Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Współczesne budownictwo mieszkaniowe w dużych miastach polskich takich jak Wrocław, Warszawa, czy Kraków to głównie bloki, z dużą ilością mieszkań i o niedużym zazwyczaj metrażu. Dlatego małe łazienki, to nie tylko domena czasów PRL. Typowa łazienka w bloku ma około 4 metrów kwadratowych, rzadko która łazienka przekracza 10 metrów kwadratowych. Jak więc zaaranżować wygodną i funkcjonalną małą łazienkę?
Jak zaaranżować małą łazienkę?
- Czym kierować się przy wyborze mebli łazienkowych?
- Co wybrać do małej łazienki – wannę czy prysznic?
- Aranżacja ścian w małej łazience – co warto wiedzieć?
- Parę praktycznych trików do małej łazienki?
Jak wybrać meble łazienkowe?
Wybierając meble do małej łazienki, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które pomogą optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, niestety mocno ograniczoną. Dlatego przy wyborze mebli do małej łazienki, warto skorzystać z praktycznych wskazówek:
Wymiary mebli — unikaj zbyt dużych mebli, które mogą przytłaczać przestrzeń i sprawić, że łazienka będzie wydawać się jeszcze mniejsza. Warto wykorzystać wiszące szafki czy półki, które pozwalają zaoszczędzić przestrzeń na podłodze, sprawiając, że wnętrze będzie wydawać się większe. Do wyboru masz gotowe meble łazienkowe modułowe, np. szafka z umywalką, lub meble do zabudowy robione na wymiar. Takie rozwiązanie umożliwi zaaranżowanie przestrzeni łazienki idealnie do potrzeb.
Funkcjonalność mebli łazienkowych – meble w małej łazience muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Wybieraj półki, szuflady i szafki, które pomogą w organizacji i przechowywaniu różnych przedmiotów, takich jak kosmetyki, ręczniki czy środki czystości. Możesz również rozważyć meble wielofunkcyjne, np. szafkę z lustrem.
Kolor — w małej łazience powinny dominować jasne kolory, które nie pomniejszą optycznie niedużego pomieszczenia. Postaw na jasne kolory mebli, takie jak biały, kremowy czy szary i lakierowane fronty odbijające światło. Dzięki temu łazienka będzie wydawać się większa i jaśniejsza. Możesz również spróbować zastosować kontrastowe akcenty, na przykład na drzwiczkach szafek czy blatach, aby dodać łazience charakteru.
Wanna czy prysznic – czyli co sprawdzi się w małej łazience?
Dylemat co wybrać do małej łazienki wannę czy prysznic ma z pewnością wiele osób. W dużych nowoczesnych łazienkach często do dyspozycji są oba rozwiązania. Niestety mały metraż na taki luksus nie pozwala. Co więc lepiej wybrać? Wanna przyda się z pewnością rodzinie z dziećmi, ponieważ ułatwia codzienne mycie maluszka. To również opcja dla tych, którzy lubią po całym dniu, zrelaksować się podczas kąpieli. Prysznic zajmuje jednak mniej miejsca i jest wygodny w codziennym użytkowaniu. Jeśli szukasz rozwiązania, by połączyć zalety wanny i prysznica warto wybrać niedużą wannę prysznicową lub klasyczną wannę i parawan nawannowy. Umożliwi to wygodne branie kąpieli, jak i prysznica zależnie od potrzeb.
Prysznic to wygodna opcja do łazienki o niedużych i trudnych do zagospodarowania wymiarach. Prysznice typu walk-in, czyli bez brodzika można zaprojektować w rozmiarach dopasowanych idealnie do łazienki. Zewnętrzne ścinaki prysznica wykonane są ze szkła, ten sam materiał można wybrać również do obłożenia ścian wewnątrz prysznica, co nie tylko ułatwi dbanie o czystość, lecz także będzie stanowić ciekawy element wizualny. Aranżując łazienkę z prysznicem, warto pamiętać o wygodnych półkach prysznicowych, czy regałach naściennych, na których ustawisz niezbędne kosmetyki i akcesoria kąpielowe.
Armatura łazienkowa we Wrocławiu między innymi umywalki, wanny i praktyczne akcesoria, znajduje się w szerokiej ofercie Galerii Wnętrz Domar. Jeśli nie masz pomysłów na aranżacje małej łazienki w bloku i nie wiesz, czy wybrać prysznic, czy też wannę, skorzystaj z fachowej pomocy naszych doradców.
Kafelki, szkło, mozaika – czyli jak zaaranżować ściany w łazience?
Aranżacja ścian w małej łazience ma istotne znaczenie. Właściwy wybór materiałów i kolorów może wizualnie pomniejszyć lub powiększyć przestrzeń łazienki. Co warto więc wziąć pod uwagę?
- Materiał– na rynku znajdziesz obecnie, klasyczne płytki ceramiczne w różnych rozmiarach, szklane panele, płytki drewnopodobne, czy naturalny kamień, możesz postawić również na nowoczesne rozwiązania, jak np. beton.
- Rozmiar materiałów — wnowoczesnych małych łazienkach ciekawym rozwiązaniem są duże kafle lub płyty wielkoformatowe. Brak spoin, czy ich niewielka ilość powiększa wizualnie ściany. Dobrą opcją jest również połączenie dużych jasnych płytek z mniejszymi płytkami lub mozaiką. Mogą stanowić akcent kolorystyczny lub strukturalny, który wizualnie wyodrębni przestrzeń, np. pod prysznicem, czy przy umywalce lub toalecie.
- Kolorystyka — w małych pomieszczeniach zaleca się stosowanie jasnych barw, między innymi bieli, jasnej szarości, delikatnego beżu, czy jasnego brązu. Aranżację można wzbogacić ciekawymi akcentami kolorystycznymi, np. dekorów, lub mozaiki.
Parę praktycznych trików na małą łazienkę
Praktyczne rozwiązania, które warto zastosować w małej łazience, nie tylko zwiększą wizualnie przestrzeń, lecz także, pomogą ją odpowiednio zagospodarować.
- Duże lustra — wmałej łazience umożliwiają stworzenie wrażenia większego pomieszczenia. Odbijają światło, dzięki czemu łazienka będzie również jaśniejsza.
- Kilka źródeł światła, najlepiej z możliwością ustawienia kąta padania światła na wybrane elementy.
- Ustawienie pralki — wniewielkich łazienkach stanowi to poważny problem. Jeśli masz niewielką wąską przestrzeń, wybierz pralkę otwieraną od góry. Inną opcją jest schowanie pralki w zabudowie, np. pod blatem umywalki, czy też specjalnie na ten cel zaprojektowanym słupku. Taka zabudowa, nie tylko umożliwi schowanie pralki, ale także wygodne przechowywanie potrzebnych rzeczy pod lub nad urządzeniem.
- Brudna bielizna– gdzie ją przechowywać? Ciekawym rozwiązaniem jest wybór szafki pod umywalkę z koszem na brudną bieliznę. Inną opcją są worki zawieszane na haczyku, np. na drzwiach łazienki.
- Półeczki pod prysznic,pudełka, czy koszyki pomogą Ci utrzymać porządek w szafkach i szufladach oraz całej łazience.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.