Jesienne zmęczenie i spadek energii są charakterystyczne dla tej pory roku. Zmiana warunków pogodowych ma wpływ na funkcjonowanie praktycznie całego ludzkiego organizmu. Jakie zmiany stylu życia warto wprowadzić, aby spać zdrowo mimo chłodu i braku słońca?
Przede wszystkim – wyposażenie sypialni!
Aby uniknąć jesiennego zmęczenia i zadbać o zdrowy sen, przede wszystkim warto upewnić się, że wyposażenie sypialni spełnia wszystkie podstawowe wymagania. Kluczową kwestią jest to, czy w łóżku znajduje się wygodny materac. Komfortowe podłoże do spania nie tylko ułatwia zasypianie, ale również sprawia, że znacznie zmniejsza się ryzyko budzenia się w ciągu nocy, a sen jest spokojniejszy i głębszy. Podobne znaczenie pełni poduszka. Obecnie doskonałym wyborem może okazać się model ergonomiczny, wypełniony pianką dopasowującą się do sylwetki użytkownika. Nie można też pominąć tego, jak ważne są akcesoria. Kołdra, prześcieradło i pościel – wszystko to wpływa na komfort i jakość wypoczynku.
Podstawowe zasady higieny snu
Wyposażenie sypialni jest kluczowe, jednak to nie wszystko! Równie ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny snu.
- Regularne godziny – należy codziennie wstawać i kłaść się do łóżka o tej samej godzinie. Dzięki temu możliwe jest zachowanie optymalnego poczucia dnia i nocy, a wyregulowany zegar biologiczny to podstawa!
- Rezygnacja z elektroniki – światło niebieskie zaburza wydzielanie melatoniny, a ta z kolei jest odpowiedzialna za odczuwanie senności. Przynajmniej przez godzinę przed snem nie powinno się korzystać ze smartfonów, tabletów czy laptopów.
- Powtarzalna rutyna – codziennie rytuały zwiększają poczucie bezpieczeństwa i stanowią okazję do zrelaksowania się. Gorąca kąpiel przed położeniem się spać i codzienne picie po przebudzeniu ulubionej kawy to strzał w dziesiątkę.
- Rolety – w każdej sypialni, poza idealnym materacem, kołdrą i poduszką, powinny znaleźć się zaciemniające rolety. Światło ma bowiem wpływ na głębokość i jakość snu.
Dieta i aktywność fizyczna
Spożywanie zdrowych posiłków, bogatych w białko, warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty, to podstawa dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Przed snem powinno się unikać ciężkich dań, a w godzinach popołudniowych wskazane jest ograniczenie kofeiny. Jakość snu może ulec poprawie dzięki regularnej aktywności fizycznej. Nawet 20 minut ruchu – w szczególności na świeżym powietrzu – wpływa korzystnie na efektywność wypoczynku, a dodatkowo poprawia ogólne samopoczucie.
Jesień to czas sprzyjający przemęczeniu. Warto już w pierwszych dniach pluchy zadbać o jakość swojego snu, aby uniknąć złego samopoczucia i braku energii do działania.
Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.
Obraz fotografierende z Pixabay
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.