Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Styl rustykalny wybierają przede wszystkim osoby ceniące bliski kontakt z przyrodą oraz przestrzeń życiową. Chociaż idealnie sprawdzi się w dużych domach z ogrodem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go w niewielkim mieszkaniu w bloku. Sprawdzamy, czym charakteryzują się rustykalne wnętrza.
Skąd pochodzi styl rustykalny?
Zacznijmy od tego, że nazwa stylu wywodzi się od angielskiego słowa rustic, oznaczającego po prostu wiejski. Nawiązuje do kultury ludowej z wieku XIX oraz początków XX stulecia. Rustykalizm wykreowały wiejskie chaty oraz dworki. Co ciekawe, pierwsze rustykalne meble pojawiły się w Ameryce i to właśnie tam powstały najważniejsze wyznaczniki omawianego stylu.
Aranżacje rustykalne mogą kojarzyć się z nagromadzeniem staroci i bezużytecznych bibelotów, lecz nic bardziej mylnego! Umiejętnie zagospodarowaną przestrzeń cechuje minimalizm i prostota. Wszelkie elementy dekoracyjnie stosuje się z umiarem. Wnętrza mają przywoływać na myśl spokojne życie na wsi i charakteryzować się funkcjonalnością oraz użytecznością.
Materiały i dodatki inspirowane naturą
W stylu rustykalnym królują naturalne materiały. Najważniejsze oczywiście jest drewno. Widoczne słoje, sęki oraz wszelkie niedoskonałości w postaci pęknięć tylko dodadzą uroku. Drewniane elementy pojawiają się tutaj nie tylko w postaci mebli i podłogi, ale również na ścianach i suficie.
Pięknie zaprezentuje się kamień – najlepiej naturalny, bądź jego dobra imitacja. Charakteru wnętrzom nadadzą także gołe cegły na ścianie. Pamiętaj, aby unikać sztucznych tworzyw oraz chromowanych, błyszczących płaszczyzn.
Meble charakterystyczne dla nurtu rustykalnego przybierają proste kształty, pozbawione zbędnych elementów dekoracyjnych. Odpadają fikuśne zdobienia, rzeźbione nóżki czy owalne formy.
Interesuje Cię zakup niebanalnych akcesoriów dekoracyjnych lub praktycznych mebli w stylu rustykalnym, ale nie wiesz, gdzie ich szukać? Z pomocą przychodzą opinie o Salonach Agata na stronie fajnyogrod.pl – znajdź dziesiątki inspiracji aranżacyjnych!
Naturalna kolorystyka to podstawa
Jak uzyskać wiejski charakter wnętrz? Rustykalna estetyka to nie tylko drewno i kamień, plecione dywany, lniane poduszki czy bawełniane koce. Istotny jest umiejętny dobór kolorystyki i unikanie zbyt wyrazistych barw.
Stawiaj na stonowane odcienie oraz kolory ziemi – biel, beż, szarości i wszelkie brązy. Jeśli chcesz nieco ożywić swoje cztery kąty intensywniejszymi kolorami, wykorzystaj je w zdobieniach inspirowanych wzornictwem ludowym. Do dekoracji możesz wykorzystać rośliny doniczkowe i żywe kwiaty.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.