Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Domy wykonane z prefabrykatów są alternatywą dla domów murowanych. Oznaczają wyższe koszty budowy, ale przy tym skracają czas budowy. Domy prefabrykowane stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Jest to szczególnie doceniane przez inwestorów, którym zależy na jak największym skróceniu czasu budowy. Jak się okazuje, wcale nie muszą być mniej trwałe czy posiadać gorszą izolację termiczną niż dom murowany.
Dom prefabrykowany – co to jest?
Dom z prefabrykatów powstaje poprzez łączenie elementów do użytku – modułów. Są one przygotowywane w fabryce i są transportowane na plac budowy w całości i wymagają jedynie montażu na miejscu. Przed transportem na plac budowy przygotowywane są np. ściany, duże fragmenty stropów, a nawet jeden lub ćwierć domu. Ten proces znacznie przyspiesza budowę domu i oznacza, że materiały budowlane nie muszą być nigdzie składowane.
Przede wszystkim nie generują odpadów. Domy z prefabrykatów mogą być dostępne w wersjach:
- Domy w technologii szkieletowej (ze szkieletem stalowym lub drewnianym),
- domy z prefabrykatów betonowych, – domy z prefabrykatów keramzytowych,
- domy z prefabrykatów drewnianych.
Domy z prefabrykatów można wykonać w zaledwie kilka dni, a sama budowa domu odbywa się niezależnie od warunków atmosferycznych. Uważa się, że dom prefabrykowany jest mniej wytrzymały i gorzej izoluje termicznie. A jak się okazuje, dzisiejsze technologie pozwalają budować domy o trwałej konstrukcji i wysokiej efektywności energetycznej. Takie budynki szybciej się nagrzewają i wolniej tracą ciepło. Jednak kluczem do sukcesu jest wybór wysokiej jakości materiałów. Pomimo faktu, że dom prefabrykowany jest montowany z gotowych elementów, praktycznie nie ma ograniczeń co do kształtu ani wymiarów. Biorąc pod uwagę, że ta technologia dopiero się w naszym kraju dostaje to nadal jest warta firmy, którą chcemy wybrać.
Domy prefabrykowane – zalety
Gotowe domy prefabrykowane cechuje szybka budowa. Domy murowane wymagają znacznie dłuższego czasu na uzyskanie statusu dewelopera niż domy z prefabrykatów. W przypadku domu standardowego od rozpoczęcia montażu do zakończenia budowy w standardzie deweloperskim mija około 3 miesięcy. Możemy zatem założyć, że za około 4 do miesięcy dom będzie gotowy do zamieszkania.
Krótki czas budowy przekłada się na oszczędności. Wszystkie materiały do budowy i wykończenia są drogie, więc nie musisz martwić się, co będzie za rok lub dwa, kiedy będziesz na etapie wykańczania domu murowanego. Ponadto znaczne oszczędności odnotują również osoby, które obecnie wynajmują mieszkanie lub dom z kilkoma, lub więcej ratami czynszu pozostającymi w mieszkaniu.
Budowa domów prefabrykowanych nie zależy od pogody. Jednak klienci najczęściej decydują się na budowę w sezonie od wiosny do jesieni, ale dom można zbudować w dowolnym sezonie.
Zaletą domów prefabrykowanych jest również dobra termika gotowych do użytkowania ścian prefabrykowanych, co sprawia, że tego typu domy doskonale sprawdzają się jako domy gospodarcze, a nawet pasywne.
Domy prefabrykowane to również materiały na najwyższym poziomie. Wszystkie elementy składające się na budynek są dokładnie testowane i spełniają rygorystyczne normy. Certyfikaty i znaki jakości gwarantują najwyższą jakość, co skutkuje doskonałym uszczelnieniem, uszczelnieniem i trwałością.
Budownictwo domów prefabrykowanych wyróżnia się również tym, że nie trzeba koordynować budowy fachowców. Eksperci w tej dziedzinie zajmą się wszystkim od A do Z, aby problemy takie jak zamawianie betonu, zbrojenia budynków, ustalanie terminów z murarzami odeszły w niepamięć. Mniej ogniw jest zaangażowanych w proces budowy domu, co przekłada się na lepszą pracę i mniejsze prawdopodobieństwo problemów napotkanych po drodze na placu budowy. W ofertach biur projektowych znajdziesz gotowe projekty domów we współczesnej estetyce, ale nie brakuje także tych klasycznych.
Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.