Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Solidne drogi, bez względu, czy są to autostrady, drogi krajowe szybkiego ruchu, czy lokalne trzeciej kolejności odśnieżania, służą kierowcom do bezpiecznego i szybkiego poruszania się, ale są także wizytówką kraju i jego rozwiniętej gospodarki. Na drogi składają się jednak nie tylko bezpośrednio używane szosy, ale również pobocza i skarpy. Tworzenie i konserwacja dróg to olbrzymie inwestycje budowlane, które wymagają odpowiednich kruszyw.
Różnorodność kruszyw i ich klasyfikacja
Podstawowym typem klasyfikacji kruszyw jest ich podział na: naturalne, recyklingowe i sztuczne. Zgodnie z przyjętymi w Polsce normami PN-EN wszystkie one mogą być wykorzystywane w przemyśle drogowym. Trzeba jednak przyznać, że w naszym kraju najczęściej stosuje się kruszywa naturalne, choć widać tendencję rosnącą w zakresie użycia kruszyw recyklingowych.
Kolejny typ klasyfikacji związany jest z uziarnieniem kruszywa. Najdrobniejszą konsystencję mają wypełniacze i pyły, następnie kruszywa drobne (< 4mm), grube (4-63mm) i bardzo grube (63 – 250mm). Innym jeszcze typem jest rozróżnienie na kruszywa o uziarnieniu ciągłym i w formie mieszanek.
Ze względu na zastosowanie w kruszywa do realizacji odmiennych typów inwestycji drogowych, np. chodników, parkingów, podsypów czy dróg nośnych, istotna jest wartość produkcyjna kruszywa. W tym zakresie wyróżnia się kruszywa: łamane ze skał (tłuczeń, gryz, miał) i rozdrobnione (piaski, żwiry, otoczaki).
Zastosowanie kruszyw w drogownictwie
Kruszywa wykorzystywane są na wszystkich etapach prac drogowych. W zależności od ich typu znajdują zastosowanie do tworzenia warstw filtracyjnych przy budowie dróg oraz ich podsypki. Oczywiście również do kładzenia warstw nośnych i ścieralnych dróg. Kruszywa są także nieodzownym elementem chemii budowlanej, do zapraw i betonu.
Najczęściej wykorzystywane kruszywa
Technologie, zgodnie z którymi powstają nowoczesne arterie komunikacyjne, zakładają zużycie różnorodnych odmian kruszywa w zależności od warunków terenowych i klimatycznych. Według danych producentów, największe zapotrzebowanie wśród drogowców jest na kruszywa żwirowo-piaskowe i łamane. W drugim typie poszukiwany jest piasek łamany, mieszanki kruszyw mineralnych, a także tłuczeń, kliniec i grys.
Wspomniane wyżej kruszywa recyklingowe zaś powstają w wyniku rozbiórki budynków i wyburzania innego typu konstrukcji betonowych i kamiennych; po procesie rozdrobnienia natomiast zostają powtórnie użyte w przemyśle drogowym.
Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.