Jakie właściwości ma kawa bez kofeiny?

Kawa bez kofeiny wciąż wzbudza u niektórych brak zaufania. Jedni nie wierzą w to, że taka kawa nie działa pobudzająco, a inni odmawiają jej walorów smakowych charakterystycznych dla klasycznej kawy. Co więcej, wiele osób nadal obawia się kawy bez kofeiny ze względu na stosowane przez producentów metody dekofeinizacji. Warto mieć zatem świadomość, że w ciągu ostatnich lat jakość kawy bezkofeinowej uległa znacznej poprawie i możesz delektować się nią w pełni bezpiecznie.

Dla kogo jest kawa bez kofeiny?

Osoby wybierające kawę bezkofeinową, pragną raczyć się ulubionym smakiem napoju bez jego właściwości pobudzających. Kofeina stanowi gorzką, bezwonną substancję, która naturalnie występuje w ziarnach kawy. Ludzki organizm ma dość wysoką tolerancję na kofeinę, jednak niektórzy muszą jednak ograniczyć lub całkowicie wyeliminować jej spożycie. Należą do nich między innymi kobiety w ciąży, ponieważ kofeina nie jest zdrowa dla rozwijającego się płodu w łonie matki. Ponadto z kofeiny powinny zrezygnować także osoby chorujące przewlekle, na przykład na nadciśnienie, zaburzenia snu, choroby układu pokarmowego czy wady serca. Niekiedy przyjmowanie niektórych leków również zmusza do zaniechania spożycia kofeiny. Ponadto także osoby, które regularnie pijają kawę z kofeiną, w wielu sytuacjach wybierają kawę bezkofeinową: o zbyt późnej porze lub gdy w ciągu dnia wypiły dużo kawy.

Kawa bez kofeiny – czyli jaka?

Istnieją różne metody dekofeinizacji kawy, a każda z nich dąży do jak najdokładniejszego pozbycia się tego związku, bez naruszania innych, które są odpowiedzialne za smak i aromat naparu. Najpopularniejsze metody dekofeinizacji kawy to te, które wykorzystują rozpuszczalniki (chlorek metylenu i octan metylu) oraz z zastosowaniem dwutlenku węgla. Za kawę bezkofeinową uznawane są produkty, w których zawartość kofeiny nie przekracza 0,3% masy suchej kawy. Oznacza to, że standardowej filiżance kawy bezkofeinowej o pojemności 240 ml znajdzie się zaledwie 2-3 mg kofeiny, podczas gdy w 30 ml klasycznego espresso są to 63 mg. Oczywiście pozbycie się gorzkiej kofeiny wpływa na smak kawy, jednak kawa bez kofeiny nadal może być smaczna. Istnieje szeroki wybór kaw bezkofeinowych o różnym pochodzeniu, stopniu palenia i metodzie dekofeinizacji.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Firmy budowlane- szeroki zakres usług w zasięgu naszych rąk

Read Next

Trendy w architekturze, które będą ważne w 2023 roku

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments