Uchwyty i chwytaki do podnoszenia i transportu – w jakich branżach się sprawdzą?

W branżach, w których ma się do czynienia z ciężkimi materiałami bądź konstrukcjami, nieocenioną pomocą jest użycie uchwytów oraz chwytaków do podnoszenia i transportu. Jednocześnie ułatwiają pracę, do której potrzebny jest mniejszy nakład siły, jak i również znacznie zwiększają jej bezpieczeństwo. Narzędzia te są nieocenione w przypadku wielu gałęzi przemysłu i mogą być stosowane do różnej wielkości ładunków. Poznaj rodzaje uchwytów i chwytaków do podnoszenia i transportu. Do czego jeszcze wykorzystamy te narzędzia?

Rodzaje uchwytów i chwytaków do podnoszenia i transportu

Uchwyty oraz chwytaki to różnego rodzaju haki, widły, zaczepy czy kosze. Można podzielić je na dwa główne rodzaje – uchwyty magnetyczne oraz do poszczególnych zadań. Pierwsze z nich są uniwersalne i bardzo wytrzymałe. Można je stosować w przypadku większości metalowych ładunków i są odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne (na przykład uderzenia, stykanie się z nierównymi, a także ostrymi krawędziami transportowanych materiałów).

Drugi rodzaj dopasowany jest do konkretnych prac. I tak można wyróżnić między innymi uchwyty do:

 • blach,
 • kontenerów,
 • szyn,
 • beczek,
 • rur.

Warto pamiętać o tym, że wszystkie rodzaje uchwytów i chwytaków muszą spełniać surowe normy unijne, jak i przepisy dyrektywy maszynowej. 

Uchwyty i chwytaki do podnoszenia i transportu – do czego służą?

Uchwyty oraz chwytaki można wykorzystywać do podnoszenia, przenoszenia, jak i transportu konstrukcji i materiałów. Zapewniają o wiele więcej bezpieczeństwa w pracy, a używane są przede wszystkim w branży produkcyjnej, spedycyjnej oraz budowlanej. Montuje się je do suwnic czy żurawi i dzięki temu te maszyny są w stanie podnieść niestandardowe ładunki, takie jak np.  wycinki z betonu, ukształtowane blachy, wszelkiego rodzaju pręty, rury, a nawet szyby i innego rodzaju kruche materiały.

Istnieje bardzo dużo modeli chwytaków, przystosowanych do różnego typu materiałów (na przykład bloczki betonowe lub szkło), do różnego rodzaju zadań (np. rozładunku lub przenoszenia i przewożenia), jak i różniących się sposobem funkcjonowania (na przykład zwykłe, magnetyczne lub podciśnieniowe). Dzięki takiej różnorodności każdy na pewno znajdzie modele dostosowane do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.

Wiele tych narzędzi znajdziesz w sklepie Mipromet, który oferuje między innymi takie modele jak:

 • uchwyt do kręgów drutu CH-A miproClamp;
 • dźwigowy transporter magnetyczny SH;
 • dźwigowy chwytak magnetyczny SH;
 • ręczny transporter magnetyczny HL 60-CE;
 • ręczny chwytak magnetyczny HL 60-CE;
 • uchwyt do obracania kół M180126;
 • uchwyt do obracania kół M180126;

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Co można zyskać po kursie SEP?

Read Next

Jaki fotel wybrać, jak dobrać ten najbardziej odpowiedni?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments