Kupujesz mieszkanie? Rzeczoznawca budowlany wykona ekspertyzę budowlaną

Kupno mieszkanie z rynku wtórnym pozwala zaoszczędzić pieniądze, ale jest też wymagającą inwestycją. Zanim staniemy się właścicielami mieszkania z drugiej ręki, musimy uprzednio upewnić się, czy nieruchomość nie ma wad ukrytych i jest warta swojej ceny. Dobre przygotowanie do inwestycji pozwoli nam uniknąć kosztownych problemów z usterkami i uszkodzeniami, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne albo niegroźne. Co zrobić, jeżeli sprzedawca ukryje przed nami wady mieszkania? Najprostszą i sprawdzoną metodą jest sprawdzenie mieszkania podczas ekspertyzy budowlanej. Podczas badania rzeczoznawca budowlany wykonana opinię techniczną domu i oceni, czy nadaje się on do natychmiastowego zamieszkania.

Ekspertyza budowlana mieszkania – tylko z doświadczonym rzeczoznawcą budowlanym

Podczas procesu budowlanego powinniśmy polegać nie tylko na doświadczonych pracownikach i materiałach budowlanych dobrej jakości, ale i wykwalifikowanych fachowcach, którzy zadbają o odpowiednie udokumentowanie prac na budowie i ich sprawdzenie. W tym przypadku dokumentacja budowlana wszelkiego typu jest równie ważna co projekt budowlany. To właśnie z oficjalnej ekspertyzy budowlanej i opinii technicznych dowiadujemy się o ryzyku, jakie niosą za sobą błędy na budowie.

W przypadku kupna mieszkania sytuacja jest podobna. To, czy nasze nowe lokum będzie bezpieczne i wygodne, może ocenić fachowiec, który podczas oględzin sprawdzi stan techniczny nieruchomości. Wykonanie ekspertyzy budowlanej jest istotne zwłaszcza w przypadku mieszkań z drugiej ręki, które po latach użytkowania mogą być uszkodzone i zniszczone. Jeżeli mamy dodatkowo do czynienia z nieuczciwym sprzedawcą, może on ukrywać przed nami wady budynku. Wówczas, decydując się w ciemno na zakup takiej nieruchomości, narażamy się nie tylko na kosztowny remont, ale i kupno mieszkania po zawyżonej cenie.

Jakie uszkodzenia powinny wzbudzić nasz niepokój? Podczas wykonywania ekspertyzy budowlanej rzeczoznawca budowlany musi zwrócić uwagę zwłaszcza na wszelkiego rodzaju pęknięcia, ukruszenia, nierówności na posadzce, wybrzuszenia na ścianach i wykwity. Powinniśmy się mieć na baczności, jeżeli zauważymy świeże oznaki remontu, zwłaszcza te miejscowe. Nie zawsze musi to oznaczać, że sprzedawca chciał tylko odświeżyć brudną ścianę, a nie np. ukryć pęknięcia murów. Podczas wykonywania ekspertyzy budowlanej może się okazać, że sprzedający zawyżył cena, a lokal jest w złym stanie. Opinia techniczna przygotowana przez fachowca poświadczy uszkodzenia i pomoże nam negocjować cenę mieszkania.

Audyt techniczny mieszkania – co sprawdzi rzeczoznawca budowlany?

Nie powinniśmy decydować się na zakup mieszkania z drugiej ręki pod wpływem chwili.  W takim przypadku właściwie zawsze przeoczymy drobiazgi, które powinny nas zaalarmować w kwestii wykonania mieszkania i jego stanu technicznego. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość i być asertywnym, jeżeli sprzedawca unika odpowiedzi albo nalega na szybkie sfinalizowanie transakcji.

Bardzo szybko może się okazać, że lokal ma wady ukryte, o których nie zostaliśmy poinformowani. Wówczas, podpisując umowę kupna bez zabezpieczenia, możemy stać się posiadaczami lokalu z pękającymi ścianami, które chwile przed sprzedażą zostały odmalowane, albo nieszczelnymi oknami. Audyt mieszkania i ekspertyza budowlana rzeczoznawcy budowlanego są w tym przypadku jedynym zabezpieczeniem, o które sami możemy zadbać. Podczas zakupu mieszkania powinniśmy też podpisać rękojmię, która pozwoli nam do trzech lat od inwestowania w nieruchomość domagać się swoich praw w przypadku zauważonych uszkodzeń, które w chwili kupowania domu były niewidoczne.

Podczas przygotowywania ekspertyzy budowlanej rzeczoznawca budowlany musi zwrócić uwagę na stan murów, zwłaszcza ścian nośnych, stan podłóg, okien i drzwi, wykończenie osprzętu łazienkowego, stan klimatyzacji i instalacji zamontowanych w mieszkaniu. Rzeczoznawca budowlany musi też sprawdzić stabilność instalacji i urządzeń, a także wyposażenie mieszkania.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 2 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Drzewka owocowe kolumnowe – nowy trend w ogrodzie

Read Next

Gruby koc 200×220 i poszewka na poduszkę 40×40 jako użyteczne elementy wystroju wnętrza

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments