Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Twoje potrzeby są często bardzo trudne do zdefiniowania. Zwłaszcza, jeśli chodzi o narzędzia niezwiązane bezpośrednio z twoim życiem. Choć mogłoby się wydawać, że rozdzielacz od podłogówki ma znaczący wpływ na ciebie, to zwykle o tym nie myśli się w ten sposób. Ogrzewanie ma działać, a co jest z tym związane, jest bardzo często mniej istotne. Okazuje się jednak, że to bardzo istotny sprzęt w twoim mieszkaniu. Dlatego postanowiliśmy umieścić w tym tekście kilka porad, które mogą się okazać dla ciebie bardzo pomocne.
Rozdzielacze C.O. – ich rolą jest równomierne grzanie
To co kluczowe we własnym domu, to równomierne rozłożenie temperatury w całym budynku. Pozwoli ci to na utrzymanie komfortu termicznego bez względu na pomieszczenie. Zmiany tego parametru w różnych pokojach mogą być bardzo uciążliwe i prowadzić do przeziębień. Dlatego warto jest wyposażyć się w rozdzielacz do ogrzewania podłogowego, wyposażony w odpowiednią ilość sekcji. Ten element to zestaw rur i zaworów, który rozdziela rozgrzaną substancję we wszystkich przewodach umieszczonych w podłodze. Generalnie im jest ich więcej, tym lepiej. Pozwoli ci to na poprawne dogrzanie każdego miejsca, a z tym możesz mieć czasem nieco problemów.
Idealnie nie znaczy równo – jak dobrze dogrzać własny dom?
Rozdzielacze do C.O. pozwalają na dywersyfikację ciepła w przewodach grzewczych. Dzięki nim możesz niektóre sekcje nieco przykręcić, a innym dać nieco więcej. Dlaczego to może być istotne? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta. Dobrze położone ogrzewanie podłogowe powinno być podzielone na osobne pokoje. Załóżmy idealny scenariusz, że w swoim mieszkaniu masz 4 pomieszczenia o identycznej powierzchni. Łazienkę, sypialnię, salon z aneksem kuchennym oraz gabinet. Każde z nich liczy sobie około piętnaście metrów kwadratowych – przyjmijmy tak dla ułatwienia obliczeń. Teoretycznie na takim obszarze potrzebujesz około dziewięćdziesięciu do stu metrów rurek, to optymalny wynik, gdyż na jedna sekcje nie powinno ich przypadać więcej niż 150. Im sekcja jest większa tym wolniej będzie się nagrzewać. Dzięki rozdzielaczowi do podłogówki, będziesz mógł z łatwością ustawić inną temperaturę w każdym miejscu.
Jakie temperatury w pomieszczeniach będą najlepsze? Wszystko zależy od twoich upodobań, ale warto wyjść od wartości uśrednionych
W jadalni idealnie będzie, gdy temperatura sięgnie dwudziestu jeden stopni. Dwa oczka cieplej powinno być w łazience. Salon to pomieszczenie, gdzie możesz pozwolić sobie na około dwadzieścia kresek, natomiast w sypialni powinno być ich około dziewiętnastu. Oczywiście, to tylko propozycje, ale proporcje powinieneś zachować na podobnym poziomie. Dzięki odpowiedniemu rozdzielaczowi, będzie możliwe takie zaprogramowanie ogrzewania. Wystarczy przykręcić kilka zaworów i gotowe. Warto dodatkowo całość spiąć programatorem, który będzie wysyłał odpowiednie sygnały do pieca. Gdy temperatura zacznie drastycznie spadać, na przykład w zimną noc, taka automatyzacja sprawi, że obudzisz się w komfortowym cieple, a nie w zimowym chłodzie.
Rozdzielacze do C.O. – o czym pamiętać podczas montażu?
Podczas montowania ogrzewania podłogowego, musisz pamiętać o tym, że rzeczywistość bardzo utrudnia pracę. Powyżej podaliśmy przykład mieszkania o dość harmonijnym układzie. jednak zwykle jest tak, że powierzchnie pomieszczeń różnią się od siebie. Dodatkowo, mogą być oddalone od kotła, co dodatkowo modyfikuje długość ułożonych rurek. Więc nie dość, że masz różne pomieszczenia, gdzie chcesz mieć różne temperatury, to musisz uwzględnić łączną długość przewodów. Czasem sprawa jest skomplikowana, ale metodą prób i błędów powinno udać się to usystematyzować.
Co powinno znajdować się w rozdzielaczu do podłogówki? Te kilka elementów powinno zwrócić twoją uwagę
Przy zakupie rozdzielacza do podłogówki, warto skonsultować się ze specjalistą. W zależności od powierzchni budynku, jego przeznaczenia i ilości pomieszczeń, powinieneś wyposażyć się w nieco inne urządzenie. Różnić będą się głównie ilością sekcji. Zwykle kupuje się takie z sześcioma lub dziesięcioma obwodami możliwymi do wpięcia. Każdy rozdzielacz posiada ponadto dwie równoległe rury z zaworami. Jedna obsługuje wodę ciepłą, a druga obieg powrotny. Na każdej z nich jest tożsama liczba zaworów. Dodatkowo, takie urządzenie posiada autonomiczną pompę, która wprawia w ruch płyn znajdujący się w układzie. Znajdzie się tu także miejsce dla zaworu mieszającego, który jest bardzo przydatny, gdy kocioł ogrzewa wodę w dwóch różnych instalacjach. Przykładowo, jednocześnie dla ogrzewania podłogowego i kaloryferowego.
Jaka temperatura płynu powinna znajdować się w układzie, gdy ogrzewamy podłogowo
Przy ogrzewaniu podłogowym, w całym domu wystarczy nieco ponad dwadzieścia pięć stopni. Oczywiście, tym parametrem należy manipulować według swoich upodobań. Jednak pamiętaj, że w odróżnieniu od kaloryferów, które rozgrzewają się do kilkudziesięciu stopni, tu nie będzie to potrzebne, a wręcz jest to niebezpieczne dla instalacji i podłogi, nie wspominając o braku komfortu.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.