Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
To, ile prądu zużywa klimatyzacja, zależy przede wszystkim od liczby godzin, w których urządzenie pracuje oraz od jego mocy. Aby obliczyć przybliżone koszty zużycia energii elektrycznej, należy wziąć pod uwagę różne parametry i dane, jak chociażby cena 1 kWh.
Czym jest moc chłodnicza i jak wpływa ona na pobór prądu?
Moc chłodnicza bywa czasem niesłusznie mylona z mocą urządzenia. Są to bowiem dwa zupełnie inne parametry. Moc urządzenia określa maksymalny pobór energii, który dotyczy określonego modelu. Parametr ten podawany jest w kW. Jeśli klimatyzator ma moc 3,5 kW, pobór prądu wynosi wówczas ok. 1,1 kW, czyli niemalże 3-krotnie mniej, niż jego moc chłodnicza. Dobry klimatyzator raczej nie będzie pracował pełną mocą. Dlatego też zużycie energii jest w tym przypadku znacznie mniejsze i wynosi od 0,3 do 0.8 kWh.
Koszty energii pobieranej przez klimatyzator – jak je obliczyć?
Wiele osób zastanawia się pewnie, ile tak naprawdę kosztuje klimatyzacja do domu. To trudne pytanie, na które nie jest łatwo udzielić rzetelnej odpowiedzi. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, ile energii na godzinę zużywa średnio urządzenie oraz obliczyć dokładnie, ile godzin w miesiącu będzie ono pracowało. Taką liczbę godzin trzeba pomnożyć przez liczbę kWh oraz cenę za 1 kWh, określoną zgodnie z aktualnym taryfikatorem. W podobny sposób można również obliczyć koszty grzewcze. Większość nowoczesnych klimatyzatorów posiada także możliwość ogrzewania pomieszczenia, co użytkownicy urządzeń z chęcią wykorzystują np. w okresie przejściowym, choć rozwiązanie to sprawdza się również w czasie niższych temperatur. Moc grzewcza urządzenia będzie tutaj na ogół wyższa niż jego moc chłodnicza. Koszty liczymy podobnie, jak w przypadku chłodzenia, będą one jednak tutaj nieco większe.
Czy można obniżyć ilość prądu, zużywaną przez klimatyzator?
Istnieje kilka zasad, których wprowadzenie może znacząco obniżyć koszty pracy klimatyzatora. Przede wszystkim warto zamykać okna w chłodzonym pomieszczeniu, by nie dostawało się do niego ciepłe powietrze z zewnątrz. Jeśli wychodzimy z domu na dłuższy czas, warto wyłączyć klimatyzator, by obniżyć koszy jego eksploatacji. Ważna jest również odpowiednia konfiguracja urządzenia. Można ustawić ją tak, by klimatyzator uruchamiał się na chwilę przed naszym powrotem, by odpowiednio schłodzić pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie są dedykowane aplikacje, dzięki którym możliwe staje się zdalne sterowanie urządzeniem. Korzystając z klimatyzatora, należy zwrócić również uwagę na różnice temperatur. Najlepiej, by pomiędzy powietrzem na zewnątrz, a wewnątrz budynku nie było większej różnicy, niż 6-10 stopni. Ma to wpływ nie tylko na kwestie ekonomiczne, ale również eliminuje ryzyko szoku termicznego, którego możemy doznać, wychodząc na upały z mocno klimatyzowanego pomieszczenia. Wielu użytkowników wprowadza rozwiązania dwutaryfowe, dzięki którym w południe obowiązuje tańsza taryfa. W tym czasie temperatura powietrza na zewnątrz jest najwyższa, więc uruchomienie klimatyzatora będzie najbardziej właściwym rozwiązaniem.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.