Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Tradycyjny sposób oświetlania pomieszczenia polegający na umieszczeniu żyrandola w centrum sufitu odchodzi do lamusa. W zamian tego coraz więcej osób decyduje się skorzystać z nowoczesnych technologii oświetleniowych i rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych, by stworzyć niesamowity efekt modelowania wnętrza światłem. Jak to osiągnąć? W jaki sposób odpowiednio dopasowane oświetlenie może wpłynąć na atmosferę domu? Odpowiadamy.
Jak zmieniło się podejście do oświetlenia?
Druga połowa XX w. przyniosła nam prawdziwą rewolucję w tematyce oświetlania. W końcu dostrzeżono coś poza ogromnym potencjałem dekoracyjnym i aranżacyjnym elementów oświetleniowych. Zauważono, że odpowiednio ustawione światło jest w stanie modelować przestrzeń. Dzięki temu najlepsi projektanci, tacy jak: Projektowanie wnętrz Kraków All-Design Agnieszka Lorenc, potrafią sprawić, że przy użyciu odpowiedniego oświetlenia wnętrze optycznie powiększy się lub pomniejszy, a nawet zyska nowe wnęki i wzory.
Współczesne rozwiązania bardzo często opierają się na dość powściągliwych formach oraz wielopunktowych źródłach światła, które dają wrażenie intymności i ciepła, nie pozbawiając przy tym użytkownika jasnego światła. Często wykorzystywanym trickiem jest również ukrycie świetlówek w suficie przy pomocy przesłon wykonanych z matowego, kolorowego szkła.
Światło jest obecnie traktowane również, jako element porządkujący, a więc decydujący o odbiorze wizualnym danego wnętrza. Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie podkreśli charakter każdego domu oraz wpłynie na jego walory użytkowe i funkcjonalne. Będzie również w stanie pokreślić cechy kompozycji architektonicznej stwarzając przy tym odpowiednie warunki do pracy i odpoczynku. Ciekawe projekty domów znajdziemy na stronie: https://all-design.pl/wnetrza-mieszkalne/domy/, gdzie zawarto zdjęcia wnętrz z idealnie wkomponowanym oświetleniem.
Jak dopasować oświetlenie do konkretnego typu pomieszczenia?
Istotnym aspektem projektowania oświetlenia jest rodzaj pomieszczenia, w którym będzie się ono znajdować. Jest to bardzo ważne, w końcu innej ilości światła będziemy potrzebować w kuchni, a innej w przytulnej sypialni.
- Kuchnia – w przypadku tego pomieszczenia potrzebujemy przede wszystkim mocnego doświetlenia blatu roboczego. Jednym z częściej wykorzystywanych rozwiązań są świetlówki liniowe lub lampy halogenowe umieszczane pod górnymi szafkami. W przypadku braku szafek górnych dobrym rozwiązaniem będą asymetryczne lampy rzucające światło w różne strony.
- Jadalnia – tutaj oświetlenie powinno znajdować się w centralnej części pomieszczenia, czyli nad stołem. By nadać spotkaniom z przyjaciółmi ciekawego charakteru, warto doświetlić pokój tak, by twarze siedzących pozostawały w półcieniu. Wyjątkowe projekty mieszkań z tak oświetloną jadalnią znajdziemy na stronie https://all-design.pl/wnetrza-mieszkalne/mieszkania/, gdzie zamieszczono jeszcze wiele innych ciekawych rozwiązań do każdego typu mieszkania.
- Salon – w tym przypadku miejscem, na którym powinniśmy się skupić, jest przestrzeń do odpoczynku, a więc sofa, fotele lub stolik kawowy. Warto zdecydować się również na kinkiety lub ciekawą lampę stojącą, które dodadzą kameralnego i kojącego blasku.
- Sypialnia – pomieszczenie to służy do odpoczynku, dlatego ważne jest tu zastosowanie łagodnego, ciepłego i nastrojowego oświetlenia. Wygodnym rozwiązaniem będzie umieszczenie wyłącznika światła tuż przy łóżku.
Operowanie światłem to prawdziwa sztuka, która pozwala budować architekturę każdego wnętrza. Wymaga ono jednak pewnego rodzaju smaku i wyczucia, które pozwolą nadać oświetleniu funkcjonalnego oraz dekoracyjnego kształtu. W ten sposób będziemy w stanie wzbogacić przestrzeń mieszkalną oraz kreować ją w ulubiony sposób.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.