Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Rybiki zwane też srebrzykami to malutkie owady, które pochodzą z krajów tropikalnych, ale rozprzestrzeniły się niemal na wszystkich kontynentach. Lubią wilgotne, ciemne i ciepłe miejsca. Mają srebrzyste odwłoki, długie czułki i bardzo szybko się rozmnażają. Jak zwalczać rybiki, które potrafią być sporymi szkodnikami? Poznajcie skuteczne metody.
Czy da się wytępić rybiki?
Rybiki cukrowe można wytępić zarówno metodami naturalnymi, przygotowując na nie pułapki, jak i poprzez zamgławianie z użyciem substancji chemicznych. Można również spowodować, że zmienią miejsce swojego bytowania. Nie tolerują temperatury poniżej 17 stopni, a ponadto częste wietrzenie sprawia, że nie mają również lubianych wilgotnych warunków. Dodatkowo można stosować osuszacze powietrza i środki czyszczące, a także zapachy, które je odstraszają.
Jak rybiki wchodzą do domu?
Rybiki cukrowe przyciągają pozostawione resztki jedzenia w posadzkach, wnękach i innych trudno dostępnych miejscach. Żywią się skrobią i innymi cukrami złożonymi, mogą nawet zjadać martwy naskórek, jednak nie gryzą. Zainteresują się papierem, mąką, kaszą, a nawet resztkami owadów. Przyciąga je wysoka temperatura i wilgotność, dlatego najczęściej bytują w kuchniach i łazienkach. Trzeba jednak wiedzieć, że są w stanie wytrzymać bez pożywienia nawet przez rok, a jednocześnie intensywnie się rozmnażają. Rybiki dostają się do domu przez wszelkiego rodzaju szczeliny. Rybiki lubią niezbyt czyste mieszkania, ale i miejsca z niezbyt wydajną wentylacją.
Jak znaleźć gniazdo rybików?
Aby znaleźć gniazdo srebrzyków, należy ustawić pułapkę w kilku miejscach i obserwować, czy się do niej zbliżą. Można okleić słoik taśmą z zewnątrz na całej długości, tak by te owady mogły, zwabione zapachem cukru, wejść do środka. Na dnie słoika warto umieścić właśnie odrobinę cukru, który jest przysmakiem rybików cukrowych. Trudno będzie im się oprzeć pokusie i w ten sposób można złapać sporo rybików. Późnej można zalać je wrzątkiem, ale jest i metoda dla osób, które preferują humanitarne traktowanie, nawet owadów. Można je po prostu wynieść z dala od domu i uwolnić, a na pewno sobie poradzą. Gniazd rybików należy szukać we wszelkich zagłębieniach, uszkodzonych fugach, za listwami przypodłogowymi. Można też odsunąć meble i zajrzeć we wszelkie zakamarki. Należy ich także szukać w zagłębieniach ceramiki czy armatury łazienkowej.
Jak skutecznie pozbyć się srebrzyków?
Poza metodą na wabik, można skutecznie pozbyć się srebrzyków także w inny sposób. Wystarczy zastosować zamgławianie ULV lub opryski ciśnieniowe. Oczywiście ważne jest regularne sprzątanie, odkurzanie, czyszczenie. Można skorzystać też ze sterylizatorów UV, które mogą być skuteczne w walce ze srebrzykami. Jeżeli populacja srebrzyków jest duża, to można również otruć je stosując mieszaninę kwasu borowego i cukru pudru. Trzeba jednak pamiętać, że taka pułapka jest toksyczna także dla ludzi i zwierząt, dlatego nie należy jej stosować, jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta. Taki środek trujący należy pozostawić na tekturze lub papierze. Można też zastosować boraks i kwas borowy w proporcjach 1:2. Do zwalczania rybików dostępna jest też profesjonalna metoda, która polega na rozprowadzeniu mikrokapsułek z trucizną w formie pyretroidów w miejscu, gdzie znajduje się gniazdo rybików. Preparaty o działaniu kontaktowo-żołądkowym stosuje się na ścianach do wysokości 50-100 cm, gdzie mogą bytować rybiki. Gwarancja na taki zabieg to 3 miesiące. Wykonywany jest przez profesjonalną firmę dezynsekcyjną.
Jeżeli interesuje Was zwalczanie rybików cukrowych, skuteczną i profesjonalną metodą, to taką ofertę ma Prusator, a szczegóły możecie znaleźć na stronie: https://prusator.pl. Wśród usług są skuteczne metody, które mogą wymagać przygotowania mieszkania tj. metoda zamgławiania lub oprysku ciśnieniowego.
Źródło zdjęcia: Adobe Stock
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.