Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Prawidłowa filtracja sprężarek powietrza zwiększa bezpieczeństwo eksploatacyjne całego układu. Odpowiedniej klasy filtr eliminuje problem przedostawania się zanieczyszczeń wraz z podawaniem sprężonego powietrza. Można powiedzieć, że to jeden z tych elementów, na którym nie warto oszczędzać.
Przed jakimi zanieczyszczeniami chroni filtr w sprężarce?
Największe zagrożenie stwarzają płyty, ale też kurz. Filtry mają zatem znaczenie dla zwiększania jakości sprężonego powietrza, a tym samym wpływają bezpośrednio na wydajność prac. Od operatorów kompresorów oczekuje się regularnego przeglądu układu filtracji, który odbija się pozytywnie na długoterminowych kosztach serwisowych. Zaleca się korzystanie ze sprężarki oraz filtrów od jednego producenta. Dzięki temu zwiększa się dostępność do oryginalnych części zamiennych w wymaganych, najczęściej pilnych terminach.
Odpowiednia filtracja ma szczególne znaczenie w branżach wrażliwych, chociażby przemyśle spożywczym, czy farmaceutycznym i elektronicznym. Jakość sprężonego powietrza odbija się na ostatecznym produkcie. Nie tylko filtry mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa, ale też ustawienie sprężarek w profesjonalne wentylowanym pomieszczeniu, tzw. sprężarkowni. Uszkodzony filtr objawia się najczęściej spadkiem ciśnienia roboczego i niestety większym zużyciem energetycznym.
Automatyzacja przeglądu filtrów to najlepsza perspektywa dla zakładów produkcyjnych
Serwis producenta wymienia wkłady filtracyjne na życzenie, a ocena zanieczyszczeń odbywa się przez wskaźnik występujący na nowoczesnych sprężarkach. Najlepiej oznaczać termin wykonanego serwisu filtra z rekomendacją kolejnego przeglądu. Nowoczesne zakłady kontrolują zużycie w zautomatyzowanym systemie sterowania. Aktualnie można podłączyć do jednego układu wiele sprężarek i monitorować w prawidłowy sposób ich zużycie. Zamiast manualnego testowania filtrów oddzielnie wystarczy zgrać dane na urządzenia mobilne lub zabezpieczony komputer.
Dlaczego warto skupić się na przeglądach filtrów?
- zanieczyszczenia odbijają się realnie na jakości sprężonego powietrza i mogą wpływać negatywnie na finalny produkt,
- uszkodzony filtr wpływa źle na ciśnienie robocze i zwiększa zużycie energetyczne,
- prawidłowa filtracja zwiększa wydajność urządzeń i obniża koszty serwisowe.
O czym jeszcze warto wiedzieć w perspektywie właściwego filtrowania?
W niektórych branżach występują bardzo rygorystyczne normy sanitarne, a zachowanie czystości sprężonego powietrza staje się wręcz kluczową czynnością. Jeżeli zanieczyszczenia dostaną się do układu pneumatycznego mogą oznaczać poważne usterki. Dla zwiększenia bezpieczeństwa można też postawić na sprężarki bezolejowe, które nie wymagają smarowania. W przypadku kompresorów olejowych sprawdzi się najlepiej filtr węglowy eliminujący przy okazji nieprzyjemne zapachy.
Słowo podsumowania
Kontrola filtrów to już czynność zautomatyzowana i powiązana z bezpośrednim serwisem producenta, ale użytkownicy sprężarek powinni bacznie obserwować parametry urządzenia i finalnego wyrobu właśnie pod kątem redukcji zanieczyszczeń.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.