Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Bez amfibolitu samochód nie ruszy. Nie, to nie jest tekst o nowym typie napędu do naszych aut, ale jednak mamy prawo stwierdzić, że amfibolit rzeczywiście jest materiałem, bez którego podróż samochodem nie jest już taka przyjemna. Przekonajmy się, czym jest i jak go zdobyć.
Czym jest amfibolit i jak się go wykorzystuje?
Amfibolit jest skałą metamorficzną o ciemnozielonej, ciemno szarej, czarnej lub rzadziej pstrej barwie. Charakteryzuje się masywną i bardzo zwięzłą formą. W jego skład wchodzą przede wszystkim amfibole i plagioklazy. Ten geologiczny opis nie oddaje jednak, jak ważne zastosowanie znalazł amfibolit w szczególności w drogownictwie. Stanowi on bowiem niezwykle cenny i przez to poszukiwany na rynku minerał. Podstawowym zadaniem skały jest utwardzenie dróg, poboczy i nasypów. W tym zakresie jej walory estetyczne oczywiście nie są najważniejsze. Zwróciły one jednak uwagę branży ogrodniczej, która zaczęła wykorzystywać amfibolit do kreowania przestrzeni ogrodów i parków. Zwięzłość i odporność skały, które jest tak ważna w drogownictwie, to również powód, dlaczego chętnie w ostatnich latach amfibolit stosuje się do tworzenia mebli zewnętrznych.
Kopalnia w Piławie Górnej
Kopalnia odkrywkowa w Piławie Górnej należy do jednych z największych producentów kruszyw łamanych w Polsce. Najważniejszymi atutami kompleksu są: wydajność (utrzymuje zdolność przeróbczą na poziomie 1000 t/h) oraz otwartość na indywidualne wymagania klienta. Sprostanie zamówieniom na przykład dotyczącym wielkości kruszywa jest możliwe dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych maszyn oraz sterowaniu produkcji. Monitoring prowadzony jest na każdym etapie, od pozyskania urobku na terenie wyrobiska, poprzez zakład produkcyjny aż do magazynowa gotowych wyrobów. Zapewnia to jednocześnie przygotowanie wysokiej jakości kruszyw. Złoża w Piławie Górnej obfitują w amfibolit i magmaty, które są podstawą do produkcji betonu oraz mieszanek mineralno-asfaltowych.
Kruszywa z kopalni w Piławie Górnej stanowią podstawę przy produkcji wysoko wytrzymałego betonu, który wykorzystywany jest w wymagających niezwykłej precyzji oraz narażonych na wielkie obciążenia płytach lotniskowych, ale także przy produkcji prefabrykatów, od budów stabilizowanych mechanicznie czy nawierzchni kolejowych.
W stałej ofercie producenta znajdują się następujące typy kruszywa: drobne, o ciągłym uziarnieniu, grube, tłuczeń drogowy i kolejowy, niesort drogowy, kliniec oraz kamień hydrotechniczny. Klienci mogą wybrać tłuczeń spośród w standardowych parametrów lub też określić kształt, wymiar i gęstość ziaren.
Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.