Ryczałt od najmu – co warto wiedzieć?

Ryczałt od najmu stał się popularnym tematem od początku 2022 r. Osoby, które wynajmują nieruchomości mogą od 2022 r. płacić podatek od najmu prywatnego co do zasady w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (opodatkowanie według zasad ogólnych, czyli na podstawie skali podatkowej nie jest już możliwe, z pewnymi wyjątkami). Dotyczy to wynajmowania nieruchomości poza działalnością gospodarczą, ponieważ w ramach działalności gospodarczej nadal można rozliczać się w formie ryczałtu lub na skali podatkowej.

Od dłuższego czasu tematyka opodatkowania przychodów z tytułu najmu prywatnego budziła wiele pytań i wątpliwości. Podatnicy niejednokrotnie mieli kłopoty z właściwą interpretacją przepisów podatkowych. Niewątpliwie, wielu nieporozumieniom można byłoby zapobiec, gdyby przepisy podatkowe były bardziej jednoznaczne i czytelne.

Często dochodziło do sporów fiskalnych, spowodowanych niedostatecznym rozróżnieniem pomiędzy najmem w ramach prowadzenia działalności gospodarczej i najmem prywatnym.

Problemy z interpretacją pojęcia najmu prywatnego

Za najem prywatny uważa się oddanie w odpłatne używanie składniku swojego majątku, który nie wchodzi w skład przedsiębiorstwa. W przeszłości zasady opodatkowania rodziły wiele sporów na linii wynajmujący – organy podatkowe. Głównie najem krótkoterminowy lub wynajmowanie większej liczby nieruchomości bywało problematyczne.

Niższa stawka ryczałtu dla najmu prywatnego przesądzała o tym, że wielu podatników oferując najem nieruchomości ściśle z prowadzoną działalnością gospodarczą, wolało klasyfikować go jako najem prywatny. Powodem była większa opłacalność dla wynajmującego, z finansowego punktu widzenia.

Ryczałt od najmu – zmiany w 2022 r.

W myśl wprowadzonych w 2022 r. przepisów, osoby zajmujące się najem prywatnym powinny płacić podatek ryczałtowy – 8,5%, a w przypadku przychodów przekraczających 100.000 zł – 12%.

Warto podkreślić, że nadal możliwe jest prowadzenie działalności w zakresie najmu nieruchomości (w tym mieszkań) w ramach działalności gospodarczej. Wynajmujący (przedsiębiorca) może korzystać z ryczałtowej formy rozliczenia lub rozliczać się na zasadach ogólnych albo na zasadach liniowych. W przypadku dwóch ostatnich form opodatkowania wynajmujący będzie mógł odliczać koszty poniesione w związku z wynajmowaniem mieszkania w ramach działalności.

Rozliczanie ryczałtu od najmu prywatnego

Na uwagę zasługuje fakt, że rozliczenie ryczałtu jest możliwe dopiero w momencie, kiedy pojawi się faktyczny przychód z tytułu najmu. W tym przypadku przychodem z najmu jest tylko rzeczywisty przychód wynajmującego.

Jeśli z umowy jednoznacznie wynika, że to najemca we własnym zakresie reguluje koszty eksploatacyjne wynajmowanej powierzchni, za przychód uznany zostanie jedynie czynsz za najem. Jeśli nie zostanie to jasno określone umową, za przychód mogą zostać również uznane płacone przez najemcę koszty eksploatacyjne.

W przypadku rozliczania podatku według zasad ryczałtu, podatnik nie rozlicza kosztów uzyskania przychodu. Ryczałt od najmu obliczany jest więc od przychodu, nie od dochodu.

W związku z tym, zmieniając formę rozliczenia najmu od 2022 r., warto zadbać o prawidłowo przygotowaną umowę najmu, dzięki której nie zapłacimy zbyt wysokiego podatku.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Od jakich czynników zależy cena noclegu?

Read Next

Czy płyny uniwersalne do czyszczenia są skuteczne?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments