Oszczędzaj na ogrzewaniu! Jak dobrać rekuperator i jak go zamontować?

Rekuperator to urządzenie, które nie tylko pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu, ale także sprawia, że możemy cieszyć się czystym powietrzem w domu. To jednak nie jedyne zalety tego urządzenia. Dlaczego warto zainwestować w rekuperator powietrza? Jaki rekuperator wybrać i jak go zainstalować?

Rekuperacja powietrza to proces energooszczędnej wentylacji pomieszczeń. Dzięki niej do pomieszczenia dostarczane jest świeże, przefiltrowane powietrze z zewnątrz, a wywiewane jest te zużyte, z wysoką zawartością dwutlenku węgla.

Przede wszystkim jednak rekuperator ma zastosowanie w okresie grzewczym. Pozwala on bowiem ogrzać zaciągane zimne powietrze z zewnątrz ciepłem powietrza wywiewanego z budynku. To właśnie mechanizm odzysku ciepła z wentylacji pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Urządzenie to szczególnie dobrze sprawdza się w naszej strefie klimatycznej. Sezon grzewczy trwa bowiem w Polsce najczęściej od września do maja, czyli aż 9 miesięcy w roku!

Zalet rekuperacji jest jednak więcej. W sezonie letnim ten sam proces pozwala chłodzić powietrze nawiewane z zewnątrz. Co więcej, jest ono również filtrowane, a więc pozbawione kurzu, insektów oraz większych zanieczyszczeń.

Zakup rekuperatora. O czym warto pamiętać kupując rekuperator?

Do tego, by czerpać maksymalne korzyści z rekuperatora niezbędny jest jego odpowiedni dobór. W związku z tym kluczowe jest wykonanie stosownych obliczeń oraz projektu by mieć pewność, że instalacja jest właściwie dobrana do powierzchni, warunków budynku i potrzeb domowników. W przeciwnym razie rekuperator może nie działać efektywnie.

Jeśli chodzi o samo urządzenie szczególnie istotne są parametry takie jak sprawność odzysku ciepła, wydajność oraz klasa efektywności energetycznej rekuperatora. Warto pamiętać, że na efektywność pracy systemu wpływa także rodzaj instalacji. Duży wybór rekuperatorów wysokiej jakości, a także profesjonalne doradztwo, konsultacje, pomoc w montażu i regulacji systemu znajdziesz na https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html.

Sprawność odzysku ciepła czy klasa efektywności energetycznej to jednak nie wszystko. Producenci oferują także szereg innych udogodnień takich jak np. moduł komunikacji internetowej, różne możliwości montażu w zależności od potrzeb (ścienny, podwieszany, stojący) czy specjalny system antyzamrożeniowy.

Montaż rekuperatora

Instalacja rekuperatora powietrza wiąże się z dużą ingerencją w budynku w związku z czym zdecydowanie łatwiej jest instalować go w domu dopiero budowanym niż wykończonym. Montaż rekuperatora to bowiem konieczność rozprowadzenia po niemal wszystkich pomieszczeniach przewodów, którymi będzie transportowane powietrze. Mogą mieć one różną średnicę jednak najczęściej jest to co najmniej kilkanaście centymetrów razem z izolacją.

Rozprowadzane kanały wentylacyjne mogą być zarówno stalowe, jak i bardziej nowoczesne – polietylenowe. Polietylenowe mają tę zaletę, że można rozprowadzać je m.in. w stropie budynku czy wylewce podłogowej.

 

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Wózki dziecięce używane – gdzie znaleźć ogłoszenia o sprzedaży?

Read Next

Jaki gramofon kupić?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments