Montaż klimatyzacji dla domu – ile to kosztuje?

Jeszcze kilka lat temu klimatyzacja w polskim domu była prawdziwą rzadkością. Sytuacja zmienia się jednak wraz z nadejściem globalnego ocieplenia i letnimi upałami, które nawiedzają kraj coraz częściej. Wysokie temperatury przekraczające 30°C sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji w swoim domu. Ile kosztuje takie przedsięwzięcie? Odpowiadamy.

Na jakiej zasadzie działa klimatyzacja?

Klimatyzacja to wyjątkowy sprzymierzeniec osób, które nie tolerują wysokich temperatur, nic, więc dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje firm zajmujących się montażem tego typu urządzeń. Jeśli jesteś jedną z nich i interesuje Cię montaż, serwis i przegląd klimatyzacji w Gdańsku koniecznie wejdź na stronę klimatyzacjetrojmiasto.pl, gdzie znajdziesz ofertę, która na pewno Cię zainteresuje. Jednak zanim to zrobisz, dowiedz się, jak działa i ile kosztuje klimatyzacja.

Klimatyzatory to urządzenia zbudowane z jednostki wewnętrznej odbierającej ciepło z pomieszczenia (tzw. parownika), sprężarki, zaworu rozprężnego oraz jednostki zewnętrznej oddającej ciepło do otoczenia (czyli skraplacza). Do poprawnego działania klimatyzator potrzebuje również czynnika roboczego, czyli związku chemicznego, który ma za zadanie rozprowadzenie chłodu i pobranie ciepła z powietrza.

Ile trzeba zapłacić za montaż klimatyzacji w mieszkaniu?

Jakie rodzaje klimatyzatorów wyróżniamy?

Wyróżniamy dwa rodzaje klimatyzatorów: split oraz multisplit. Pierwszy z nich składa się z jednej jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, z kolei urządzenie typu multisplit charakteryzuje się obecnością jednej jednostki zewnętrznej i kilku wewnętrznych. Tym samym klimatyzatory w wersji split sprawdzają się do chłodzenia jednego pomieszczenia, zaś multisplit umożliwiają klimatyzowanie kilku pomieszczeń.

Ciekawym rozwiązaniem będzie również system VRF, który pozwala regulować temperaturę w całym budynku, jednak z uwagi na rozmiary i konieczność wykorzystania technologii pomp ciepła jest on montowany zazwyczaj w hotelach i biurowcach.

Czy w każdym mieszkaniu można zamontować klimatyzację?

Dobór klimatyzacji do budynku wolnostojącego nie jest trudna, wystarczy jedynie wziąć pod uwagę potrzeby domowników, ilość pomieszczeń do ochłodzenia, czy wielkość budynku. Oczywiście urządzenie musi zostać zamontowane według norm i z zachowaniem odpowiednich odległości od sąsiednich działek, jednak nikt nie może zabronić nam zakupu klimatyzatora.

Z kolei montaż urządzenia w mieszkaniu wymaga nieco więcej pracy i załatwienia kilku formalności. Najistotniejszym aspektem jest uzyskanie pozwolenia w spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnocie. Przy wydawaniu opinii bardzo często bierze się pod uwagę opinię sąsiadów oraz stan elewacji budynku. Czynnikiem ułatwiającym uzyskanie pozytywnej decyzji jest również posiadanie balkonu. Niezbędne jest również doprowadzenie do jednostki zewnętrznej zasilania o mocy 230 V, a także zadbanie o prawidłowe odprowadzenie skroplin z jednostki wewnętrznej.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

Ostateczna cena, jaką musimy zapłacić, chcąc zostać posiadaczem klimatyzacji, to suma kosztów zakupu urządzenia oraz jego montażu. Najtańszym typem klimatyzatora są urządzenia przenośne, których ceny wahają się w przedziale 1000 – 2000 zł. Trzeba jednak pamiętać, że ich wydajność jest zdecydowanie niska.

Z kolei cena klimatyzatorów typu split i multisplit zależy od ich mocy chłodniczej. W przypadku urządzeń w wersji split będzie to:

  • 1500 – 2000 zł przy mocy 3,5 kW;
  • 2500 – 3000 zł przy mocy 5 kW.

W przypadku zakupu klimatyzatora typu multisplit musimy liczyć się z wydatkami wynoszącymi minimum 4000 złotych. Do ceny tej należy doliczyć koszt wynajęcia profesjonalnej ekipy monterskiej, co z reguły wynosi 1000 – 1500 złotych.

 

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 głos
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Jakie drewniane deski są najlepsze na taras?

Read Next

Jak odnowić stary grzejnik?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments