Co można zyskać po kursie SEP?

W ostatnich miesiącach coraz częściej w przekazach medialnych wspomina się o uprawnieniach energetycznych, przeznaczonych dla osób chcących rozszerzyć swoje kompetencje w tej dziedzinie. Powodem takiego stanu rzeczy jest większe zapotrzebowanie na specjalistów technicznych i inżynierów, zdolnych do pracy przy skomplikowanych instalacjach. Uprawnienia SEP stanowią dużą szansę do poszerzenia swoich umiejętności i uprawień, w szczególności dla osób pracujących w zawodach energetycznych. Czym są pozwolenia wszystkich trzech dostępnych kategorii i w jaki sposób dodatkowe kursy mogą pomóc w rywalizacji na rynku pracy?

Uprawnienia SEP torują miejsce wśród konkurencji

Kursy organizowane są pod nadzorem Stowarzyszenia Elektryków Polskich (stąd też skrótowiec uprawnień, zapożyczony właśnie od tej nazwy). Są one wiarygodnymi i zasadniczymi egzaminami, przeznaczonymi dla osób chcących poszerzyć swoje kompetencje na rynku pracy. Coraz częściej stanowią nieodzowny element CV, na który zwracają uwagę pracodawcy poszukujący elektryków czy gazowników, szczególnie w dużych zakładach pracy. Uprawnienia znacząco podnoszą kwalifikację osób pracujących w zawodach technicznych. Stanowią one pozwolenie na wykonywanie robót przy np. większym natężeniu prądu. Zapotrzebowanie na specjalistów w tym dziedzinach jest wciąż bardzo duże, dlatego kurs może okazać się cenną pomocą w kontekście zwiększenia swojej konkurencyjności na rynku pracy.

Do czego są potrzebne uprawnienia SEP?

Uprawnienia SEP dzielą się tak naprawdę na trzy pomniejsze szkolenia, które różnią się od siebie przeznaczeniem zawodowym. W zależności od typu rozróżniamy uprawnienia G1 (elektryczne), G2 (energetyczne), G3 (gazowe). Kursant nie musi realizować szkolenia we wszystkich trzech zakresach. Zazwyczaj uczestnik zdaje tylko jedną kategorię, przy czym nic nie stoi na przeszkodzie, by w przyszłości posiąść wszystkie możliwe uprawnienia. Kursy SEP przydają się nie tylko w kontekście pracy w dużych zakładach przemysłowych. Uprawnienia umożliwiają wykonywanie prac remontowych, konserwacyjnych czy monterskich, np. w domach jednorodzinnych, blokach mieszkalnych czy budynkach usługowych. Są zatem dużą szansą, by poszerzyć swoją atrakcyjność w oczach pracodawcy i klientów.

  • Szkolenie G1. Przeznaczone dla pracowników wykonujących czynności związane z obsługą, eksploatacją i monitoringiem sieci elektrycznych, a także wszystkich urządzeń oraz elementów wchodzących w jej skład.
  • Szkolenie G2. Skierowane dla osób zajmujących się nadzorem, instalacją, wykorzystaniem i obsługą sieci energetycznych i innych elementów związanych z dostarczaniem ciepła do budynków.
  • Szkolenie G3. Dedykowane dla pracowników, wykonujących te same czynności, jak w kontekście dwóch poprzednich rodzajów, jednakże związane z obsługą sieci gazowych.

Jak współcześnie wygląda szkolenie?

Do niedawna kursy SEP mogły być organizowane tylko w placówkach stacjonarnych, przy obecności komisji kwalifikacyjnej oddelegowanej z Urzędu Regulacji Energetyki. W dobie nowych uwarunkowań epidemicznych, a także powszechności przekazu online, uprawnienia można zdobyć drogą elektroniczną, bez konieczności wychodzenia w domu. Uprawnienia SEP, które zostały uzyskane w formie online, mają taką samą wartość i są ważne przez pięć lat od daty na zaświadczeniu. Kurs odbywa się w formie wideo, przy czym materiały szkoleniowe uczestnik otrzymuje także w wersji do czytania. Egzamin zaliczeniowy odbywa się, tak jak w przypadku trybu stacjonarnego, przed powołaną komisją. Jedyną różnicą jest inna forma, nieco bardziej przystosowana do dzisiejszych warunków.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

5 powodów, dla których warto wybrać oświetlenie LED

Read Next

Uchwyty i chwytaki do podnoszenia i transportu – w jakich branżach się sprawdzą?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments