Rolety zewnętrzne – na co zwrócić uwagę?

Rolety zewnętrzne są wybierane ze względu na ich praktyczne zastosowanie. Często myślimy o nich już na etapie projektowania budynku, bądź w trakcie modernizacji. Rolety zewnętrzne pełnią wiele funkcji oraz mają wiele zalet, dlatego stają się coraz popularniejsze. Sprawdź, które rolety wybrać.

Rolety zewnętrzne – na co zwrócić uwagę?

Wybór rolet powinien być dobrze przemyślaną decyzją, gdyż spełniają one określone zadania. Jedna z ich funkcji to izolacja termiczna. W zimie zapewniają nam komfortową temperaturę i chronią nas przed utratą ciepła. Z drugiej strony w okresie letnim chronią nas  przegrzaniem. Posiadając rolety zewnętrzne, nie musimy inwestować w dodatkową klimatyzację, co przekłada się na redukcję kosztów związaną z eksploatacją budynków. Poza tym rolety w domach jednorodzinnych chronią naszą prywatność. Możemy czuć się komfortowo oraz swobodnie i nie przejmować się podglądaczami. Posiadanie rolet zewnętrznych to także zapewnienie izolacji akustycznej, więc będziemy mogli się zrelaksować oraz wyciszyć.

Rolety podtynkowe

Rolety podtynkowe posiadają obudowę z aluminium. Montaż rolet podtynkowych nie wymaga powiększania otworów okiennych. Skrzynka może być zabudowana w elewacji budynku, jednak tym sposobem staje się dość widoczna. Montaż rolet wykonuje się wraz z montażem okiem, dzięki czemu stają się one prawie niewidoczne. Na ich zakup  trzeba się zdecydować już etapie projektowania naszego domu. Taka roleta powinna dobrze przylegać, dzięki czemu zapewni większe ogrzewanie w budynku. Przy tych roletach nie trzeba się martwić o zły wygląd wizualny, gdyż skrzynki są niewidoczne, a rolety wyglądają efektownie.

Rolety natynkowe

Kolejny typ rolet to natynkowe, które nazywane są też adaptacyjne oraz elewacyjne. Charakteryzują się przede wszystkim widoczną skrzynką, która jest umieszczona na zewnątrz budynku. Skrzynka tej rolety montowana jest we wnęce okna bądź na ścianie. Te rolety zewnętrzne można zamontować w dowolnym momencie, nie trzeba ich uwzględniać na etapie planowania budowy, dlatego często są wybierane w istniejących już budynkach. Ten typ rolet zewnętrznych nie jest do końca estetyczny, ze względu na montaż skrzynki na elewacji. Jednak można je  dobrze dopasować, jeśli dobierzemy określone kolory, którymi dopasujemy je do reszty. Więcej informacji o poszczególnych typach rolet, można uzyskać na stronie https://www.roletyalu.pl/kategoria/rolety-zewnetrzne.

Rolety antywłamaniowe

Znajdą one zastosowanie u osób, które cenią sobie bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich. Ten typ rolet wyróżnia się na tle innych. Roleta antywłamaniowa jest wykonywana z trwałego oraz najwyższej klasy aluminium. Dodatkowo przy takich roletach ciężko o różnego typu odgięcia oraz demontaż poszczególnych elementów. Ich konstrukcja jest wyjątkowo wytrzymała, co dodatkowo przyczynia się do uniknięcia włamania. W dolnej części rolety znajduje się mechanizm zapadkowy, który szczególnie zabezpiecza przed podniesieniem zamkniętej rolety. Zamontować ją można na wiele sposobów, można ją również umieścić na ścianie. Ich dużą zaletą jest to, że dają poczucie bezpieczeństwa i głównie z tego powodu, wiele osób je wybiera.

Zamontowanie rolet zewnętrznych – jak to zrobić?

Jeśli zależy nam, żeby rolety zewnętrzne dobrze funkcjonowały, powinniśmy zadbać o prawidłowy montaż. Kolejną kwestią jest dobór odpowiednich wymiarów,  tak by pasowały do naszych okien. Najlepiej przed zakupem, kilka razy zmierzyć okna, tak by być pewnym, że wymiar jest niemal idealny. Następnie zwróćmy uwagę na wszystkie elementy, ich stan i jakość. Montaż powinien zostać przeprowadzony według wszystkich wytycznych oraz powinniśmy wykorzystać wszystkie akcesoria. Do montażu najlepiej zatrudnić przeszkoloną ekipę. Przed montażem należy dopasować rodzaj podłoża oraz zadbać o jego zabezpieczenie.

Sterowanie roletami zewnętrznymi

Decydując się na rolety, należy rozważyć, w jaki sposób będą sterowane. Do wyboru są dwa sposoby:

  • ręcznie — jest to opcja ekonomiczna, która spodoba się oszczędnym osobom.  Wprawienie rolety w ruch, łączy się z przekręceniem korby albo poruszeniem linki. Przy tym wariancie, nie jest możliwe sterowanie kilkoma roletami w tym samym czasie. Każda z nich, musi być poruszana w ruch indywidualnie.
  • elektryczny- obecnie jest to bardzo popularny wariant. Zdalne sterowanie to duży komfort oraz wygoda. Sterowanie zdalne to najczęściej wciśnięcie jednego przycisku, który może otwierać oraz zamykać wszystkie rolety naraz.

Jak dbać o rolety?

Rolety zewnętrzne należy raz na jakiś czas czyścić, tak by służyły nam przez wiele lat. Co jakiś czas, należy też smarować pasek oraz uszczelki. Dobra ochrona produktów, powinna nam zapewnić użytkowanie na dłuższy czas.  Pamiętajmy także, aby nie zaczepiać niczego podczas zzuwania oraz podnoszenia osłon. Nieuważne poruszanie może szkodzić pancerz rolety albo ogólny mechanizm. Na pancerz należy uważać w szczególności w zimie, ponieważ przy ujemnej temperaturze może pojawić się na niej lód, który doprowadza do dużych zniszczeń. W okresie zimowym trzeba z dużą starannością przesuwać rolety zewnętrzne.

Źródło zdjęcia: unsplash.com

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Czy instalację wod kan trzeba czyścić i jak często?

Read Next

Rolety zewnętrzne – najlepsza ochrona przed słońcem

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments