Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Wymiana ciepła w różnych systemach grzewczych to sprawa poważna. Zależy jednak od całkiem niepozornych wymienników ciepła, które dzielą się na różne rodzaje. Płytowy wymiennik ciepła jest jednym z częściej używanych. Postanowiliśmy sprawdzić dlaczego.
Zastosowanie wymiennika ciepła
Najogólniej rzecz biorąc, wymiennik ciepła to urządzenie umożliwiające konwekcję. Konwekcja zaś to proces wymiany ciepła pomiędzy mediami (woda i inne substancje), które różnią się od siebie pod względem temperatury. Systemy centralnego ogrzewania w gospodarstwach domowych, rolnych czy wielkich przedsiębiorstwach potrzebują konwekcji, a wiec potrzebują i wymienników ciepła. Bez nich komfortowa temperatura oraz jej przepływ w całej instalacji grzewczej byłyby znacznie trudniejsze do kontrolowania.
Wymienniki ciepła płytowe lutowane
Płytowe lutowane wymienniki ciepła to urządzenia przepływowe i przeciwprądowe. Ich powierzchnia wymiany energii cieplnej to wyjątkowo cienkie karbowane płyty ze stali nierdzewnej, które są ze sobą połączone lutem miedzianym. To im daje szczególne właściwości konwekcyjne oraz wytrzymałość na wysokie ciśnienie robocze oraz gwałtowne zmiany temperatury. Więcej płyt w danym wymienniku oznacza większą powierzchnię wymiany ciepła, a to z kolei zwiększa wydajność sprzętu. Takie urządzenia świetnie nadają się do instalacji hybrydowych. Mowa o systemie CO, z którym zostaje połączona pompa ciepła na przykład albo fotowoltaika.
Przyzwoity wymiennik ciepła płytowy będzie posiadał odpowiednie atesty oraz co najmniej 5-letnią gwarancją. Tylko w ten sposób da się stwierdzić, że kupowany sprzęt rzeczywiście posiada właściwości opisane powyżej. Jeśli tak nie jest, posiada małą wartość użytkową, która w dodatku nie będzie długo funkcjonować. Jeśli więc w wyszukiwarce wpisuje się hasło „wymiennik ciepła sklep”, należy unikać miejsc, których produkty nie posiadają atestów.
Inne rodzaje wymienników ciepła
Zupełnie innym typem wymiennika jest urządzenie płaszczowo-rurowe. Dysponuje cylindrycznym płaszczem wodnym, w którym znajdują rury cienkościenne. Pęk takich rur w środku wymiennika może przyjmować kształt spiralny lub prosty i to one stanowią powierzchnię wymiany ciepła. Jest to więc zupełnie odmienna konstrukcja w porównaniu do wymiennika ciepła płytowego. Cechuje ją wysoka wydajność, ale i stosunkowo wysoka cena. Prostsze układy płytowe w specjalistycznym sklepie internetowym można już kupić za niewiele ponad 200 zł, co w zupełności wystarczy do użytku w ramach statystycznego gospodarstwa domowego. Wymienniki ciepła z płaszczem wodnym to już wydatek co najmniej 1000 złotych. To oczywiście najniższa półka dla tego rodzaju wymienników. Zupełnie innym rodzajem wymiennika jest wymiennik ciepła gruntowy, którego budowa i celowość są zasadniczo inne niż w przypadku pozostałych wymienników. Otóż ten zakopywany jest pod powierzchnią ziemi, gdzie służy głównie do instalacji związanych z rekuperacją, czyli odzyskiwaniem ciepła. Wstępne ogrzewa lub schładza powietrza, zanim trafia ono do rekuperatora. Powietrze przepływające przez taki wymiennik nie jest ogrzewane, jeśli temperatura powietrza jest niższa od temperatury przy powierzchni gruntu.
Podsumowanie
Jeśli w danym gospodarstwie domowym stosuje się rekuperację, gruntowe wymienniki ciepła mogą wspomóc jej funkcjonowanie. W przypadku konwekcji wody w różnych systemach CO warto wybrać wymiennik ciepła o konstrukcji płytowej. Wymienniki płytowe są bowiem wydajne, a ich wysoka odporność (podparta odpowiednim certyfikatem!) gwarantuje poprawne działanie przez wiele lat. Wymienniki płaszczowo-rurowe są droższe i bardziej pasują do infrastruktury przemysłowe
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.