Jak uzyskać duże plony ogórka melonowego?

Mało znana odmiana, choć z sezonu na sezon dostrzegamy rosnące zainteresowanie działkowców. Ogórek melonowy to nie lada gratka, ponieważ dojrzałe owoce tej odmiany przypominają w smaku melona. Brzmi ciekawie? Zobacz, jak uprawiać ogórka melonowego, by uzyskać duże plony.

Ogórek melonowy Carosello Barese (Cucumis flexuosus) jest odmianą z rodziny dyniowatych, pochodzącą z Indii i Pakistanu, charakteryzującą się jasną skórką, pokrytą delikatnym meszkiem. Warzywo o uniwersalnym i wszechstronnym zastosowaniu. Można je spożywać na surowo, jako aromatyczny i smaczny dodatek do kanapek, w postaci mizerii lub w formie przetworzonej, kiszone albo marynowane w occie. Dojrzały ogórek melonowy przypomina w smaku melona. Cecha ta sprawia, że jest ogromną ciekawostką, ale również oryginalnym uzupełnieniem codziennego jadłospisu.

Uprawa i pielęgnacja ogórka melonowego

Aby uzyskać duże plony ogórka melonowego, warto zadbać o właściwe warunki do uprawy. Co ważne, wymagania warzywa niewiele różnią się od wymagań odmian tradycyjnych, które często wybierane są do przydomowych ogródków i warzywników. Może być uprawiany w gruncie, pod osłonami, a nawet w pojemnikach.

Jak pielęgnować ogórka melonowego, by cieszyć się oryginalnym smakiem i okazałym plonowaniem?

  • Ogórek melonowy preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione, ciepłe i zaciszne. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne, a także bogate w związki pokarmowe. Optymalna wartość pH gleby pod uprawę ogórka melonowego wynosi od 6,0 do 7,3, aczkolwiek drobne odchylenia od wskazanej normy nie powinny wpłynąć na pogorszenie plonowania.
  • Nasiona warzywa wysiewa się wprost do gruntu, od maja do połowy czerwca, po ustąpieniu wiosennych przymrozków. Zaleca się wysiew rzędowy. Odstępy pomiędzy kolejnymi rzędami powinny wynosić minimum 80 cm a pomiędzy nasionkami ok. 15 cm. Dobrym sposobem jest wysiewanie po dwa nasionka w jednym miejscu, dzięki czemu po zakiełkowaniu (mniej więcej po 2 tygodniach) można usunąć słabszą siewkę.
  • Kluczowe w uprawie ogórka melonowego jest nawożenie. Aby uzyskać dorodne plony, należy regularnie dokarmiać warzywo, co 2-3 tygodnie. Do nawożenia sprawdzą się nawozy organiczne uzupełniane przez wieloskładnikowe nawozy mineralne.
  • Kolejną bardzo ważną czynnością jest podlewanie. Ogórek melonowy wykazuje duże zapotrzebowanie na wilgoć, dlatego nie można dopuścić do wysuszenia podłoża. Ziemia powinna być ciepła, stale wilgotna, ale nie mokra. Niedopuszczalne są długotrwałe zastoje wody. Z kolei zbyt skąpe podlewanie, tak jak w przypadku wszystkich ogórków, może skutkować pojawieniem się goryczki w owocach i zmniejszeniem plonów.
  • Ogórka melonowego warto prowadzić po podporach jak pnącze, by uniknąć nadmiernego kontaktu owoców z glebą.
  • Niezbędna jest systematyczna kontrola uprawy w kierunku chorób grzybowych (mączniak rzekomy, zgorzel siewek) i szkodników, głównie przędziorków, mszyc i ślimaków.

Nasiona ogórka melonowego dostępne są w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Kwiaty na rocznicę ślubu – wszystko co musisz wiedzieć

Read Next

Okna drewniane – ponadczasowe i uniwersalne

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments