Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Naturalnie oczekujemy, że każdy mur będzie mocny. Cegły, gazobeton i mur z bloczków z wapna piaskowego mogą spełnić oczekiwania, ale każdy z tych materiałów jest inny. Na przykład, w ofercie producentów cegieł możesz znaleźć specjalne kształtki, które spełniają specjalne wymagania – na przykład w zakresie izolacji akustycznej. Istnieją jednak znaczące różnice w sposobie spełniania wymagań stawianych murom zewnętrznym, które są z natury sprzeczne – chcemy, aby ściany zewnętrzne były mocne i nośne, co jest typową cechą materiałów o wysokiej gęstości, a jednocześnie dobrze izolowane, co jest typową cechą materiałów o niskiej gęstości. Producenci radzili sobie z tą kombinacją na różne sposoby.
Naturalnie oczekujemy, że każdy mur będzie mocny. Cegły, gazobeton i mur z bloczków z wapna piaskowego mogą spełnić oczekiwania, ale każdy z tych materiałów jest inny. Na przykład, w ofercie producentów cegieł możesz znaleźć specjalne kształtki, które spełniają specjalne wymagania – na przykład w zakresie izolacji akustycznej.
Istnieją jednak znaczące różnice w sposobie spełniania wymagań stawianych murom zewnętrznym, które są z natury sprzeczne – chcemy, aby ściany zewnętrzne były mocne i nośne, co jest typową cechą materiałów o wysokiej gęstości, a jednocześnie dobrze izolowane, co jest typową cechą materiałów o niskiej gęstości. Producenci radzili sobie z tą kombinacją na różne sposoby.
Jeden mur – wiele możliwości
Jeśli zdecydowałeś się na dom murowany, możesz wybierać pomiędzy wypalanymi cegłami ceramicznymi, bloczkami wapienno-piaskowymi i gazobetonowymi, a także formami do systemu szalunku wypełnianego zaprawą. Pierwsze trzy są w zasadzie znanymi klasykami – bloki układane w rzędach na wiązaniu i łączone zaprawą.
Różne rodzaje materiałów budowlanych i bloków mają różne cechy charakterystyczne. To, co je łączy, to ich precyzyjny kształt i cienkie spoiny murarskie. Dzięki dokładnej formie i perforacji na powierzchniach pionowych, spoiny pionowe mogą obyć się bez zaprawy, podczas gdy spoiny poziome wymagają jedynie warstwy specjalnej zaprawy o grubości około 1 mm (zwykle nakładanej specjalnym wałkiem).
Zaletą tego systemu jest minimalna ilość zaprawy, a więc minimalna ilość wilgoci wprowadzonej w budynek oraz eliminacja mostków termicznych na łączeniach. W przypadku cegieł, oprócz zaprawy cienkowarstwowej, używa się również pianki murarskiej, którą aplikuje się z tuby za pomocą pistoletu. Jego zaletą jest prostota – nie musisz go mieszać, a do jego aplikacji potrzebujesz jedynie pistoletu, który może być stosowany do murów o temperaturze do -5°C.
Zupełnie inny rodzaj muru reprezentują formy systemów szalunków – np. cementowo-wiórowych, które są częściowo wypełnione styropianem lub wykonane w całości ze styropianu lub lekkiego beton. Ustawiane jest stalowe zbrojenie i wkładane do wydrążonego szalunku i po ułożeniu kilku rzędów w sposób ciągły zalewane betonem. Ostatnia warstwa jest zarówno warstwą nośną, jak i akumulacyjną. Takie prace murarskie są jednak dużo bardziej skomplikowane i powinny być pozostawione specjalistycznej firmie.
Cegły wypalane
Ten teoretycznie tradycyjny materiał budowlany jest prawdę mówiąc, mało podobny do swoich pradawnych przodków – od wymiarów po strukturę. W przeciwieństwie do starej, dobrze znanej cegły pełnej, dzisiejsze cegły są wykonane z większych bloków, które rozciągają się nawet na całą grubość ściany w jednej warstwie. Przyspieszyło to budowę i zmniejszyło liczbę spoin, które były najsłabszym punktem muru. Proporcja spoin, a co za tym idzie zaprawy w murze została również znacznie zredukowana dzięki dostępności cegieł szlifowanych. Pozwala to na wykonanie muru z cienką spoiną nośną.
Bloki z gazobetonu
Gazobeton czyli gazokrzemian, to materiał na bazie piasku kwarcowego, wapna, cementu, wody i środka spulchniającego. Ostatecznie jest tam również powietrze zamknięte w materiale. Proces produkcji tworzy w materiale zamknięte pory lub minikropelki powietrza, które w zasadniczy sposób wpływają na właściwości produktu końcowego. Są to precyzyjne, lekkie bloczki, które można przyciąć na wymiar za pomocą piły ręcznej, a rowki na przewody elektryczne można wyciąć zaostrzoną łyżką. Istnieje również szereg części specjalnych, od stopni schodów po ciężkie panele dachowe. Jest to po prostu układanka stworzona do samodzielnego budowania, która jest często praktykowany.
Zaletą betonu porowatego jest także to, że jest jednorodny, a więc ma takie same właściwości. Ponieważ zawarte jest w nim powietrzne, można osiągnąć wysoką termikę ścian obwodowych nawet bez dodatkowego ocieplania. Nawet dla laika budowa muru tym sposobem będzie czymś prostym.
Cegły piaskowo-wapienne
Wytwarza się je z wapna, piasku i wody. Nie wymagają dużego nakładu energii, więc mają stosunkowo niski ślad węglowy. Choć materiały wyjściowe są podobne, w przeciwieństwie do gazobetonu jest to materiał o bardzo wysokiej gęstości co nadaje mu typowe właściwości wyjątkowej wytrzymałości, a także wysokiej absorpcji termicznej i akustycznej. Jest pod tym względem prawdziwym liderem.
Dzięki wytrzymałości bloczków można osiągnąć niezbędne właściwości konstrukcyjne przy stosunkowo niewielkiej grubości muru, a wysoka zdolność akumulacji zapewnia stabilny klimat w pomieszczeniach (np. latem wnętrze jest mniej narażone na przegrzanie, ponieważ ściany są w stanie zakumulować dużą ilość ciepła).
Więcej o materiałach budowlanych przeczytasz na: https://mieszkamywdomu.pl/category/budowa-remont/
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.