Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Budowa i aranżacja domu to nie lada wyzwanie. Każdy z nas pragnie nadać swoim czterem kątom unikalnego wyglądu zewnętrznego oraz wewnętrznego, który zachwyci każdego gościa. Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań stają się kominki, które nadają całemu wnętrzu charakteru i wyjątkowego ciepła. Zanim jednak zdecydujesz się na ten element wyposażenia domy zwróci uwagę na kilka istotnych elementów.
Lokalizacja kominka
Pan Andrzej Słoninka – właściciel firmy Kominki Lexus w Wrocławiu podczas jednej z ostatnich rozmów zdradził nam kilka ważnych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę w kontekście lokalizacji kominka. Pierwszym krokiem przy podejmowaniu decyzji dotyczącej posiadania kominka w domu, jest oczywiście wybór pomieszczenia, w którym ma on stanąć. Wybierając konkretny pokój warto kierować się następującymi aspektami:
- Wytrzymałość podłoża – kominki to stosunkowo ciężkie instalacje, które powodują, że miejscowy nacisk w miejscu postawienia może wynieść nawet 400 kg na podłoże o wielkości 0,6 m2. Z tego powodu niezwykle ważna jest wytrzymałość podłoża. Oznacza to, że podłoże powinno zostać wykonane z betonu, bez dodatkowego styropianu. Konieczna jest również dylatacja.
- Średnica komina – jest to szczególnie istotne, gdy planujemy kupić kominek narożny lub wkład kominkowy z dużą szybą. W takim przypadku wylot kominowy powinien mieć od 250 do 300 mm, gdyż zbyt mała średnica może powodować przedostawanie się dymu do wnętrza budynku.
- Umiejscowienie kominka – funkcjonalny kominek powinien stanąć w miejscu, które umożliwi podłączenie go do komina oraz na tyle od miejsc siedzących, aby palenie w nim nie wywoływało dyskomfortu dla osób znajdujących się w pomieszczeniu.
Komin do kominka
Równie istotnym elementem, co lokalizacja kominka jest komin do którego będzie on podłączony. Jego wygląd i przekrój jest ściśle powiązany z jego wysokością, co istotnie wpływa na jego skuteczność. Przyjmuje się przy tym, że prawidłowy ciąg i eksploatacja będzie miała miejsce jedynie przy wysokości komina nie mniejszej niż 4,5 m. W przypadku standardowego pieca grzewczego średnica komina powinna wynieść 180 mm, zaś w przypadku wkładu kominowego będzie to uzależnione od wielkości paleniska i będzie oscylowało w granicach 180 – 300 mm. Z kolei w przypadku kominka otwartego średnica musi być zdecydowanie większa i mieścić się w granicach 250 – 350 mm.
Sposób doprowadzenia powietrza do kominka
Powietrze do kominka można doprowadzić na dwa różne sposoby: doprowadzając je z pomieszczenia, w którym znajduje się kominek lub z zewnątrz budynku. W pierwszym przypadku ważne jest by w miejsce zasysanego powietrza stale wprowadzać nową ilość świeżego powietrza. W innym przypadku możemy doprowadzić do podciśnienia negatywnie wpływające na samopoczucie i zdrowie ludzkie. Nie zaleca się również stosowania tego rozwiązania w nowych domach, gdzie okna i drzwi wykazują się dużą szczelnością. Zdecydowanie coraz popularniejszy staje się drugi sposób, polegający na doprowadzeniu powietrza z zewnątrz. Jednak i w tym przypadku jesteśmy narażeni na dość nieprzyjemne skutki wysysania powietrza przez kominek, dlatego należy pamiętać o kilku zasadach:
- rura doprowadzająca powietrze powinna być zamontowana w miejscu, w którym będzie znajdować się kominek,
- rura pobierająca powietrze powinna być umiejscowiona po zachodniej stronie budynku lub po stronie gdzie najczęściej wieje wiatr,
- średnica rury powinna być odpowiednio dobrana i nie mniejsza niż 150 – 160 mm,
- zaleca się zamontowanie kratki na wylocie w celu zabezpieczenia przed gryzoniami.
Drewno na opał
Ostatnim z elementów, o którym warto wspomnieć jest drewno, którym mamy zamiar palić. Jego wartość opałową mierzy się w kWh. Drzewa iglaste posiadają tę wartość na granicy 4,4 – 4,5 kWh, zaś drzewa liściaste 4,1 – 4,2 kWh. Zakup takiego drewna liczony jest w m3, co odpowiada ok. 360 kg drewna iglastego oraz ok. 510 kg drewna liściastego. Z tego tytułu wartość opałowa dla jednego m3 drewna iglastego wyniesie 1600 kWh a liściastego 2100 kWh. Istotna jest tutaj również wilgotność materiału i odpowiednie jego przechowywanie.
Wybór kominka stanowi niezwykle istotny aspekt, do którego należy podejść profesjonalnie. W podjęciu najlepszej decyzji pomogą nam wyspecjalizowani pracownicy, którzy odpowiednio dobiorą kominek i obudowę według naszych potrzeb. Odwiedź następującą stronę – https://youtu.be/EosZn78HFEI i obejrzyj w formie filmiku, przykładowe efekty pracy zakładu kamieniarskiego z Wrocławia w postaci budowy kominków i ich pierwsze rozpalanie.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.