Dokładna obróbka metali wymaga zastosowania profesjonalnych urządzeń, które zapewnią wymaganą precyzyjność w uzyskiwaniu pożądanych kształtów i wymiarów. W procesie tym wykorzystywane są zarówno tradycyjne maszyny obsługiwane ręcznie i sterowane mechanicznie, jak i nowoczesne obrabiarki CNC. Oba rozwiązania różnią się sposobem działania i możliwościami produkcyjnymi.
Usługi obróbki skrawaniem – na czym polegają?
Usługi obróbki skrawaniem, niezależnie od tego, czy wykonywane przez konwencjonalne maszyny, czy też z pomocą zaawansowanych technologicznie komputerów, to jeden z podstawowych rodzajów obróbki ubytkowej. Polegają na wiórowaniu lub ściągnięciu kolejnych warstw naddatku obróbkowego, czego efektem jest uzyskanie gotowego, zamierzonego produktu. Ten sposób obróbki jest wykorzystywany przede wszystkim do dokładnego obrabiania niewielkich elementów, np. śrub czy złączy.
Obróbka tradycyjna a CNC – budowa maszyny
Podstawowa różnica między obróbką skrawaniem tradycyjną a CNC bazuje na budowie maszyny realizującej usługę. Tradycyjna obróbka skrawaniem to proces wykorzystujący urządzenia sterowane mechanicznie i obsługiwane ręcznie. Sprzęt do konwencjonalnej obróbki bazuje na pracy ludzkiej – za całą obsługę maszyny odpowiada specjalnie oddelegowany do tego zadania pracownik. Jego zadaniem jest manualne ustawienie maszyny na podstawie otrzymanego rysunku, szczegółowa analiza zlecenia oraz nadzorowanie całego procesu obróbki. Pracownik zajmuje się ponadto zakładaniem oraz zdejmowaniem z obrabiarki danego przedmiotu.
W przeciwieństwie do obróbki tradycyjnej, precyzyjna obróbka metali CNC bazuje na pracy obrabiarki ze zintegrowanym sprzętem komputerowym. Obsługa procesu odbywa się za pomocą wprowadzanych programów z poziomu klawiatury, przez bezpośrednie złącze, a także innego typu nośniki. Specjalnie zaprojektowane programy odpowiadają za właściwe działanie całej obrabiarki.
Precyzyjna obróbka metali CNC a tradycyjna – dokładność i jakość
Z budową oraz obsługą maszyn wiąże się automatyzacja procesu obróbki. W przypadku metody CNC wszystkie dane są wprowadzane do komputera, co znacznie ułatwia nie tylko obróbkę, ale też diagnozę ewentualnych błędów. Ponadto w tym przypadku maszyna stale przesyła informację zwrotną, co sprawia, że kontrola staje się o wiele efektywniejsza i łatwiejsza. Obrabiarki CNC pozwalają również uzyskać znacznie wyższą precyzję obróbki niż w przypadku metod konwencjonalnych. Efektem jest też o wiele wyższa jakość przetworzonych elementów.
Wydajność obróbki CNC a tradycyjnej
Porównując metodę obróbki tradycyjną z CNC, warto też wspomnieć o wydajności obu procesów. Precyzyjna obróbka metali CNC umożliwia wprowadzenie danych dotyczących obróbki do komputera. Obrabiarka przetwarza elementy ściśle według wprowadzonych parametrów. To sprawia, że uzyskany efekt jest zawsze niezwykle precyzyjny, a sam proces bardzo wydajny. Urządzenie CNC jest w stanie obrobić hurtowe ilości przedmiotów i części zgodnie z konkretnymi danymi z bardzo dużą szybkością. Powstałe elementy są też wysoce powtarzalne. Produktywność tego procesu jest znacznie wyższa niż w przypadku tworzenia tych samych produktów na tradycyjnych obrabiarkach.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.