Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Łóżko to podstawowy element wyposażenia każdego domu. Odpowiednio dobrane będzie nie tylko gwarancją zdrowego i komfortowego snu oraz odpoczynku, ale także i piękną dekoracją wnętrz. Jak jednak wybrać to właściwe? Okazuje się, że wybór wcale nie jest łatwy, dziś bowiem oferta łóżek do sypialni jest niezwykle rozbudowana. Zazwyczaj wybór ogranicza się do dwóch najpopularniejszych modeli: klasycznego i kontynentalnego. Czym one się różnią?
Czym jest łóżko kontynentalne?
Łóżko kontynentalne – z tym pojęciem spotka się każdy, kto urządza lub remontuje sypialnię. Pochodzi ono z XIX wieku, a za jego ojczyznę uważa się Amerykę Północną. Powstało w odpowiedzi na potrzebę odizolowania miejsca do spania od niehigienicznej podłogi. W Europie propagatorami łóżek kontynentalnych byli Skandynawowie. Masowa produkcja tego mebla, również w Europie rozpoczęła się w latach 50. XX wieku. Czym one jednak dokładnie są? Sama ich nazwa nawiązuje do stylu kontynentalnego, który niegdyś pokochali mieszkańcy europejskich miast. Design ten charakteryzował się obszernymi, dużymi, drewnianymi meblami – eleganckimi i pełnymi luksusu. Priorytetem tych mebli była funkcjonalność, higiena i wysoki standard. Takie też cechy do dziś posiada łóżko kontynentalne Jest ono wielowarstwową tapicerowaną konstrukcją wspartą na nóżkach. W jej skład wchodzi:
- sprężynowy materac, który stanowi integralną część ramy,
- dolna, drewniana skrzynia z tradycyjnymi sprężynami bonellowymi – osłonięte są one materiałem izolacyjnym np. pianką i podtrzymują materac,
- cienkim materacem nawierzchniowym nazywanym toperem, który odpowiada za twardość posłania i zapewnia komfort snu.
Łóżko kontynentalne nazywane też hotelowym może być również wyposażone w szczyt górny lub wezgłowie i pojemnik na pościel. To, co je odróżnia od klasycznych modeli to jednolity wygląd oraz tapicerka na całej jego powierzchni. Podobnie jednak jak klasyczne meble kontynentalne, designerskie łóżka do sypialni w różnych rozmiarach i kolorach można zamówić na http://furniro.pl/produkt/lozko-do-sypialni-carlo/.
Czym charakteryzuje się łóżko kontynentalne?
Budowa łóżka kontynentalnego znacznie różni się od klasycznego modelu. Podstawową różnicą jest to, że jego materac znajduje się znacznie wyżej – na wysokości ok. 60-70 cm. Dzięki temu kontynentalne modele są idealne dla osób lubiących spać wysoko, seniorów, kobiet w ciąży, czy miłośników komfortu. Aby się bowiem na nim położyć nie trzeba się schylać, a wstawanie również nie przysparza problemów.
Kolejną ważną cechą łóżka kontynentalnego jest jego wyraźny podział na dwie osobne strefy materaca. Można go uniewidocznić stosując materiał nawierzchniowy na całej powierzchni łoża. Mówiąc o cechach wyróżniających, nie można też zapomnieć o zagłówku. Ma on za zadanie oddzielać głowę osoby śpiącej od ściany, a także dekorować mebel i samą ścianę. Dekoracyjność łóżka kontynentalnego przejawia się również w tym, że bardzo często jest ono w całości tapicerowane. Obecnie najmodniejsze są te obite velvetem lub welurem w różnych kolorach.
Do jakiej sypialni pasują łóżka kontynentalne?
Łóżka kontynentalne to zawsze dobry wybór – wygodne, praktyczne, ergonomiczne, komfortowe. Zapraszając je do domowego wnętrza, warto jednak pamiętać o jego rozmiarach. Może ono nie zmieścić się w niedużej sypialni lub też swoim wyglądem przytłoczyć całe pomieszczenie. Na małych przestrzeniach lepszym wyborem będą nie wielkie, minimalistyczne modele tradycyjne.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.