konieczność tą eliminuje natomiast szeregowe podłączenie bufora. Dzięki niemu pompa ciepła może osiągać optymalną temperaturę, niezależnie od temperatury wody w zbiorniku. Takie magazyny energii wpływają zarówno na sterowanie pompą, jak i na temperaturę wody, którą dzięki niej otrzymujemy.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.