Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Fabryczna produkcja gotowych elementów z betonu bardzo usprawnia proces budowy. Z prefabrykatów chętnie korzysta się przy budowie dróg, ponieważ takie rozwiązanie skraca czas potrzebny do wykończenia całej infrastruktury. Oszczędność czasu przekłada się także na oszczędności finansowe.
Korzyści stosowania prefabrykatów
Prefabrykaty, często utożsamiane ze starymi blokami z wielkiej płyty, nie wszystkim kojarzą się dobrze. Współczesne prefabrykaty nie mają z tamtymi rozwiązaniami zbyt wiele wspólnego – też pomagają ograniczyć koszty, ale bez oszczędzania na jakości wykonania. Fabrycznie produkowane prefabrykaty, dostępne między innymi na Sienkiewicz.com.pl, wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami, dlatego z powodzeniem można je wykorzystać także przy wymagających, skomplikowanych inwestycjach.
Nowoczesne prefabrykaty powstają według całkiem innej technologii. Te przeznaczone do budowania dróg charakteryzują się bardzo niską nasiąkliwością i wysokim stopniem wodoszczelności, są też bardzo odporne na mróz oraz ściskanie. Produkcja prefabrykatów jest ustandaryzowana, dzięki czemu wszystkie elementy określonego typu mają dokładnie takie same wymiary, co zapewnia szczelność i wysoką jakość budowanego systemu drogowego.
Gotowe prefabrykaty betonowe wystarczy przewieźć na plac budowy. Dzięki prefabrykacji, postawienie betonowej konstrukcji nie wymaga deskowania i szalunków, poszczególne elementy po prostu łączy się ze sobą jak klocki. Pracując w takim systemie, inwestor nie jest uzależniony od pogody i nie musi czekać, aż beton wyschnie.
Zastosowanie w drogownictwie
Przy budowie dróg z prefabrykatów montuje się najczęściej systemy odwadniające. Rowy, ścieki oraz dreny do odprowadzania wód gruntowych mogą być w całości wykonane z betonowych elementów lub prefabrykaty łączy się z innymi materiałami, jeśli właśnie takiego rozwiązania wymaga projekt budowy. Typowe prefabrykaty tworzące system odwadniania to wloty i wyloty drenu, osadniki przy studzienkach kanalizacyjnych, studzienki ściekowe.
Prefabrykaty przydają się także przy umacnianiu skarp i utwardzaniu rowów biegnących wzdłuż drogi, co nie tylko zwiększa trwałość konstrukcji, ale też pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo przyszłych użytkowników drogi. Czasami prefabrykaty stosuje się jeszcze przy budowie mostów, wysepek i barier drogowych, ekranów antyhałasowych, tuneli, parkingów.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.